iOS 15.3.1 tani i disponueshëm për të rregulluar një problem sigurie

përditëso iPhone

Serverët e Cupertino kanë lëshuar një përditësim të ri për iOS dhe iPadOS, 15.3.1, një përditësim i vogël që del në treg dy javë më vonë të nisjes së iOS dhe iPadOS 15.3.

Ky përditësim i ri është i disponueshëm për të gjitha pajisjet që përmirësohen në iOS dhe iPadOS 15: iPhone 6s e lart, iPad Air 2 e lart, iPad i gjeneratës së 5-të e më vonë, iPad Pro (të gjitha modelet), iPad mini 4 e lart dhe iPod touch (gjenerata e 7-të).

Siç mund ta shohim në detajet e përditësimit që Apple ka postuar në faqen e saj të internetit, ky përditësim rregullon një problem WebKit ku përmbajtja me qëllim të keq në ueb mund të shkaktojnë ekzekutimin arbitrar të kodit në pajisje nëpërmjet memories së pajisjes.

Nëse dëshironi më shumë informacion rreth kësaj dobësie, numri me të cilin është identifikuar është 2022-22620 dhe është zbuluar nga një studiues anonim.

Apple deklaron se, sipas një raporti të mëparshëm, kjo dobësi është shfrytëzuar në mënyrë aktive në të kaluarën, prandaj rekomandohet që të përditësohen sa më shpejt të jetë e mundur të gjitha pajisjet që menaxhohen nga iOS dhe iPadOS 15.

Si të përditësoni iPhone në versionin më të fundit

përditësoni iPhone ose iPad tonë në versionin më të fundit të iOS, pajisja jonë duhet të jetë mbi 50% bateri (edhe pse me disa përditësime nuk është e nevojshme).

Rekomandohet do është procesi kur ne jemi duke e ngarkuar atë, pasi bateria mund të ndikohet.

 • Pasi t'i plotësojmë këto kërkesa / këshilla, ne hyjmë në menu settings të pajisjes sonë.
 • Tjetra, klikoni në i përgjithshëm dhe pastaj ne Përditësimi i softuerit.
 • Për të shkarkuar versionin më të fundit të disponueshëm (ai duhet të tregohet në këtë seksion) klikoni në Shkarkoni dhe instaloni dhe futni kodin e kyçjes së pajisjes sonë.

Pasi përditësimi të jetë shkarkuar dhe instaluar, pajisja do të rindizet automatikisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  do të "korrigjohet"