Miratimi i IOS 9 rritet në 88 përqind

Miratimi i IOS 9

88 përqind e pajisjeve iPhone, iPad dhe iPod Touch aktualisht po përdorin iOS 9, një rritje me një pikë mbi 9 përqind të adoptimit të iOS 87 të regjistruar rreth tre javë më parë.

Gjatë së njëjtës periudhë kohore, iOS 8 ka kaluar nga 10 përqind e pajisjeve të regjistruara më 15 gusht, në 9 përqind të pajisjeve. Versionet e vjetra janë akoma në 3 përqind të pajisjeve më të vjetra atje, këto janë statistikat më të reja të paraqitura nga App Store për zhvilluesit.

Këto statistika të birësimit llogariten nga Apple duke numëruar secilën pajisje që hyn në App Store në 29 Gusht 2016, Apple normalisht i azhurnon këto numra çdo dy javë. kështu që ata mund të lëshojnë disa azhurnime përpara lëshimit zyrtar të iOS 10 për konsum publik.

Google ende nuk ka publikuar shifrat e miratimit të azhurnimit të Android, por mund të shohim se versioni i fundit i Android aktualisht ka shpërndarje më pak se 0,1 përqind, që do të thotë se nuk do të përfshihet në statistikat e reja kur ato të bëhen të disponueshme.

Bazuar në të dhënat e hyrjes në Play Store të kapura gjatë një periudhe shtatë ditore që përfundojnë me 1 gusht, gati një vjeç, Android 6.0 Marshmallow gjendet në 15,2 përqind të telefonave Telefonat inteligjentë Android dhe tabletët. Sa i përket Lollipop dy-vjeçar (5,0 deri 5,1), ai ndodh në pak më shumë se një të tretën e terminaleve Android, ose 35,3 përqind të pajisjeve.

Ndryshe nga Apple, i cili kontrollon të gjithë përvojën e përdoruesit dhe është në gjendje të shtyjë azhurnimet e softverit iOS për bazën e tij të instaluar njëkohësisht, Përditësimet e softuerit Android përfshijnë shumë palë dhe kërkojnë vërtetime nga prodhuesit e çipave dhe operatorët.

Për shkak të kësaj, shumë, nëse jo të gjithë shitësit e pajisjeve Android me të vërtetë nuk shqetësohen të investojnë kohë dhe para në shpërndarjen e azhurnimeve të programeve për pajisjet që janë shitur tashmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Miratimi i iOS në ... Apple i detyron të gjithë të azhurnojnë versionin e iOS në versionin më të fundit pa mundësinë e kthimit dhe pa u kujdesur më së paku për mendimin e përdoruesve.
  Unë e sfidoj Apple që ta lejojë të kthehet në iOS 6.x dhe do të shohim që 88% e iOS 9 kthehen dëshpërimisht në iOS 6.x!
  I lodhur nga mesazhi i lumtur që më thotë se ekziston një version i ri ios!
  Unë jam përdoruesi, unë jam pronari absolut i pajisjes dhe gjërat e kërkuara nuk shkojnë me mua.
  Apple po bën të njëjtin gabim si Microsoft dhe azhurnimin e tij të detyruar në Windows 10.
  Z. Prodhuesit: 99% e njerëzve që blejnë pajisje Ne nuk jemi shkencëtarë kompjuteri, jemi ngopur me kaq shumë marrëzira për shkak të katër geekëve pa profesion. Na lini të qetë, le të shijojmë atë që kemi blerë pa pasur nevojë të luftojmë ditë nëse, edhe ditën me azhurnime absurde gazillion që gjithçka që ata bëjnë është të zmadhojnë "përvojën" e shumëpërfolur të përdorimit të pajisjeve.

 2.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Unë doja të thoja: Bezdisni "përvojën" e përdorimit ...
  Një tjetër gabim tipik i tastierës, faleminderit ios 9 që më shqetësoni me përvojën e përdoruesit, diçka që nuk më ndodhi me ios 6 ...