WhatsApp, Signal dhe Threema mund të ekspozojnë të dhënat e vendndodhjes

Sinjal

Nuk mendoj se ka njeri që nuk e di se çfarë është WhatsApp. Me Signa kam dyshimet e mia se të gjithë e dinë aplikacionin dhe përfitimet që ka. Me Threema mendoj se nuk gabohem nëse them se nuk e njohin shumë njerëz. Të tre janë aplikacione të mesazheve të çastit që premtojnë të bëjnë atë që bëjnë mirë. Signal dhe Threema karakterizohen gjithashtu sepse janë aplikacione identiteti i të cilëve është privatësia dhe siguria në komunikim. Aq sa përdoren edhe për shërbime shtetërore. E megjithatë të tre vuajnë nga i njëjti problem: Të dhënat e vendndodhjes mund të ekspozohen. 

Një nga karakteristikat që aplikacionet e mesazheve të çastit duhet të garantojnë është privatësia e komunikimit. WhatsApp ka vuajtur nga ky problem për një kohë të gjatë dhe fama e tij ishte më tepër e kundërta. Por është e vërtetë që kohët e fundit po vendos bateritë dhe duket se të dhënat janë të sigurta. Signal dhe Threema kanë ngritur gjithmonë flamurin e privatësisë në komunikime si shenjë identiteti. 

Tani, studiues të sigurisë kanë gjetur një metodë të mahnitshme për të ekspozuar të dhënat e vendndodhjes në aplikacionet e mesazheve të sigurta WhatsApp, Signal dhe Threema. Është e mundur të konstatohen vendndodhjet e përdoruesve me një saktësi që kalon 80% duke nisur një sulm kohor të krijuar posaçërisht. Kjo ka të bëjë me matjen e kohës që i duhet sulmuesit për të marrë njoftimin e statusit të dorëzimit të mesazhit kur ai është dërguar në objektiv.

Për shkak se rrjetet celulare të internetit dhe infrastruktura e serverit të aplikacionit të mesazheve të çastit kanë karakteristika fizike specifike që rezultojnë në shtigje standarde të sinjalit, këto njoftime ato kanë vonesa të parashikueshme bazuar në pozicionin e përdoruesit.

Nuk duket si një sistem i lehtë për t'u riprodhuar ose diçka që mund të ndodhë vazhdimisht. Por është mirë të dihet se sistemi është aty dhe kaq Është e mundur që të dhënat e vendndodhjes së përdoruesve të ekspozohen në aplikacione që luftojnë pikërisht kundër këtyre rrjedhjeve. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.