SoftBank kap ARM për 32.000 milion

shitja e krahëve

Ne do të sqarojmë pak nga të dy Pokemonët dhe do të flasim për çështje financiare. Këtë herë ne ju tregojmë një tjetër transaksion të rëndësishëm monetar prapa një kompanie teknologjie, dhe kjo është SoftBank siguron ARM për 32.000 miliardë dollarë. Thuhet së shpejti, një shumë e tillë parash. Kjo blerje nga SoftBank do të shkaktojë ndryshime të rëndësishme në prodhuesit e çipave dhe e bën të njohur markën, e cila pavarësisht se ka mjaft prani në shumë zona, është shumë pak e njohur ndërkombëtarisht si një markë përfaqësuese, ne ju tregojmë detajet e transaksionit interesant.

SofBank është një kompani e dedikuar për telekomunikacionin dhe internetin, në fakt është një konglomerat i kompanive japoneze që investon shumë para në fillestare në Kinë dhe Indi. Shumë njerëz nuk e dinë atë, por ARM luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e telefonave inteligjentë, meqenëse ka një numër të mirë të patentave të përdorura nga Intel, Qualcomm dhe kompani të tjera të tilla si Apple, si në zhvillimin ashtu edhe në hartimin e procesorëve dhe chipsetëve të saj. Në fakt, ARM ndihmon Apple të projektojë procesorët e saj, të njëjtët që janë bërë më vonë nga Samsung.

ARM gjithashtu bën GPU-të e veta për pajisjet mobile që përdoren nga Samsung dhe MediaTek. Në fakt, 15 milion procesorë ARM u instaluan në pajisje gjatë vitit 2015, një rritje prej 9 milion mbi 6 milion përpunues ARM të shitur në 2010. SoftBank ka vendosur të marrë përsipër ARM-në tani që Mbretëria e Bashkuar largohet nga Bashkimi Evropian dhe kompania britanike është zhvlerësuar pak për shkak të paundit, në fakt, ne e kuptojmë se është diçka për të cilën ata kishin menduar tashmë, por që ata e kanë bërë tani për shkak të mundësive ekonomike pas fiaskos së Brexit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.