Tim Cook thotë se puna ulur është "kanceri i ri"

Videoja e parkut mollë

El Apple Park gjithmonë ka qenë në buzët e të gjithëve. Ka qenë një punë inxhinierike me miliona dollarë të investuar në arritjen e një hapësire të qëndrueshme ku punëtorët mund të zhvillojnë aftësitë e tyre. Ata e kanë arritur atë në një kohë rekord dhe punonjësit tashmë janë të vendosur në zyrat e tyre përkatëse.

Në një intervistë Tim Cook siguron që punonjësit punojnë nga byrek me tavolina të rregullueshme sepse, sipas CEO i Apple, ulur është kanceri i ri. Integrimi i Apple Watch në stilin e jetës tuaj gjithashtu inkurajon punonjësit të mos qëndrojnë ulur gjatë gjithë kohës.

Apple Park në favor të përmirësimit të stilit të jetës, nuk rekomandojmë të punoni ulur

Punonjësit e Apple Park kanë qenë në zyrat e tyre përkatëse për muaj me radhë. Me kalimin e kohës ne marrim informacion në lidhje me mënyra e punës brenda nënës nga Apple. Ne e dimë që ato kanë karrige ergonomike, sisteme inteligjente ventilimi, përveç faktit që e gjithë struktura mirëmbahet nga energjia e rinovueshme.

Tim Cook, CEO i Apple, ka konfirmuar në një nga të fundit intervista që punonjësit e Apple Park të kujdesen edhe për stilin e tyre të jetesës. Ata inkurajohen të punojnë në këmbë, në mënyrë që të mund të ndërpresin kohën e uljes dhe kohën e qëndrimit, në mënyrë që ata kalojnë më pak kohë ulur në një karrige. Cook kualifikohet "duke punuar ulur" si kanceri i ri, dhe beson se zhvillimi i punësimit në këtë mënyrë përmirëson cilësinë e jetës së punëtorëve të saj.

Ne u kemi siguruar të gjithë punonjësve tanë tryeza të rregullueshme. Në këtë mënyrë ata mund të qëndrojnë për një kohë, pastaj të ulen, dhe kështu me radhë, është shumë më mirë për stilin e jetës së tyre.

Përveç kësaj, shumica e përdoruesve të Apple Park mbajnë një Apple Rights Watch duke ju kujtuar kur të ngriheni dhe të lëvizni kur ata janë ulur për një kohë të gjatë. Tim thotë se i është dashur kohë të mësohet me këtë mënyrë pune, por që është më e mira për shëndetin e tij duke pasur parasysh tendencën për të kaluar orë të gjata para kompjuterit pa lëvizur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.