Sony do të jetë shumë i pranishëm në iPhone 15

Camara

Një nga aspektet më të rëndësishme për përdoruesit kur zgjedhin një model ose një tjetër është kamera. Jo më kot krijuesit e telefonave po përmirësojnë gjithmonë modulin me lentet. Procesori mund të ndihmojë dhe llogaritja dixhitale mund të ndihmojë për të mprehur një imazh, por pa lentet, nuk ka asgjë për të bërë. Për këtë arsye, Apple, si shumë të tjerë, preferon që kompanitë e palëve të treta me përvojë në këtë sektor të kujdesen për këtë hap. Thashethemet tregojnë se Sony do të jetë përgjegjëse për ta bërë iPhone 15 të gjithanshëm edhe në kushtet më të vështira të ndriçimit. 

Një thashetheme e re për iPhone 15, dhe se modelin 14 e kemi pothuajse të sapo dalë nga furra, tregon se Sony do të jetë përgjegjëse për montimin e një sensori të ri në kamerën e iPhone me synimin për të bërë fotografi më të mprehta dhe më të sakta në kushte. e dritës së padëshirueshme. Kështu thotë të paktën njëri Raporti i ri i Nikkei: "Sony Group do të furnizojë Apple me sensorin më të fundit të imazhit të teknologjisë". Në këtë mënyrë do të kemi më të mirat e Apple me më të fundit nga Sony dhe nëse është diçka e ngjashme me kamerat Sony Alpha, Mund t'ju siguroj se do të jetë e mrekullueshme. Do të sigurojë që, në kushte të dritës së ulët, fotografitë të merren sikur asgjë të mos kishte ndodhur. 

Ky sensor i ri imazhi nga Sony përafërsisht dyfishon nivelin e sinjalit të ngopjes në çdo piksel në krahasim me sensorët konvencionalë. Me fjalë të tjera, sensorët ata mund të kapin më shumë dritë dhe të zvogëlojnë ekspozimin e tepërt ose nënekspozimin në mjedise të caktuara, duke lejuar një kamerë smartphone të "fotografisë në mënyrë të qartë fytyrën e një personi, edhe nëse subjekti qëndron kundër një ndriçimi të fortë prapa." Një mrekulli e vërtetë. Nuk është çudi që dikush guxon të thotë se telefonat do të zëvendësojnë kamerat tradicionale. Sony po përdor një arkitekturë gjysmëpërçuese që vendos fotodioda dhe transistorë në shtresa të veçanta, duke lejuar më shumë fotodioda.

Nuk është e qartë nëse të gjitha modelet e iPhone 15 do të përdorin teknologjinë e re të sensorëve, ose nëse Apple do ta kufizojë atë te modelet më të larta të iPhone 15 "Pro".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.