Uebfaqja e re e Apple Accessibility tregon përparësitë e iOS dhe iPadOS

Apple rinovon uebfaqen e saj në lidhje me mundësinë e përdorimit të iOS dhe iPadOS

Numri i larmishëm i njerëzve që përdorin pajisjet e mollës është shumë i madh Secili përdorues ka veçori dhe sistemet duhet të përshtaten për të gjithë ata. Nga një përdorues me aftësi të kufizuara në të dëgjuar tek një person i verbër që kalon përmes atyre përdoruesve me aftësi të kufizuara në shikim. duke investuar në azhurnime gjithëpërfshirëse e bën Apple një nga kompanitë që bën përshtatjet më të aksesit në sistemet e saj operative: iOS dhe iPadOS. Në fakt, ata kanë azhurnuar faqen e tyre në internet Accessibility duke theksuar funksionet më të rëndësishme të iOS dhe iPadOS për të përmirësuar përdorimin e këtyre sistemeve për përdoruesit me të gjitha llojet e aftësive të kufizuara.

Përshtatni për të përfshirë: aksesueshmërinë në qendër të iOS dhe iPadOS

Bëni një foto familjare, merrni pjesë në FaceTime ose mbërtheni blinds tuaj në mëngjes. Ne duam që të gjithë të shijojnë momentet e përditshme që ofron teknologjia. Kjo është arsyeja pse ne përpiqemi t'i bëjmë produktet e Apple të arritshme nga minuta zero. Sepse vlera reale e një pajisje nuk matet me fuqinë e saj, por me mundësitë që ajo i ofron secilës.

Më 3 dhjetor, Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara. Një ditë më vonë, Apple ka azhurnuar versionin amerikan të faqes së saj të internetit të Accessibility virtytet e përfshirjes së iPadOS dhe iOS. Me çdo azhurnim bëhet një përpjekje për të shtuar funksione të reja për të përmirësuar jetën e personave me aftësi të kufizuara në pajisjet Apple.

WWDC 2020 në internet
Artikulli i lidhur:
Apple fton disa zhvillues në një sesion online mbi mundësinë e arritjes

Në të tijën ueb i ri ka kuptim duke nënvizuar kuptimin lajmet kryesore të aksesit. Në rastin e pamjes, lejohet të rritet madhësia e shkronjave, të përfshihet një zoom automatik, të përfshijë një Lupë kudo në ekran, etj. Nëse kalojmë në dëgjim, ju mund të konfiguroni parametrat e kufjeve, të përmirësoni frekuencat ose t'i filtroni ato në AirPods Pro ose të aktivizoni funksionin Listen Live për të amplifikuar zërat nga jashtë në kufjet tona.

Ekzistojnë mjete dhe funksione të panumërta të panjohura për shumë prej nesh në opsionet e Aksesueshmërisë së sistemeve të ndryshme operative, jo vetëm Apple. Sidoqoftë, lufta për t'u përpjekur për të rritur ato mundësi është frymëmarrja e ajrit të freskët që u duhet shumë përdoruesve me aftësi të kufizuara për ta bërë përdorimin e terminaleve sa më të rrjedhshëm dhe produktiv.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.