Spotify për Apple TV?, Më mirë të presësh ulur

Spotify

Ka kaluar më shumë se një vit dhe përdoruesit e Spotify janë ende duke pritur për një përshtatje që më në fund të vijë aplikacioni që është i pajtueshëm me TV dhe gjeneratën e tyre të katërt Apple TV. Epo, ne tashmë kemi fjalë "zyrtare" nga kompania, dhe ato nuk janë saktësisht një lajm i mirë për ata përdorues, sepse sipas një burimi të kompanisë zhvillimi i aplikacionit për Apple TV nuk është aspak përparësi për shërbimin muzikor streaming, dhe megjithëse është në planet e Spotify, ai nuk do të arrijë në të ardhmen e afërt. Përballja midis Spotify dhe Apple mund të jetë një nga shkaqet e këtij vendimi.

As Spotify për tvOS dhe as për watchOS, aplikacioni i shërbimit muzikor është i disponueshëm për Mac dhe iOS, por jo për dy platformat e tjera që kanë përfunduar tashmë vitin dhe që shohin se si kalon koha dhe aplikimi i tyre nuk arrin. Duke marrë parasysh që zhvillimi i një aplikacioni për këto platforma është vetëm një përshtatje e aplikacioneve ekzistuese për iOS dhe se nuk do të ishte e nevojshme të fillohet një zhvillim nga e para, duket se është një vendim kapriçioz i Spotify që të ndëshkojë Apple do të dëmtojë përdoruesit e shërbimit të saj që përdorin këto pajisje. Një strategji e suksesshme apo një goditje në këmbë? Sipas mendimit tim, më tepër opsioni i dytë, por vendimi është të supozojmë se do të konsiderohet dhe jo rezultat i një nxehtësie të thjeshtë nga drejtorët e Spotify.

Përballja e Spotify me Apple ka vazhduar për një kohë të gjatë, që nga fillimi i Apple Music, dhe kishte intensitetin e saj maksimal kur Apple refuzoi një azhurnim të aplikacionit të saj për iOS duke përfshirë një lidhje që çonte në faqen e internetit të Spotify për të bërë pajtimin, diçka e ndaluar qartë në termat e Apple që kërkon që pajtimet e bëra nga aplikacionet për iOS të vijnë nga brenda App Store si blerje brenda aplikacioneve. Ky vendim, i përshkruar nga Spotify si diktatorial dhe i padrejtë, ka qenë episodi i fundit në një luftë që nuk ka mbaruar ende.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Edhe kështu, spotify mund të luhet përmes Airplay, i cili ju jep avantazhin e të qenit në gjendje të luani muzikë që nuk është në katalogun spotify por që është në telefon (muzikë që ishte sinkronizuar me App Spotify nga kompjuteri), diçka nuk është e mundur përmes chromecast pasi thotë se kjo këngë nuk është në dispozicion në rajonin tim dhe unë imagjinoj se e njëjta gjë do të ndodhë në një aplikacion zyrtar në AppleTV.

  Sidoqoftë, kohët e fundit (1 muaj e gjysmë deri këtu) nuk mund të luaj mirë muzikë përmes transmetimit ajror, luan një ose dy këngë dhe më duket se vendos një disk të gërvishtur, gjithçka fillon të ngec, gjë që me Apple Music bën jo Kjo ndodh, dhe kjo më ndodh duke bërë lojën ajrore nga iPhone dhe iPad në aplikacionin spotify.