Steve Wozniak, takohem me themeluesin e çuditshëm të Apple

Të gjithë filmat përqendrohen në Steve Jobs… si mund ta harrojmë atë prezantim të iPod-it apo prezantimin mbresëlënës të iPhone? Për mua dy më të mirat që ai ka bërë në jetën e tij (për fat të keq) të shkurtër. Sidoqoftë, nëse Steve Jobs ishte "Ying" i Apple, ne kemi një Steve tjetër që ishte "Yang" dhe ky është Wozniak. Kohët e fundit Woz i vjetër i mirë, pseudonimi i dashur me të cilin njihet, është i varur nga të qenit në kopertinat e revistave dhe gazetave për deklarata dhe veprime gjithnjë e më kurioze. Ne do t'ju prezantojmë me Steve Wozniak që të mund të takoni atë që ishte themeluesi i Apple.

Nga vjen Steve Wozniak?

Stephan Gary Wozniak, i lindur në Sunnyvale, Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 11 gusht 1950, jemi përballë një karakteri të vërtetë, por realiteti është që në fillim nuk ishim përballë një profili kaq të çuditshëm. Pavarësisht se ishte një shtetas amerikan, babai i tij ishte me origjinë polake dhe nëna e tij me origjinë gjermane, ata përfunduan në Shtetet e Bashkuara duke ikur nga lufta. Që i ri, ai ishte adhurues i matematikës dhe veçanërisht i elektronikës, duke zhvilluar një dashuri të veçantë për radion (e mbani mend Dustin-in e mirë në Stranger Things?). Kështu, universiteti dhe trajnimi autodidakt i Wozniak-ut vazhdimisht po rritej, gjithnjë në kontakt me kompjuterët, radiot dhe elektronikën e konsumit.

Ishte në ditët e tij të kolegjit (1971) kur një mik i përbashkët e prezantoi atë me Steve Jobs, mendja tregtare e Apple, dhe kjo është se Jobs i vjetër i mirë shkoi në universitet, por nuk dukej shumë i interesuar për të studiuar. Ata të dy hodhën "hapat" e tyre të parë duke përdorur kuti blu, një pajisje që simulonte tonet e telefonit për të mashtruar kompaninë e telekomunikacionit dhe për të bërë thirrje krejtësisht falas. Ndërsa Woz ishte një adhurues i softuerit dhe teknologjisë së lirë, Jobs e bindi atë të shiste Bluebox dhe ky ishte suksesi i tij i parë tregtar.

Kthehu në 1976 Wozniak ishte shpërblyer për njohuritë e tij dhe filloi të punojë në Hewlett-Packard (HP), e cila në atë kohë ishte një meritë e vërtetë nëse marrim parasysh se të dy HP dhe IBM monopolizuan sektorin e kompjuterit dhe shtypjes. Ishte atje që Woz krijoi kompjuterin e tij të parë personal, megjithatë, kontrata e tij me HP kërkoi që ai të ofrojë të gjitha idetë e tij për kompaninë. Çuditërisht, HP refuzoi të prodhonte në masë një kompjuter personal dhe kjo ishte kur shoku i tij Jobs filloi ta bindte atë se shitja e tij do të ishte një ide e mirë. Në atë kohë Wozniak tashmë i kishte lënë studimet pa përfunduar.

Steve Jobs, miku im më i mirë, merrte modelet e mia dhe i shndërronte në produkte.

Ishte në të njëjtën 1976 kur Steve Jobs dhe Steve Wozniak themeluan Apple, Sidoqoftë, bizneset e suksesshme që Jobs kishte trumbetuar nga çatitë kishin një faktor të përbashkët: Wozniak ishte inxhinier prapa atyre produkteve, mendja e vërtetë e të menduarit e aftë për të sjellë ide në jetë. Për vite me radhë sukseset e Apple ishin konstante, në fakt më vonë u lëshuan dështime reale si Apple III dhe Apple Lisa, ndërsa ishin vetëm produktet e dizajnuara nga Wozniak që e mbanin kompaninë në këmbë.

Marrëdhënia e tensionuar "urren urrejtjen" me Jobs

Steve Wozniak kurrë nuk ka bërë deklarata të këqija për Steve Jobs, por realiteti është se ai as nuk ka bërë deklarata të mira. Wozniak e deklaroi veten një adhurues të softuerit të lirë dhe pajisjeve të azhurnuara, krejt e kundërta e Jobs, i cili krijoi idenë e mjedisit të mbyllur që Apple ka ruajtur deri më sot.

Kur filluam me Apple, Jobs nuk dinte as për ekzistencën e kompjuterëve personal. Në realitet, ai nuk kishte ndërmend ta sillte këtë teknologji më afër njerëzve, as nuk u interesua për përfitimet që ata mund t'i ofronin shoqërisë, ai dinte vetëm të bënte gjëra dhe t'i shiste ato për më shumë para.

Konfliktet midis Jobs dhe Wozniak në lidhje me çmimin e produkteve, "deformimi i famshëm i realitetit" nga CEO i Apple dhe fakti që pavarësisht se ishin miq ata kishin parime shumë të largëta po dinamizonin marrëdhëniet e tyre. Ndërsa Jobs veproi si CEO i pamëshirshëm, Wozniak iu përkushtua vetes për të punuar si një nga Apple dhe ai qëndroi jashtë çështjeve të biznesit, në të vërtetë ata kurrë nuk e interesuan shumë atë.

Aksidenti që ndryshoi gjithçka

Më 7 shkurt 1981 Steve Wozniak dhe e dashura e tij, Candi Clark ishin në një aksident ajror që ai zotëronte. Askush nuk u lëndua rëndë, por Wozniak humbi kujtesën e tij afatshkurtër dhe shërimi i tij ishte mjaft i gjatë. Kjo e largoi atë nga bordi i drejtorëve të Apple për ato katër vjet, dhe ai e bëri atë vetëm për t'i thënë Steve Jobs se po largohej nga kompania. Koka e të menduarit dhe duart artizanale të Apple ishin zhdukur përfundimisht në 1985. Pjesa tjetër është histori. Disa muaj më vonë, bordi i Apple arrin të bëjë Steve Jobs të japë dorëheqjen nga posti i tij dhe 12 vjet e rezultateve të këqija janë të bashkuara që pothuajse falimentojnë kompani

Steve Wozniak

Që atëherë Steve Wozniak i është përkushtuar vetvetiu arsimit dhe filantropisë. Ai bën biseda të vazhdueshme në Universitet dhe është i përkushtuar për të frymëzuar brezat e rinj. Megjithatë, Steve Wozniak është ende në listën e pagave të Apple, duke marrë afërsisht 50 dollarë në javë. Dhe a është kjo Pavarësisht largimit nga udhëheqja e Apple, Woz i vjetër i mirë rezervoi një pjesë të mirë të aksioneve në kompaninë që ai themeloi në 1976 dhe se ata i kanë krijuar inxhinierit një pasuri prej afro 100 milion dollarësh.

Si ta njohim Wozniak në thellësi

Përkundër gjithçkaje, ai pëlqen të lërë deklarata të diskutueshme të tilla si "Apple ka humbur rrugën e saj" ose se është "pacienti zero i Koronavirusit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës". Sidoqoftë, Ne ju lëmë disa rekomandime në mënyrë që të mund të njihni punën e Wozniak dhe Apple, në fakt, sipas tij, filmi që është më afër realitetit është i pari në listë.

  • Filmi: Piratët e Silicon Valley
  • Filmi: Punë
  • Libri: Steve Jobs
  • Libri: Steve Jobs - Dritat dhe hijet e një gjeniu

Shpresojmë që ju ka pëlqyer të njiheni pak më shumë Wozniak, thelbi i vërtetë i Apple, mendja që mendon pas Steve Jobs.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.