Standardi i ri Bluetooth LE Audio do të na lejojë të dërgojmë audio në disa pajisje njëkohësisht

Audio Bluetooth LE

Gjatë këtyre ditëve po mbahet panairi i elektronikës së konsumit në Las Vegas, i njohur më mirë si CES dhe në Actualidad iPhone ne ju kemi treguar disa nga produktet dhe / ose pajisjet që janë prezantuar. Por ne nuk po flasim vetëm për produktet dhe / ose pajisjet, por gjithashtu edhe për ato teknologji.

Grupi Bluetooth SIG ka zbuluar zyrtarisht Bluetooth LE Audio, një standard i ri që përfitoni nga përfitimet e lidhjeve me energji të ulët (Energji e ulët) në fushën e zërit, në mënyrë që lidhjet të jenë më efikase dhe konsumi të jetë shumë më i ulët.

Sipas SIG, Bluetooth LE Audio përdor një kodek të ri audio me cilësi të lartë, por me fuqi të ulët, një kodik i krijuar për të përmirësuar performancën dhe për të zvogëluar konsumin e energjisë. Kjo do të lejojë një pajisje transmetoni transmetime të shumta audio në pajisje të ndryshme Bluetooth si kufje dhe / ose altoparlantë. Në një iPhone, ne mund të dërgojmë audio në tre palë kufje në mënyrë të pavarur te secili prej tyre.

Teknologjia aktuale transmeton audion në një kufje dhe ky është përgjegjës për transmetimin e tij në tjetrin, kështu që nganjëherë mund të çojë në vonesa dhe një lidhje të paqëndrueshme. Me këtë teknologji, tingulli transmetohet drejtpërdrejt nga pajisja te secili prej kufjeve në mënyrë të pavarur.

Apple, si shumica e kompanive të teknologjisë që përdorin këtë teknologji, është një anëtar i Bluetooth SIG, aktivizoi veçorinë e vet të ndarjes së audios (siç bëri Samsung) për AirPods, AirPods Pro dhe Powerbeats Pro. Dallimi është se standardi Bluetooth LE Audio do të krijojë një sistem universal për këtë funksion i cili do të lejojë çdo kufje të përfitojë nga ky standard i ri.

Duke u bazuar në konsumin e ulët të energjisë të ofruar nga ky standard i ri, cilësi transmetimi të lartë dhe aftësi me shumë transmetime, LE Audio gradualisht do të bëhet i disponueshëm në gjithnjë e më shumë kufje. Tani për tani, prodhuesit do të duhet të presin që specifikimet të botohen në mënyrë që të dinë orarin e zhvillimit për produktet e reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alvaro dijo

    Pra, a mund të dëgjoj muzikë në një altoparlant dhe t'i përgjigjem një telefonate pa e ndërprerë muzikën?