Hakmarrja Yahoo preku të gjitha llogaritë që kompania kishte në 2013

Kur u duk se telenovela e llogarive të pirateruara në Yahoo kishte mbaruar, pasi kompania të jetë në duart e Verizon, duket se i duhet ende një rrugë e gjatë për të bërë. Ndryshimet e ndryshme të llogarive që Yahoo kishte pësuar vite më parë, dhe zbuluan disa muaj para se të dilnin në shitje, ishin një nga arsyet që Verizon pretendoi të ulte çmimin e blerjes.

Në fillim kompania pretendoi se llogaritë e hakuara ishin 500 milion. Pas pak, ky numër u rrit në 1.500 milion, një zemërim i vërtetë por sipas raportit të fundit që Verizon ka paraqitur, as ato nuk ishin shifra reale. Një zëdhënës i kompanisë ka deklaruar se sulmi i pësuar nga Yahoo në 2013 preku secilën prej llogarive të postës elektronike të kompanisë, pak më shumë se 3.000 milion.

Verizon do të godasë një mur pasi të ketë parë më shumë se 4.500 miliard dollarë të shpenzuar për të blerë një kompani imazhi i së cilës ishte dëmtuar rëndë për shkak të neglizhimit dhe paaftësia në mbrojtjen e informacionit tuaj, përveç gënjeshtrave të përsëritura për madhësinë e hakut që ai kishte pësuar vite më parë.

Hakerat të cilët aksesuar në llogaritë Yahoo, ata kishin akses në postat elektronike, fjalëkalimet e tyre, emrat e vërtetë të përdoruesve, numrin e telefonit, datën e lindjes ... përveç çdo informacioni tjetër, siç janë përgjigjet e pyetjeve të sigurisë, duke u bërë sulmi më i madh që një kompani ka pësuar nga ky djalë në të gjithë historinë.

Pasi zbuloi se sulmi kishte prekur të gjithë përdoruesit, Verizon po u dërgon një email të gjithë klientëve të saj duke i nxitur ata që të ndryshojnë menjëherë fjalëkalimin e hyrjesa, në ujin që Yahoo bëri kur njoftoi prenimin e 500 milion llogarive dhe më vonë e rriti atë në 1.50 milion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.