Syzet VR të Apple mund të përfshijnë doreza ndijore

Doreza VR

Kur Apple është zhytur në një projekt të ri, ka qindra thashetheme që zakonisht shfaqen duke raportuar lajme ose detaje rreth pajisjes së re në fjalë. Sapo është shfaqur një e re që i referohet disave doreza të realitetit virtual që Apple ka patentuar.

Nuk e dimë nëse këto doreza do të jenë realitet në të ardhmen apo jo. Por fakti është se vetëm dje atyre nga Cupertino iu dhanë disa patenta të reja, dhe të gjitha të lidhura me dorezat e mundshme për t'u kombinuar me Syzet VR. Pra, kur lumi tingëllon, vishni doreza….

Zyra e Patentave të SHBA-së i ka zgjidhur të gjitha këtë javë një seri patentash të reja në favor të Apple. Dhe shumica prej tyre kanë të bëjnë me një pajisje që do të ishte doreza për t'u përdorur së bashku me syzet e realitetit të shtuar.

Në këto patenta, Apple shpjegon se është Doreza VR ato do të përdoren për të lëvizur një kursor, për të lëvizur, për të zgjedhur ose hapur një dokument, etj. Të gjitha këto veprime mund të kërkojnë kontakt me lëkurën e përdoruesit, për të kombinuar përdorimin e saj me syzet VR. Ka patenta të tjera, të cilat shpjegojnë se syzet VR mund të kontrollohen me dy byzylykë të tipit Apple Watch. Njëra mund të përdoret për zbulimin e lëkurës dhe tjetra për të kontrolluar gjestet e duarve.

Por kjo është vetëm një thashethem. Dhe ndoshta edhe pse kompania i ka patentuar ato, kurrë nuk bëhen. Në fakt, të gjitha kompanitë në përgjithësi priren të patentojnë ide dhe projekte të panumërta, edhe duke e ditur se në parim ato nuk do të prodhohen. Por për sa pak kushton për të patentuar një ide, ata e bëjnë atë "për çdo rast".

Pra, tani për tani, do të duhet të kënaqemi me të ditur se kur dreqin do të na prezantojnë ata nga Cupertino me të famshmit Xhami i mollës, është çështje kohe. Dhe për dorezat, nëse ka rast, do ta lëmë për më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.