Versionet beta publike të iOS 16 mund të vonohen për shkak të problemeve të stabilitetit

La WWDC është afër qoshes dhe do të jetë në hapjen kryesore kur Tim Cook dhe ekipi i tij do të prezantojnë sistemet e reja operative. Mes tyre është iOS 16 dhe iPadOS 16, të cilët mesa duket nuk do të vijnë me ndryshime të mëdha në dizajn, por me veçori të reja që përmirësojnë ndërveprimin e sistemit me përdoruesin. Megjithatë, diçka po ndodh në Cupertino. Informacioni i fundit tregon për Probleme me stabilitetin në versionet beta të iOS 16. Kjo do të shkaktonte një vonesë në lëshimin e versioneve beta publike Kjo mund të jetë disa javë me vonesë.

Problemet e stabilitetit do të vononin lëshimin e versionit të parë beta publik të iOS 16

Ingranazhet e versioneve beta të sistemeve operative të Apple janë më se të yndyrshme. Për vite, Apple lëshon versionet e para beta për zhvilluesit në fund të hapjes kryesore të WWDC. Në atë kohë, vetëm përdoruesit me një abonim në Programin e Zhvilluesve të Apple mund t'i instalojnë ato beta në pajisjet e tyre. Javë më vonë, me lançimin e beta të dytë për zhvilluesit, Apple hap Programin Publik Beta, duke lançuar versionin e tij të parë. Ky program mund të aksesohet nga çdo përdorues që ka një pajisje të përputhshme.

Artikulli i lidhur:
Gurman parashikon më shumë angazhim dhe aplikacione të reja në iOS 16

Megjithatë, me iOS 16 duket se datat do të ndryshojnë. Informacionet më të fundit nga gurman tregoni për çfarë iOS 16 nuk është aq i qëndrueshëm sa do të donte Apple. Ndërtimet më të fundit të beta-së së parë për zhvilluesit nuk janë plotësisht të qëndrueshme dhe kjo do të thotë se versionet beta publike do të vonojnë lëshimin e saj. Kjo është për shkak se Apple nuk dëshiron të rrezikojë të lëshojë versione masive në formën e beta-ve publike, sepse kjo do të nënkuptonte shpërndarjen e një sistemi operativ me cilësi më të ulët se sa dëshironte.

Datat treguese vendosin beta e parë për zhvilluesit më 6 qershor, e dyta dy javë më vonë dhe e treta në korrik. Është në këtë beta të tretë për zhvilluesit kur Apple do të vendosë të lançojë versionin e saj të parë për Programin Publik Beta. Dallimi është se në raste të tjera Apple hap programin e tij publik beta në beta të dytë për zhvilluesit.

Do të shohim nëse më në fund ata nga Cupertino do të arrijnë të marrin një version të qëndrueshëm për të rikuperuar kalendarin e zakonshëm apo nëse, përkundrazi, kemi lajme për versionet beta të iOS 16.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.