Thirrjet video të deri në 8 personave në WhatsApp tani të disponueshme

Ne po jetojmë në një fazë ku duhet të qëndrojmë të lidhur për shtëpi për arsye të shëndetit publik. Gjatë kësaj kohe, shoqërisë i është dashur të gjejë një mënyrë për të komunikuar me të dashurit e saj ose për të gjetur mjete për të telekomunikuar nga shtëpia. Kjo është për shkak të kësaj shumë aplikacione për thirrje video janë rritur javët e fundit. Një nga ato mundësi është WhatsApp. Deri më sot kisha një kufizim: numrin e njerëzve që mund të shtonim në çdo telefonatë. Me azhurnimin e ri, thirrjet dhe thirrjet video tani mund të bëhen me deri në 8 persona në të njëjtën kohë.

Përditësoni WhatsApp për të qenë në gjendje të bëni thirrje video me deri në 8 persona

WhatsApp është aplikacioni më i përdorur i mesazheve në botë me më shumë se 2000 milion përdorues aktivë. Me kalimin e kohës dhe pas blerjes nga Facebook, masat e përfshira kanë shkuar në një drejtim: kthejeni aplikacionin në një mjet për shumë qëllime. Shtetet erdhën së pari, pastaj erdhën thirrjet zanore dhe më në fund telefonatat video. I vetmi kufizim ishte numri i njerëzve që mund të përfshihen në këto thirrje: katër. Kjo mund të jetë sepse WhatsApp është një aplikacion, përdorimi kryesor i të cilit është nga celularët, ekranet e të cilave nuk janë shumë të mëdha.

Sidoqoftë, me mbërritjen e COVID-19, përdoruesit kanë kërkuar për aplikacione të tjera kufizimi i të cilave nuk ishte aq i ulët, aplikacione të tilla si Zoom, Messenger Rooms (të lëshuara së fundmi), WebEx dhe të tjerë. Kjo ka bërë që WhatsApp të tërhiqet dhe vetëm pak orë më parë versioni 2.20.50 Në këtë azhurnim ne përfshin mundësinë e bërjes së thirrjeve dhe thirrjeve video të deri në 8 personave në të njëjtën kohë, heqja e kufizimit të vendosur që nga lansimi i kësaj karakteristike.

Përdorimi i këtij funksioni nuk është shumë misterioz. Kemi dy mënyra për të filluar një telefonatë: hyrja në një grup dhe shtypja e telefonit ose kameras ose shkuarja në menunë "Telefonatat" dhe fillimi i një të reje. Importantshtë e rëndësishme të dimë që ne mund të bëjmë thirrje video me deri në 8 persona brenda ato pajisje me versionin e fundit të instaluar. Për momentin, ky funksion ka arritur vetëm iOS në mënyrë që vetëm thirrjet masive video të mund të bëhen me iPhone, versioni i WhatsApp i të cilit është 2.20.50.

Më në fund, ato janë shtuar më e mira në menutë e veprimit të shpejtë që mund të thirret duke përdorur Force Touch. Ne mund ta shohim këtë ndryshim kur shtypim për një kohë në një mesazh në ndonjë nga bisedat tona. Kur shtypim shfaqet një menu e re, sipas dizajnit të iOS 13, me funksionet e theksuara, përgjigjja, përcjellja, kopjimi dhe nëse shtypim "më shumë" mund të kemi qasje në funksione të tjera: përgjigjuni privatisht, shtoni kontakteve, dërgoni kontaktoni dhe fshini mesazhin. Kjo risi është vetëm dizajn, nuk shtohen funksione të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.