Snapchat, një aplikacion që nuk e përfundon zierjen në Spanjë

mesazheve

Një udhëtim, sado i shkurtër, në çdo pjesë të SHBA, Kjo do të na ndihmojë të zbulojmë se Snapchat është në një rritje të pandalshme për sa i përket përdorimit në mesin e popullatës së re, ndërsa kompania e udhëhequr nga Evan Spiegel nuk është në gjendje të heqë aplikimin e saj në tokë në vende të tjera si Spanja.

Kështu funksionon

Snapchat ka ndryshuar shumë që nga lansimi i tij, duke lëvizur në disa raste drejt modeleve të ndryshme të përdorimit, por gjithmonë është mbështetur në një premisë: përkohshmërinë e mesazheve. Ky ishte një problem në atë kohë pasi ishte klasifikuar si aplikacion për 'sexting', por me kalimin e kohës duket se ato akuza janë harruar disi.

Ajo lindi si një aplikacion i orientuar në mesazhe të përkohshme të imazhit, por ka pësuar ndryshime dhe ka evoluar deri në kombinimin e mesazheve të përmendura me një funksion në të cilin mund të postoni foto dhe video në historinë tonë personale për të parë të gjithë miqtë që kemi shtuar. Këto imazhe janë në dispozicion për 24 orë dhe ato nuk zhduken përgjithmonë siç bëjnë mesazhet private.

Nga ana tjetër, Snapchat ofron filtra të ndryshëm për t'i bërë imazhet dhe videot më argëtuese (përpara se të paguheshin, tani ofron 10 në ditë falas), si dhe shërbime të ndryshme për të shtuar tekst ose madje edhe të vizatojmë atë që duam përpara se të ndajmë imazhin.

Suksesi dhe dështimi

Në Shtetet e Bashkuara suksesi i tij midis të ashtuquajturve 'millennials'është e pakontestueshme, se në thelb ata janë ata të lindur midis afërsisht 1981 dhe 2000. Jashtë kësaj diapazoni i moshës përdorimi i tij është mjaft margjinal, por pak nga pak aplikacioni rritet me përmbajtje të ndryshme nga burime zyrtare (të tilla si markat e modës ose ligat sportive) për të shtuar më shumë përdorues dhe për të arritur rritje të qëndrueshme.

Nëse e mbajmë atë përdorim në Spanjë, realiteti është se ka shumë njerëz të regjistruar por shumë pak njerëz që e përdorin atë. Krahasuar me WhatsApp ose Facebook Messenger, përdorimi është totalisht margjinal, ndoshta sepse përdorimi i aplikacionit nuk është kuptuar mirë ose sepse thjesht nuk kemi qenë në gjendje të transmetojmë mesazhin e saktë me të.

Realiteti është se, edhe nëse nuk dëshironi posto cdo gje, është një aplikacion shumë i përdorshëm. Ka shumë llogari interesante (shëndet, sport, gatim, humor, etj.) Që do të na lejojnë të përfitojmë sa më shumë nga aplikimi i fantazmës së bardhë. Trueshtë e vërtetë që nuk do të keni shumë përdorues aktivë në kontaktet tuaja, por dikush do të duhet të fillojë, apo jo?

Vlerësimi ynë

redaktues-përmbledhje

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fernando dijo

    Ndoshta pyetja do të ishte, çfarë vlere shtesë ofron snapchat në krahasim me konkurrentët e saj?