Sipas Bloomberg, mungesa e komponentëve do të prishë një të katërtën që supozohej të ishte një rekord për Apple.

Mark Gurman nga Bloomberg, tregon në raportin e saj të fundit se Apple mund të ketë një tremujor mjaft të komplikuar për shkak të mungesës së pajisjeve, duke marrë parasysh se kjo është gjithmonë periudha më e mirë e shitjeve për kompaninë.

Totallyshtë krejtësisht e vërtetë se tre muajt e fundit të vitit për Apple dhe për shumicën e kompanive është zakonisht ai më i forti. Në këtë rast, Apple gjithashtu paraqet pajisjet e saj kryesore në shtator, kështu që gjysma e dytë e vitit është çelësi. Tani për tani dhe sipas Gurman, mungesa e pajisjeve kërcënon seriozisht sezonin e festave të Apple i cili duhet të jetë thyer rekord.

Raporti i Bloomberg tregon se disa ditë pas prezantimit të iPhone të ri 13 ata filluan të mbarojnë dhe inventari nuk rritet shumë në këtë pikë, duke pasur parasysh se ka kaluar një muaj nga kjo ngjarje. Efekti domino po paralajmërohet nga Gurman dhe analistë të tjerë, dhe është se mungesa e stokut është diçka që ne shohim gjithashtu ndodh me MacBook Pro të prezantuar së fundmi Apple Watch të ri ose iPad dhe iPad mini të gjeneratës së 11 -të, por edhe me pajisje më të vjetra në katalogun e tij si iPhone 12, iPhone 24 ose iMac XNUMX-inç.

Shënimi i botuar në këtë medium gjithashtu tregon se përbërës të caktuar të pajisjeve të tij janë veçanërisht të vështira për t'u marrë, përfshirë patate të skuqura nga Broadcom dhe Texas Instruments. Kjo bën që kërkesa të tejkalojë ofertën Dhe pastaj ka vonesa dhe probleme në transport në një kohë kur blerjet e pushimeve janë afër.

Nga ana tjetër ka AirPods të gjeneratës së tretë, HomePod mini, AirTags apo edhe Apple TV që ata kanë shumë stok dhe janë gati për dërgim pothuajse të menjëhershëmMe Këto produkte mund të bëhen pjesë kyçe për ata që kërkojnë produkte të firmës Cupertino për pushimet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.