Spotify duket se përfshin softuerin e saj keq për herë të dytë

truket-pikas

Me sa duket, dhe për herë të dytë në pesë vitet e fundit, softveri Spotify duket se përfshin një lloj malware të përfshirë në kod, i cili po shkakton pakënaqësi nga shumë përdorues dhe komuniteti i zhvilluesve. Siç kemi treguar më herët, nuk është hera e parë që Spotify bën këtë gabim, përsëri në 2011 ata gjetën gjithashtu malware brenda softuerit. Sipas informacionit, problemi i malware-it ka të bëjë me reklamat pa pagesë të abonimit në Spotify dhe çfarë përfshin kjo. Sidoqoftë, është diçka që ndikon shumë më tepër sesa imagjinonim, pasi prek të dy përdoruesit e macOS, Windows 10 dhe Linux.

Ka pasur një trazirë në Twitter për këtë lloj malware, ndërkohë, ekipi i zhvillimit Spotify është kufizuar në paralajmërimin se po punojnë për të hetuar atë që ka ndodhur. Ndërkohë, "@VoIPRS", një zhvillues, ka postuar në Twitter në lidhje me faqet e internetit të përfshira në këtë malware dhe lidhjet e bëra nga sistemi përmes reklamave të pajtimit falas. Në të njëjtën kohë, ekipi i TheNextWeb njofton se pavarësisht nga fakti që raporti i parë është dhënë në Windows 10, në vëmendje të analizës dhe raporteve të përdoruesve, është një malware multiplatform që do të ndikonte gjithashtu në macOS dhe Linux

Kjo sigurisht nuk do të ndihmojë Spotify të rritet, edhe pse statistikat e pajtimtarëve të saj janë shumë më të larta se ato të Apple Music. Në ndërkohë, ne i këshillojmë përdoruesit e Spotify Free të jenë vigjilentë në lidhje me antivirusin e tyre dhe nëse jeni përdorues i macOS, ndaloni së përdoruri versionin e lartpërmendur të Spotify, të paktën derisa ekipi i zhvillimit të kompanisë të jetë më i qartë për të dhe të jepni një zgjidhje bindëse rreth ajo


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ezedemartiis dijo

  "Nëse jeni përdorues i macOS, ju lutemi ndaloni së përdoruri versionin e lartpërmendur të Spotify". Çfarë versioni? Ata kurrë nuk thanë se çfarë versioni është!

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Shoqëruesi i fundit, 1.0.38.171.g5e1cd7b2

   1.    ezedemartiis dijo

    Faleminderit Miguel! Tani, konsultohuni .. Kush e ka atë, vetëm çinstalimi i Spotify zgjidh çështjen, apo duhet të kontrolloni ndonjë skedar tjetër?

 2.   Prodhuesi i orës TwoZero Point dijo

  Kjo është shumë e shëmtuar, por unë nuk jam i befasuar nga Spotify. Ata janë shumë të pakujdesshëm.

  1.    Ekspert i Sistemeve dijo

   Mundësisht formatoni telefonin ose ipad-in nga fabrika, aq janë të dëmshme ato mut !!!!