Zbulimi i Rënies së Apple Watch mund të shpjegojë të dhënat tuaja shëndetësore gjatë thirrjes emergjente

Apple Rights Watch Apprecshtë vlerësuar që një nga fiksimet e Apple është që pajisjet e saj mund të ndihmojnë në përmirësimin shëndetin e njerëzve. Çdo version i ri i Apple Watch përfshin diçka të re në këtë drejtim.

Sot kemi zbuluar një patentë të re nga Apple që shpjegon se ata synojnë të shtojnë informacione shumë të vlefshme në lidhje me statusin shëndetësor të përdoruesit kur aktivizohet dhe kryhet zbulimi i rënies së Apple Watch. thirrja automatike e urgjencës. Bravo

Knownshtë e njohur për të gjithë se funksioni i zbulimit të rënies së Apple Watch ka shpëtuar më shumë se një nga një fatkeqësi serioze. Nëse pajisja zbulon se keni rënë në tokë dhe nuk e konfirmoni që jeni mirë, do të ndodhë prodhon një thirrje automatike te shërbimet e urgjencës së vendit tuaj.

Aktualisht, Apple Watch përdor një seri sensorë për të zbulojë një përplasje të përdoruesit e veshur në kyçin e tij. Nëse ai mendon se ka ndodhur, së pari ju pyet nëse keni rënë dhe nëse jeni mirë. Nëse nuk përgjigjeni, ajo automatikisht telefonon shërbimet e urgjencës.

Përdorni Siri për të shpjegoni me zë të lartë përmes telefonit se një përdorues i Apple Watch ka rënë dhe nuk është përgjigjur dhe u tregon vendndodhjen e tyre dhe gjithashtu mund të ndajë kodin e tyre të identifikimit mjekësor. Më pas njofton kontaktet e veta të urgjencës se ka zbuluar një rënie dhe se tashmë ka kontaktuar shërbimet e urgjencës.

Kjo është ajo që bën sot. Por Apple dëshiron të shkojë më tej, dhe në thirrjen e urgjencës, bashkëngjitni gjithashtu zë të drejtpërdrejtë, të dhëna mjekësore që mund të jenë të rëndësishme për punonjësit shëndetësorë që do të marrin pjesë tek personi i dëmtuar.

Këto të dhëna janë ato që janë ruajtur në aplikimin e shëndetësor Përdoruesi i Apple, dhe ata mund të jenë shumë të ndryshëm, por të rëndësishëm. Nga mosha, gjatësia dhe pesha, te patologjitë, ilaçet, rrahjet e zemrës ose EKG-ja e fundit e kryer.

Le të shpresojmë se ajo që sot është një dokument i thjeshtë i arkivuar në Shtëpia e Patentave të SH.B.A.., së shpejti do të jetë realitet. E vërteta është se teknikisht do t’i kushtonte shumë pak Apple që të ishte në gjendje të shtonte të dhëna të tilla në thirrjen e urgjencës. Do ta shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.