Prestigio Click&Touch 2, tastiera dhe tastiera, të gjitha në një

Një tastierë dhe tastierë janë elementë thelbësorë për të qenë në gjendje të punoni me Mac ose iPad tuaj, por Po sikur t'i kishit të dy aksesorët në një pajisje të vetme? Prestigio na ofron një tastierë që është gjithashtu një tastierë dhe që ka një dizajn të përsosur kompakt për ta marrë me vete kudo.

Një tastierë me shumë pajisje e pajtueshme me macOS, Windows, iOS, Android dhe pothuajse çdo platformë që mbështet këtë lloj hyrjeje, e konfiguruar për të përshtatur çelësat me çdo sistem dhe atë është gjithashtu një tastierë që lejon edhe gjeste me shumë prekje. Duket si një ëndërr por realiteti është se Prestigio ia ka arritur, dhe njohjen e kanë arritur me një pajisje fantastike që ka fituar edhe “reddot 2021”.

tipare kryesore

Kemi përballë një tastierë Bluetooth me përmasa kompakte dhe shumë të lehta. Me një madhësi prej 280mmx128mm dhe një peshë prej vetëm 283 gramësh, është perfekt për t'u mbajtur në çdo çantë shpine apo çantë. Megjithatë, ajo ka një madhësi praktikisht normale të tastierës, me çelësa të mëdhenj dhe të vendosur mirë.. Në fakt, çelësat janë edhe më të mëdhenj se zakonisht, pasi mezi lënë hapësirë ​​midis tyre, kështu që ka një sipërfaqe pothuajse uniforme mbi të cilën mund të rrëshqisni gishtin për ta përdorur si një tastierë.

Lidhja e tij me Bluetooth e lejon atë të lidhet me çdo pajisje që mbështet këtë lloj lidhjeje: PC dhe Mac, iOS dhe Android, madje edhe televizorët ose konzolat e lojërave për sa kohë që mbështesin këtë lloj lidhjeje. Ai gjithashtu ka 3 memorie që mund t'i zgjidhni nga vetë tastiera, kështu që kalimi nga një pajisje në tjetrën është çështje e një sekonde. Dhe nëse dëshironi të përdorni lidhjen kabllore, mund ta bëni gjithashtu.

Tastiera është me bateri, e rikarikueshme nëpërmjet USB-C me kabllon e përfshirë në kuti. Prodhuesi nuk tregon autonominë e tastierës, por në dy javë përdorim normal nuk më është dashur ende ta rikarikoj atë (pas një ngarkimi të plotë është më e lehtë ta heqësh nga kutia), kështu që nuk ka ankesa në këtë respekt. Gjithashtu, duke qenë se mund ta përdorni me kabllo, nëse ndonjëherë ju mbaron bateria papritur, nuk do të keni as shumë problem. Tastiera kalon në modalitetin e fjetjes kur nuk përdoret, dhe gjithashtu ka një çelës që e fiket për kur nuk do ta përdorni për një kohë të gjatë.

Dhe tipari më i ndryshëm i kësaj tastierë: tastiera e integruar. Por kur flas për të integruar, nuk nënkuptoj një tastierë që është ngjitur në tastierë, por vetë tastiera është një tastierë. 80% e sipërfaqes së tastierës vepron si një tastierë, duke ju lejuar të kontrolloni treguesin e kompjuterit ose tabletit tuaj duke rrëshqitur gishtin mbi të., në të njëjtën mënyrë sikur të përdorni një tastierë konvencionale. Mund edhe të lëvizni me dy gishta, ose të bëni gjeste me tre ose katër gishta. Gjithashtu ka një buton majtas dhe djathtas mausit në fund të tastierës, më e pamundur.

Opsionet e konfigurimit përmes aplikacionit

Një tastierë për kaq shumë pajisje dhe me kaq shumë funksione ka nevojë për opsione konfigurimi, dhe për këtë ne kemi një aplikacion për iOS dhe Android të quajtur Clevetura (lidhje). Nuk ka asnjë aplikacion për macOS, ose më mirë, mund ta përdorni aplikacionin në Mac tuaj vetëm nëse ka çipin M1, i cili lë jashtë modele të vjetra të kompjuterëve Apple. Në çdo rast, kush nuk ka iPhone apo Android në shtëpi, kështu që as ky nuk është një problem i madh.

Nëse me gjithçka që ju thashë, kjo tastierë duket si një ide e përsosur, prisni derisa të shihni opsionet e konfigurimit që ju ofron. Ne kemi thënë se ju lejon të përdorni deri në katër pajisje (kabllo + 3 memorie Bluetooth), sepse për secilën prej tyre mund të krijoni një profil, në mënyrë që kur lidhni Mac-in, të keni çelësat Mac dhe shkurtoret e tyre (për shembull, kopjoni me cmd+c) dhe nëse lidhni një PC me Windows, të tyren (kopjoni me Ctrl+c). Mund të modifikoni treguesin ose shpejtësinë e lëvizjes, të ndryshoni drejtimin e lëvizjes ose të zgjidhni midis gjesteve me 3 dhe 4 gishta, të gjitha këto ruhen në çdo profil.

Funksioni Trackpad mund të modifikohet në mënyrë që të funksionojë vetëm gjysma e majtë e tastierës, ose gjysma e djathtë e tastierës të funksionojë, ose të çaktivizohet plotësisht funksioni i tastierës ose funksioni i tastierës. Të gjitha këto opsione konfigurimi shfaqen përmes një ndërfaqeje shumë të thjeshtë dhe intuitive, kështu që të bësh që tastiera të sillet ashtu siç dëshiron është çështje pesë minutash me aplikacionin. Ne gjithashtu mund të kryejmë përditësime firmware përmes aplikacionit.

Si një tastierë, një shquar

Si tastierë, ka pak të meta për këtë Click&Touch 2, në fakt unë kam vetëm dy: nuk mund të anohet dhe nuk është me ndriçim. Janë dy pika negative që janë të vështira për t'u zgjidhur, pasi ju duhet të zgjidhni midis të qenit kaq të lehta dhe kompakte ose të përfshini këto veçori. Përndryshe sjellja është e jashtëzakonshme. Shkrimi ka të njëjtat ndjesi si me një tastierë konvencionale, shumë si të shkruani në një tastierë Apple. Tastet kanë një mekanizëm gërshërë dhe udhëtimi i tyre është i shkurtër, madhësia është perfekte, jo si tastierat e tjera ku janë shumë afër njëri-tjetrit dhe ndonjëherë shtypni butonat që nuk dëshironi.

Ju keni të gjithë tastet e çdo tastierë konvencionale, dhe gjithashtu Llogaritë me funksionet e Mac dhe Windows. Ju madje keni çelësa specifikë për celularin, si aftësia për të kyçur pajisjen tuaj. Tastet e funksionit, kursorët, kontrolli multimedial... asgjë nuk i mungon kësaj tastierë.

Si një trackpad, pothuajse i përsosur

Nëse shikojmë në aspektin e saj të trackpad-it, ai më shumë se sa takon. Mungon një gjest, si zmadhimi me dy gishta, dhe ju duhet të zgjidhni midis gjesteve me tre gishta ose me katër gishta, nuk mund t'i keni të dyja në të njëjtën kohë. Sipërfaqja e tastierës zë 80% të tastierës totale, në thelb 3/4 e sipërme të tastierës, dhe tastet janë projektuar në mënyrë që të mund të rrëshqitni gishtin pa probleme, me çelësat që mezi lënë hapësirë ​​midis tyre për këtë arsye. .

Rreshti i sipërm i tasteve sillet disi ndryshe për riprodhimin dhe kontrollin e volumit. Pjesa e majtë kontrollon riprodhimin duke rrëshqitur majtas ose djathtas për të kthyer prapa ose me shpejtësi përpara, dhe pjesa e djathtë kontrollon volumin në mënyrë të ngjashme. Dhe për të qenë në gjendje të klikoni kemi dy butona pak poshtë shiritit të hapësirës që kryejnë funksionin e klikimit kryesor dhe dytësor. Është shumë e lehtë të mësohesh me këtë sjellje, duke përdorur lehtësisht butonat e klikimeve me gishtin e madh, ndërsa përdor pjesën tjetër të gishtave për të lëvizur kursorin dhe për të bërë gjeste. Mund ta përdorni me dorën e majtë ose të djathtë, nuk do të keni asnjë problem nëse jeni mëngjarash.

Mendimi i redaktorit

Prestigio ka projektuar një tastierë dhe tastierë që befason me funksionimin e saj të qetë dhe opsionet e konfigurimit. Kompakt, i rehatshëm dhe me performancë shumë të mirë si në aspektin e tastierës ashtu edhe në tastierën e saj, memoriet e shumta dhe përshtatja e tij e përsosur me sisteme të ndryshme operative e bëjnë atë një zgjidhje perfekte për ata që kërkojnë një zgjidhje portative apo edhe desktop për të gjitha pajisjet e tyre. markë ose platformë. Është gjithashtu i disponueshëm me një paraqitje të çelësave në spanjisht. Me çmim 109 € në Amazon (lidhje), dhe të 99,99 € në El Corte Inglés (lidhje) vlen çdo cent i asaj që paguani për të.

Klikoni dhe prekni 2
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
109
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   c2003 dijo

  Më ka interesuar shumë pasi na jepni këshilla për çështjet aktuale dhe sqaroni dyshimet e shumta që shpesh nuk dimë t'i përballojmë