Truket për iPhone 13 që duhet të dini

truket iphone 13

Pajisjet elektronike Apple janë produkte që të gjithëve na pëlqen t'i veshim për herë të parë, madje presim me javë të tëra derisa të dalin zyrtarisht në shitje. Dhe është që çdo kompjuter, tablet apo celular i markës Apple shkon nëpër botë. Kjo markë, e cila ka revolucionarizuar tregun e teknologjisë vitet e fundit, së fundmi ka dalë me një pajisje të re, iPhone 13 i ri. Ky smartphone vjen në disa versione në varësi të karakteristikave të tij: versioni bazë, me të ashtuquajturin iPhone 13, një iPhone 13 mini, një tjetër 13 Pro dhe më i madhi, 13 Pro Max. Secili prej versioneve të telefonave që ka nxjerrë marka është përmirësuar në shumë gjëra nga ai i mëparshmi, dhe jo vetëm në pamjen fizike, por edhe në performancën dhe specifikimet cilësore. Ne ju themi, në këtë postim, truket që mund të bëni me iPhone 13 më të fundit.

Nëse dëshironi të lëshoni iPhone 13 tuaj të ri duke ditur të gjitha shkurtoret dhe truket e mundshme, ne paraqesim këtu disa nga më të mirat:

Shmangni ndjekjen

gjurmoni iphone

Shumë aplikacione na kërkojnë leje për të gjurmuar disa nga të dhënat tona, si p.sh. vendndodhjen, në mënyrë që ata t'i regjistrojnë të dhënat tona ndërsa ju jeni duke i përdorur ato. Normalisht kjo është diçka që mund të zgjidhni, por në rast se nuk është, është mirë të kesh opsionin për të zgjedhur atë që nuk dëshiron të gjurmosh.

Me modelin e ri iPhone 13 kjo është shumë më e lehtë pasi mund të zgjidhni opsionin e gjurmimit te cilësimet. Ne do t'ju tregojmë më shumë për këtë: ju vetëm duhet të hyni konfiguracion, pastaj shkoni te intimitet, prekni butonin Ndiqe, dhe në krye do të na tregojë diçka si: Lejo aplikacionet të kërkojnë gjurmim. Nëse në rastin tuaj nuk dëshironi që aplikacionet t'ju gjurmojnë, çaktivizoni atë dhe do ta çaktivizoni për të gjithë.

grup njoftime të parëndësishme në mënyrë që të mos jenë të bezdisshëm

Diçka e re që ka përfshirë sistemi iOS 15 është se ka funksionin e saj "përmbledhje e planifikuar". Kjo do të thotë që njoftimet që nuk janë aq të rëndësishme mund të merren në të njëjtën kohë dhe kështu të mos jenë të bezdisshme për pjesën tjetër të ditës. Kjo mund të mundësohet, si në rastin e mëparshëm, duke hyrë konfiguracion, prej andej e tutje Njoftime dhe më në fund në Përmbledhje e planifikuar.

Pasi të keni zgjedhur këtë opsion, mund të zgjidhni aplikacionet që dëshironi të përfshini në mënyrë që t'ju dërgojnë njoftime, si dhe oraret e ditës që ju përshtaten më së miri për të marrë këtë lloj informacioni. Kjo është e mrekullueshme për mos e ngopni telefonin me informacion nëse në një moment të caktuar nuk mund t'i kushtoni vëmendje, dhe kushtojini vëmendje atyre që janë vërtet të rëndësishme.

Fikeni HDR video për të rritur përputhshmërinë

Ju do të keni mundur të verifikoni, nëse keni një iPhone 13, se videoja ka cilësi edhe më të mirë se modelet e mëparshme. Ka një teknologji regjistrimi që është pioniere në telefonat celularë, pasi dikur ndodhte vetëm në videokamerat profesionale. Ky iPhone regjistron video në HDR ose Dolby Vision. Kjo, në shumicën e rasteve, merr shumë hapësirë ​​dhe zakonisht nuk është në përputhje me pajisjet e tjera. Prandaj, nëse nuk doni të regjistroni në HDR, mund të keni mundësinë ta çaktivizoni atë. Ju vetëm duhet të hyni konfiguracion, pasi në Kamera dhe prekni opsionin "regjistro video", brenda kësaj, mund të çaktivizoni opsionin e videos HDR.

Shko prapa ne kam safari i gjithmonë

Me këtë truk për iPhone 13 mund të ktheheni te Safari i zakonshëm. Me versionin e ri iOS 15 pati një ndryshim në Safari dhe ndryshoi shiritin e kërkimit nga njëra anë dhe pjesën e skedave që shfaqet në fund nga ana tjetër. Objektivi i ndjekur me këtë përditësim të ri ishte të mund të përdorja Safari me një dorë dhe ta bënte shumë më të lehtë, por nëse nuk mësoheni me këtë shfletues të ri dhe dëshironi të ktheheni te ai i vjetër, mund ta bëni gjithmonë. Për ta bërë këtë, shkoni te konfiguracion, pastaj klikoni mbi ekspeditë gjuetine dhe zgjidhni pjesën që thotë «skedë e vetme«. Pasi të keni zgjedhur atë opsion dhe të rinisni Safari, do të ktheheni në shfletuesin që kishit më parë.

Ndryshimet në kapjen ekran

Tani, me përditësimin e ri iOS 15 në iPhone 13, mund ta aktivizoni saktë funksionin e aksesueshmërisë. Thjesht prekni dy herë pjesën e pasme të telefonit dhe do të mund të bëni një pamje nga ekrani. Ju mund ta bëni këtë në vend që të shtypni dy butonat, si më parë.

Për të kryer këtë ndryshim duhet të futni konfiguracion, arrij Accessibility dhe zgjidhni butonin «pas prekje«. Pasi të jeni atje, shikoni screenshot në listën që shfaqet. Me këtë opsion, thjesht trokitje e dyfishtë në pjesën e pasme të telefonit do të marrë pamjen e ekranit. Është shumë më e thjeshtë dhe i bën gjërat më të lehta nëse zakonisht kryeni këtë lloj veprimi.

Këto dhe shumë të tjera janë truket që mund të gjeni në iPhone 13 tuaj të ri, një model unik dhe i ndryshëm nga i cili mund të përfitoni sa më shumë.

Megjithëse Apple përmirëson performancën dhe aftësitë e pajisjeve të saj vit pas viti, është shumë e rëndësishme që të siguroheni keni aplikacionet që përdorni vërtet për të mos e mbingarkuar telefonin tuaj dhe shmangni të zënë shumë memorie për të, prandaj jepni përparësi atyre që përdorni më shumë në ditët tuaja:

  • Nëse jeni sportist, mund t'i mbani aplikacionet e dedikuara për ushtrimet fizike, qoftë për të numëruar hapat, për të matur shpejtësinë e vrapimit, kilometrat, etj.
  • Menaxhimi dhe organizimi i detyrave: kush nuk ka Google Calendar ose shënime për të shkruar dhe menaxhuar ditën e tyre?
  • Kontrolli i financave, aplikacioni i bankës sonë, apo shpenzimet dhe faturat e telefonit. Këshillohet që të mbajmë të gjitha aplikacionet tona që na lejojnë të kontrollojmë shpenzimet tona, qoftë nga operatorët telefonikë si Lowi, nga banka jonë e besuar ose nga furnizuesit tanë të energjisë elektrike ose gazit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.