Softueri i instaluar paraprakisht në Android po lëshon kopje të SMS-ve tuaja

android-ios-udhëheqësit

Sipas informacionit më të fundit, një program i caktuar i instaluar natyrshëm në pajisjet mobile me Android nga Kina, po përcjell SMS-të e përdoruesve të tyre, si dhe llojet e tjera të meta të dhënave, në serverat e vendosur në vendin e gjigandit aziatik. Edhe një herë, malware dhe një reputacion i keq për mbrojtjen e privatësisë nga prodhuesit me bazë në Kinë është përsëri në faqet e para të të gjitha mediave. Ne do të analizojmë pak këtë temë që po spërkat një prodhues shumë të njohur, i cili ka shitur rreth 120.000 pajisje.

Ishin djemtë nga ekipi i sigurisë së Kryptowire të cilët kanë zbuluar këtë softuer që ndër të tjera i dërgon Kinës vendndodhjen e përdoruesve, kontakteve, mesazheve me tekst dhe informacioneve të tjera. Në fakt ata kanë udhëzimet e tyre, dhe kjo është se këto të dhëna dërgohen në server në Kinë çdo 72 orë kur pajisja ishte e lidhur me rrjetin WiFi në detyrë.

Marka e prekur ka qenë BLU Products, një markë e Amerikës së Veriut që prodhon në Kinë, dhe ato janë 120.000 pajisje që përfshijnë këtë softuer të instaluar. Sidoqoftë, ata kohët e fundit lëshuan një azhurnim përmes OTA që automatikisht hoqi këtë pajisje.

Nuk është shumë e qartë se në sa pajisje të tjera është instaluar ky program, si dhe kompanitë e prekura. Gjithçka tregon Shanghai Adups Technology, ai i ngarkuar për futjen e softuerit në këto pajisje, i cili midis kompanive të tjera gjithashtu punon me Huawei dhe ZTE, prodhuesit e njohur kinezë. Nderkohe, Departamenti i Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës njofton se po punon me sektorin privat dhe publiku në lidhje me synimin për të zgjidhur këtë problem të mundshëm të privatësisë, sipas The New York Times.

Produktet BLU shiten në XNUMX vende të ndryshme, gjë që do të përfaqësonte një shkelje të konsiderueshme të sigurisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luis dijo

    Android është po aq i sigurt sa iOS ... hahaha unë thyej! e megjithatë ka urrejtës që e mbrojnë atë!