Snowden thotë se kërkesa e FBI është budalla; shpjegon mënyrën e kalimit të fshirjes automatike

Edward Snowden

Mosmarrëveshja ligjore me të cilën Apple po përballet aktualisht me FBI duket se po shkon mirë, duke pasur parasysh se sa mirë mund ta trajtojnë dy institucione që kanë çuar mosmarrëveshjen e tyre në gjykatë. Por aktivisti Edward Snowden u shfaq në një konferencë duke përdorur fjalë që nuk janë më aq të matura, duke shkuar aq larg sa të pohojnë se Kërkesa e FBI-së është "budalla"Megjithëse fjala angleze është pak më e butë: "budallallëk", që sipas asaj që më tha një person i Amerikës së Jugut që unë njihja mund të përkthehet drejtpërdrejt si "budallallëk".

Pse Snowden e thotë këtë? Sipas aktivistit, FBI mund të zhbllokojë iPhone 5c nga një prej snajperëve të San Bernardino pa ndihmën e mollës, e cila tregon se zbatimi i ligjit të SHBA nuk synon që Tim Cook dhe kompania t'i ndihmojë ata të zhbllokojnë një telefon të vetëm të një terroristi specifik, por për të krijuar një precedent ose presion për Apple dhe kompani të tjera të teknologjisë për të siguruar qasje në to. çdo pajisje që përdor speciale softuer ose dobësimi i sigurisë së sistemeve operative.

Edward Snowden konfirmon që FBI nuk dëshiron të zhbllokojë vetëm një telefon

FBI thotë se Apple ka "teknikën unike të nevojshme" për të zhbllokuar telefonin. Me gjithë respektin e duhur, kjo është budallallëk.

Snowden tashmë ka përshkruar në një rast tjetër se si FBI mund të nxjerrë fizikisht kodin e sigurisë nga chip iPhone dhe tani është lidhur me një shpjegim se si mund të zbatohej ligji kapërce funksionin e fshirjes automatike të të dhënave. Metoda është e disponueshme në faqen e ACLU dhe thotë se numri i përpjekjeve ruhet në memorjen flash NAND të pajisjes.

E tëra çfarë FBI duhet të bëjë për të shmangur çdo fshirje të pakthyeshme të vetvetes është të kopjoni atë flash drive përpara se të përpiqeni të futni kodin e sigurisë 10 herë. Në këtë mënyrë mund të provoni përsëri për një kohë të pacaktuar, sepse mund të riktheni memorjen flash NAND nga rezervimi juaj.

Shtë e qartë se, me kalimin e kohës, ajo shkon duke gërryer besueshmërinë e FBI-së. Edhe në këtë pikë unë imagjinoj se ata që janë në anën e zbatimit të ligjit dhe kundër Apple në këtë rast do të fillojnë të dyshojnë. Duke lënë një derë të hapur, është 100% e sigurt që ata do të përfundojnë duke më grabitur ose duke bërë diçka më të keqe për mua. Pyetja është "Pse FBI po më kërkon të lë derën time të hapur kur e di që mund të hysh nga një dritare?"


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sebastian dijo

  Përshëndetje Pablo, mendoj se fjala "Bullshit" është më shumë si "mashtrim" në Spanjisht. Pershendetje

  1.    Sebastian dijo

   nuk ka të bëjë me përkthimin fjalë për fjalë të fjalës -_-

 2.   fotograf dijo

  Për redaktorin, a i rishikoni ato që shkruani para se ta botoni? Për shkak se ka shumë gabime dhe fjalë të ngatërruara, unë nuk e di nëse keni probleme me disleksinë ose nëse përdorni Google translate për të shkruar artikujt tuaj.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje, Fotografi pa theks në O (A lexoni Fotografi?). Pa keqardhje ju më thoni që ose kam disleksi ose që kopjoj? Unë gjithashtu ju them se kur një person kritikon diçka, ai duhet të drejtojë me shembull. Siç e dini, elipsi është tre, jo dy. Ju gjithashtu duhet t'i thoni "Redaktorit:" (dy pika) dhe të përfshini simbolin përpara pyetjes. Nëse një person mund të bëjë gabime në tre rreshta, imagjinoni edhe disa të tjera. Pa keqardhje.

   Një përshëndetje.

   1.    juanbartolomiu dijo

    Përgjigjur shumë mirë. Kjo përgjigje të bën shumë të madh.

 3.   Roberto Payares-Ochoa dijo

  Shkoni, por thoni diçka për temën në fjalë, pse largoheni kaq shumë nga fokusi dhe e humbni fillin, duke përfunduar duke u grindur për fjalët, sikur të ishin çfarë ose çfarë. Tema është e mirë, thoni diçka gjithashtu, dhe mirë mendimi im në lidhje me të është që thjesht Apple, ose ndonjë prodhues tjetër nuk duhet të bëjë dyert për agjencitë qeveritare, më në fund kjo përfundon duke rënë në duart e të njëjtëve kriminelë dhe ata do të gjenerojnë një lloj tjetër e terrorizmit që atëherë ata do të duhet të kthejnë situatën dhe të eliminojnë atë derë të pasme. Policët dhe ata njerëz duhet të mendojnë më shumë, të jenë më inteligjentë, nëse nuk u mjafton atyre që të jenë në gjendje të ndërhyjnë në një rrjet të tërë thirrjesh, në të gjithë rrjetin kompjuterik, rrjetin e thellë dhe gjithçka që mund të manipulojnë, ata do të kenë për të studiuar diçka tjetër.