Apple TV është ende shumë larg nga Amazon Fire TV

Apple kohët e fundit lëshoi ​​një Apple TV i ri, megjithëse do të citojmë që përsëri duke marrë parasysh se ndryshimi më radikal ishte vuajtur nga telekomanda (Siri Remote) dhe se në nivelin e fuqisë dhe funksionaliteteve kufizimet e tvOS nuk duket se lejojnë të ekzistojë një revolucion në ekosistemin e përgjithshëm.

Rivalët për Apple TV siç janë Amazon Fire TV ose Roku vazhdojnë të udhëheqin kompaninë Cupertino si në shitje ashtu edhe në preferencat e përdoruesve. Apple nuk po arrin ta bëjë Apple TV të shkëlqejë përkundër kërkesave të vazhdueshme të përdoruesve të saj.

Nga Bashkëpunëtori i Parqeve, Tregu për lojtarët multimedia për dhomën e ndenjes po drejtohet qartë nga Amazon. 37% e tregut i përkiste Roku në 2017, por ai ka rënë në rreth 35% sot, ndërsa në të njëjtën kohë Amazon është rritur nga 23% në të njëjtën 35%, kështu që dominimi absolut i Amazon Fire TV në të gjitha variantet e tij është shumë afër

E njëjta gjë ka ndodhur me Google Chromecast i cili po bëhet një produkt pothuajse i zhdukur, veçanërisht me lançimin e model i ri i Google me Android TV që nuk është dukur se kaurdisur në treg. Apple TV mban një pjesë gjithnjë e më të ulët të tregut, cuto ka rënë nga 15% në 12% gjatë këtyre viteve, pavarësisht pajisjes gjithnjë e më të aftë, ajo nuk arrin të tërheq audiencat.

Arsyeja kryesore është se ajo ka kufizime absurde siç është mungesa e Safari, ndërsa pajisjet pëlqejnë Fire TV Cube që kushtojnë gjysma ofrojnë një përvojë të plotë dhe e cila nuk është aq larg nga ajo e ofruar nga Apple në terma të përgjithshëm, siç kemi parë. Apple ende ka shumë të bëjë me tvOS, sepse Apple TV si pajisje vështirë se mund të fajësohet për asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel P. dijo

  Aplikacioni Home nuk shfaqet në menunë anësore të djathtë kur Apple TV do të flejë. Unë shoh Airdrop dhe Search, por jo Home App.
  Si mundësohet?