TV të rinj LG me rezolucion 8k dhe të pajtueshëm me AirPlay 2 dhe HomeKit

TV LG 8K

Edhe pse panairi më i madh i teknologjisë së konsumit që mbahet çdo vit në Las Vegas, nën emrin CES, nuk ka filluar ende zyrtarisht, shumë janë kompanitë që janë duke përfituar nga ditët e mëparshme për të njoftuar se cilat do të jenë disa nga risitë që do të lançohen gjatë këtij viti.

Vitin e kaluar, një nga surprizat më të këndshme për përdoruesit e produkteve të Apple ishte njoftimi i Përputhshmëria AirPlay 2 me TV Samsung, LG, Sony dhe Vizio, edhe pse në varësi të prodhuesit, kjo pajtueshmëri përfshinte modele të vjetra.

Firma koreane LG sapo ka njoftuar zyrtarisht angazhimin e saj për vitin 2020 në sektorin e TV, ku tregu praktikisht ndahet me Samsung. Kjo gamë e re e televizioneve, duke filluar nga 65 në 88 inç dhe arrin një rezolucion maksimal prej 8K në modelet më të mëdha.

Të gjitha këto modele janë në përputhje me AirPlay 2 dhe HomeKit, si të gjithë modelet LG që kompania koreane nisi vitin e kaluar. Sidoqoftë, ata nuk kanë qasje në iTunes, as në Apple TV +, kështu që është një handikap i shkëlqyeshëm që shumë përdorues do të jenë në gjendje të marrin parasysh kur rinovojnë televizorin e tyre nëse janë përdorues të produkteve të Apple.

Gama e TV 2020 e LG na lejon të luajmë përmbajtje brenda vendit deri në 8k përmes hyrjeve HDMI dhe USB. Ato janë në përputhje me kodekët HEVC, VP9 dhe AV1. Falë procesorit Alpha 9 të gjeneratës së tretë, ai është i aftë të luajë përmbajtje në 8k me 60 fps.

Këto modele të reja Ata përdorin teknologjinë NanoCell. Panelet në këto modele janë të përbërë nga mijëra nano grimca që thithin dritë "të padobishme" për një saktësi më të madhe ngjyrash dhe kontrasti nga çdo kënd.

Modelet Samsung, që nga viti 2018, janë në përputhje jo vetëm me AirPlay 2 por gjithashtu kanë qasje në bibliotekën iTunes si dhe aksesi në shërbimin video streaming të Apple të quajtur Apple TV +.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.