Siri kundërshton parashikimin e motit në BBC drejtpërdrejt

Na ka ndodhur të gjithëve me raste që Siri është ekzekutuar pa e kërkuar vetëdijshëm dhe ka thënë disa fraza, pak a shumë të përshtatshme, në mes të bisedës tonë. Por kjo Ndodh drejtpërdrejt në një kanal si BBC, para miliona shikuesve dhe që mbi të merr të kundërtën, Somethingshtë diçka e pazakontë dhe që ka shkaktuar një situatë plot humor që është protagonist i rrjeteve sociale. Thjesht duhet të shihni fytyrën e burrit të Motit, të kapur në figurën e këtij artikulli.

Ngjarjet ndodhën gjatë parashikimit të motit të lajmeve BBC, kur Tomasz Schafernaker po fliste për valën e ftohtë dhe reshjet e mundshme të borës në zona të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, si dhe reshje të tjera dëbore që mund të arrinin në Evropë. Në atë moment, Apple Watch i tij i luajti një mashtrim dhe Siri vrapoi pa e thirrur askush., dhe më e keqja nga të gjitha, ai tha se "nuk kishte reshje dëbore në parashikimin e tij", duke kundërshtuar atë që po tregonte meteorologu. Për të bërë pak më shumë gjak, prezantuesi kryesor i programit tha, me një sarkazëm të caktuar, "ai thotë se nuk ka reshje bore por ju thoni po" për të cilën Tomasz u përgjigj "Unë ndoshta flas për një vend tjetër përveç timen".

https://twitter.com/bbcweather/status/1200078178808713216?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1200078178808713216&ref_url=https%3A%2F%2F9to5mac.com%2F2019%2F11%2F30%2Fapple-watch-siri-meteorologist%2F

Pse vrapoi Siri pa e thirrur askush? Pse ishte në kundërshtim me parashikimin e motit? Apple Watch ndoshta mendoi se dikush kishte thënë "Hej Siri" dhe kjo është arsyeja pse u zhvillua, dhe Meqenëse nuk pritej reshje dëbore në vendin ku ishte prezantuesi, dialogu i tij binte në kundërshtim me atë që po dëgjohej në atë kohë drejtpërdrejt të TV-së. Stillshtë ende një anekdotë e thjeshtë pa rëndësinë më të vogël, por me siguri Tomasz nuk do të kthehet në set me Apple Watch në kyçin e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alex55 dijo

    Siç e dini mirë në versionin e fundit të Apple Watch, nuk është thelbësore të thuash Hej Siri, pasi aktivizohet vetëm duke ngritur kyçin e dorës, një gjest që prezantuesi bën në mënyrë të përsëritur dhe shkakton aktivizimin e tij.