Yahoo konfirmon se ishte në dijeni të sulmit që pësoi në 2014

logoja e yahoo

Shtatorin e kaluar, Yahoo konfirmoi thashethemet se javë para se të përgatitej në internet dhe se kishte të bënte me sulmin e pretenduar të hakerave që kishte rrezikuar të dhënat e shumë miliona përdoruesve. Kompania konfirmoi se kishte pësuar një sulm hakeri në 2014 dhe që kishin prekur të paktën 500 milion llogariSipas kompanisë, ajo e kishte zbuluar disa javë para se të bënte njoftimin zyrtar, por në të vërtetë nuk ishte kështu. Sipas hetimit që po kryhej nga Komisioni i Tregut të Letrave me Vlerë, kompania dinte shumë mirë për sulmin që kishte pësuar dy vjet më parë.

Yahoo fshehu sulmin ndaj serverave të tij nga përdoruesit dhe në të cilën hakerat kishin akses në adresat e postës elektronike, numrat e telefonit, datat e lindjes, përkujtuesit e fjalëkalimeve, pyetjet e sigurisë (përfshirë përgjigjet) ... Thashethemet e para që u botuan në shtator të këtij viti, dolën në dritë nga një haker i cili po përpiqej të shiste të gjitha ato informacione përmes Deep Web, për pak më shumë se 2.000 dollarë, një shumë që me sa duket askush nuk ishte i gatshëm të paguante për të dhënat që ishin vjedhur dy vjet më parë.

Kjo ngjarje, së bashku me softuerin që kompania krijoi në mënyrë që Agjencitë amerikane të sigurisë kombëtare mund të kenë qasje në çdo llogari emaili kanë qenë shkas të mjaftueshëm që Verizon të konsiderojë anulimin e marrëveshjes së blerjes Yahoo, një marrëveshje që e kishte mbyllur qershorin e kaluar për 4.800 miliardë dollarë, pasi reputacioni i Yahoo, si si kompani ashtu edhe si një ofrues shërbimesh interneti lë për të dëshiruar. Lajmet e fundit në lidhje me këtë proces, pohojnë se Verizon po kërkon një ulje prej 1.000 milion në çmimin përfundimtar të rënë dakord, edhe pse për momentin asgjë nuk është konfirmuar zyrtarisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.