Thashethemet e reja sugjerojnë se iPhone 15 do të ketë një zmadhim 5x

Muajt ​​e fundit kemi publikuar disa artikuj në të cilët flasim se si mund të duket iPhone 14 i ardhshëm. Megjithatë, flitet edhe për Gjeneratat e ardhshme, konkretisht iPhone 15, një iPhone 15 që do të dilte në treg në shtator 2023.

Sipas djemve në 9to5Mac, analisti Jeff Pu deklaron se vargu i iPhone 15 Pro do të ketë një lente periskopi me zmadhim optik 5x. duke konfirmuar kështu informacionin e publikuar nga Ming-Chi Kuo muaj më parë në të cilin ai deklaroi se deri në vitin 2023 Apple do ta inkorporojë këtë teknologji në terminalet e saj.

Jeff Pu pretendon se Apple po negocion me Lante Optics, një ofrues i lenteve periskopike. Në zyrat e Kupertinos, ndryshe mostrat e komponentëve, megjithëse vendimi përfundimtar do të merret në maj të këtij viti.

Vetëm kjo lente periskopike do të jetë i disponueshëm në modelet Pro dhe Pro Max. Nëse marrëveshja mbyllet përfundimisht, Lante Optics mund të furnizojë më shumë se 100 milionë të këtij lloji të komponentëve.

Lentet e periskopit (tashmë të përdorura nga Samsung dhe Huawei) bazohen në një prizëm që reflekton dritën mbi lente të shumta të brendshme në 90 gradë ndaj sensorit të kamerës, duke lejuar që gjatësia e lenteve të jetë shumë më e gjatë se një lente telefoto. tradicionale dhe përkthehet në zmadhimi optik shumë më pak i rëndë.

Deri në vitin 2022, thashethemet në lidhje me iPhone 14 sugjerojnë se Apple do të fillojë ta bëjë këtë implementoni një sensor 48 MP, një sensor që do të lejojë regjistrimet video në 8K. Ky sensor pritet të jetë i disponueshëm vetëm në gamën Pro të iPhone 14, siç është lentet e periskopit që Apple mund të zbatojë në iPhone 15 vitin e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.