Këto janë arsyet pse Apple e hoqi Dash nga Dyqani i Aplikacioneve iOS

Dash jashtë App Store

Politika e rreptë e sigurisë në App Store iOS vazhdon të gjenerojë polemikë, këtë herë ne flasim përsëri për zhvilluesin e aplikacionit "Dash", i cili ka parë që llogaria e tij e zhvilluesit të eleminohet, dhe si pasojë rreth njëzet e pesë aplikacione që ai kishte varur në Dyqani i Aplikacioneve iOS. Në këtë mënyrë, zhvilluesi, Bogdan Popescu, ka dalë në plan të parë për të mbrojtur veten. Sidoqoftë, ne tashmë e dimë falë MacRumors pak më shumë për këtë temë, dhe kjo është arsyeja pse Ne duam të përmbledhim atë që ndodhi, dhe pse Bogdan Popescu akuzohet për mashtrim në App Store iOS.

Problemi ishte që lidhej me të njëjtën kartë krediti dhe Apple ID, zhvilluesi Popescu, me kombësi rumune, kishte dy llogari zhvilluesi Apple dhe nga të cilat lëshoheshin rishikime të kryqëzuara midis aplikacioneve. Bogdan gjithmonë ka aluduar në atë éAi kurrë nuk kishte kryer një aktivitet të tillë:

Për tre ose katër vjet, unë kam paguar fetarisht për llogarinë time të Programit të Zhvilluesit të Apple, duke përdorur kartën time të kreditit. Unë kam qenë gjithashtu duke përdorur testin tuaj hardware. Të dy llogaritë ishin të unifikuara dhe Apple i ka vënë sytë mbi to për vlerësime të pretenduara false.

Sipas Popeskut, ai kurrë nuk u njoftua siç duhet. Vetëm dy ditë më vonë, Apple vendosi të hiqte të gjithë përmbajtjen e saj nga iOS App Store. Rumania gjithmonë ka thënë se nuk kishte prova të mjaftueshme për ta akuzuar atë, megjithatë, Apple ka gjetur marrëdhëniet midis ID-ve të Apple për shkak të kartave të kreditit dhe llogarive bankare që janë të paracaktuara si forma pagese në të dy, është e vështirë të anashkalohet ky lloj i masave të sigurisë. Për shembull, është diçka që Spotify përdor në mënyrë që përdoruesit të mos bëjnë vazhdimisht llogari të reja nëse përfitojnë nga prova falas 30-ditore.

Bogdan Popesku fajëson nënën e tij

App Store

Në forume të MacRumors ata janë vendosur të punojnë për të zbuluar të vërtetën. Kjo është ajo ku ata gjetën një llogari dytësore, gjoja e lidhur me Mihaela Popescu. Në këtë llogari mund të gjenim deri në 19 aplikacione, megjithatë, ato ishin të lidhura me të njëjtin identifikues si pjesa tjetër e aplikacioneve Kapeli.

Kapeli, është kompania zhvilluese që i përket Bogdan Popescu, përmes së cilës kryen aktivitetet e tij në nivelin e programimit të softuerit dhe pjesën tjetër të detajeve përkatëse të biznesit që rrjedhin nga vetë aktiviteti.

Këto 19 aplikacione u hoqën gjithashtu nga App Store iOS. Sidoqoftë, këto aplikacione që pamë në llogarinë dytësore, gjoja i përkisnin nënës së Bogdanit, po promovoheshin në faqen e internetit të Kapeli, si p.sh. iGard dhe lëvizAddict. Po ashtu, madje kishte edhe cicërima në lidhje me të.

Me pak fjalë, MacRumors forero, pseudonimi i të cilit është arkitekt1337, ka zbuluar në disa screenshots, se përmbajtja e aplikacioneve të lidhura me llogarinë sekondare, kishte nënshkrimin e Bogdan, pasi që emri juaj shfaqet në kod si pronari i kodit. Kapja e parë është nga 12 janari 2014, kështu që duket se Bogdan e kreu këtë aktivitet të pazakontë për gati tre vjet. Shërbimet e sigurisë së Dyqanit të Aplikacioneve iOS kanë marrë një kohë të gjatë për tu njoftuar.

Zgjidhja përfundimtare

Apple ka njoftuar se do të lejojë Dash që të kthehet në App Store iOS, me kusht që Bogdan të pranojë se nuk ishte në dijeni të kësaj veprimtarie mashtruese, të dalë nga bashkimi i dy llogarive të zhvilluesve. Sidoqoftë, Bogdan Popescu ka refuzuar të kryejë këtë "ndjesë". Duket se kolegu rumun mund të marrë egotizmin e tij dhe do të jetë e vështirë për të që të mos jetë në gjendje të kthehet në App Store iOS për një periudhë të mirë.

Sipas deklaratave të Bogdan Popescut për unë më shumë, ai vendosi t'i transferojë këto kërkesa në llogarinë sekondare të nënës së tij në mënyrë që ai të mund të përqendrohet vetëm në zhvillimin Dash, diçka që tingëllon krejtësisht e çuditshme. Sidoqoftë, arsyet tuaja duhet të jenë nëse refuzoni të ndreqni dhe preferoni të humbni mundësinë e kthimit në Dyqanin e Aplikacioneve iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.