Zbulimi i përplasjes: funksioni i ri që vjen me iPhone 14

Funksioni i zbulimit të goditjeve iPhone 14

Gjatë prezantimit të iPhone 14 dhe modeleve të reja të orëve inteligjente, Apple shfrytëzoi rastin për të shfaqur veçorinë e re të sigurisë të quajtur "Zbulimi i përplasjeve". Me të, tani telefonat dhe orët e markës do të mund të përcaktojnë nëse, përballë një goditjeje shumë të dhunshme, ishte një aksident automobilistik.

Me këtë funksion, Apple do të përpiqet të shpëtojë jetën e qindra shoferëve që pësojnë aksidente në rrugë, ndonjëherë aq serioze sa nuk janë në gjendje as të thërrasin urgjenca.

Çfarë është zbulimi i goditjes dhe si funksionon?

Funksioni është projektuar për të zbuluar përplasje të rënda automobilistike, të tilla si përplasje nga pas, përplasje përpara, përplasje anësore ose përmbysje.. Për të përcaktuar nëse ka ndodhur një aksident, ai përdor GPS-in e pajisjes, si dhe përshpejtuesit dhe mikrofonat e saj.

Ideja është që në rast të një aksidenti të rëndë automobilistik, në ekran të shfaqet një opsion që ju lejon të telefononi 911 për ndihmë. Nëse pas 20 sekondash përdoruesi nuk ka ndërvepruar për të anuluar thirrjen, pajisja do të kontaktojë automatikisht shërbimet e urgjencës. Në rast se keni konfiguruar një kontakt urgjence, do t'i dërgoni një mesazh me vendndodhjen tuaj.

aksident me makinë iPhone 14

Kur shërbimi i urgjencës i përgjigjet thirrjes, Siri do të kujdeset që të luajë një mesazh alarmi çdo 5 sekonda, duke paralajmëruar se pronari i telefonit ka qenë në një aksident të rëndë automobilistik. Më pas do të dërgojë vendndodhjen e tij të vlerësuar dhe rrezen e kërkimit.

Kjo risi nuk ka të bëjë me mesazhet e urgjencës përmes satelitit, pasi ky është një mjet i Apple i krijuar për kur përdoruesit janë të bllokuar diku pa mbulim. Megjithatë, Detektori i aksidentit iPhone 14 është projektuar për goditje në makinë.

Duhet të theksohet se sistemi është i kalibruar mirë, kështu që nuk ka rrezik të aktivizohet kur përdoruesi pengohet ose kur telefoni bie.

Si të aktivizoni dhe çaktivizoni funksionin e zbulimit të goditjes?

Aktivizo/çaktivizo zbulimin e goditjeve

Funksioni nuk kërkon konfigurim pasi është i aktivizuar si parazgjedhje në pajisjet e mbështetura. Në rast se po pyesni veten, pajisjet që janë të pajtueshme me zbulimin e aksidenteve janë të gjitha modelet iPhone 14, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2a gjeneratë) dhe Apple Watch Ultra. Që do të thotë i gjithë ekosistemi i ri i kompanisë.

Megjithatë, nëse jeni të shqetësuar se funksioni mund të dështojë dhe telefononi shërbimet e urgjencës, Mund ta çaktivizoni duke ndjekur këto hapa:

  1. Futni seksionin "konfiguracion” nga pajisja juaj Apple.
  2. Shkoni në fund të menusë. Aty do të gjeni opsioninEmergjencat SOS” ku duhet të futesh.
  3. Në pjesën "Zbulimi i aksidenteve”, zgjidhni kutinë pranë Call pas një aksidenti të rëndë.

Dhe gati! Në këtë mënyrë do të keni arritur të çaktivizoni opsionin e zbulimit të përplasjeve. Nëse në çdo moment dëshironi ta aktivizoni përsëri, thjesht duhet të aktivizoni përsëri çelësin në seksionin "Cilësimet".


iPhone 13 kundrejt iPhone 14
Ju intereson:
Krahasimi i shkëlqyeshëm: iPhone 13 VS iPhone 14, a ia vlen?
Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.