AirTag, ky do të jetë emri i pajisjeve locuese të Apple

Ne jemi akoma duke pritur për një sinjal zyrtar rreth pajisjeve të reja gjurmuese të Apple, ato që do të përdorin çipin U! dhe kjo do të na lejojë të gjejmë ndonjë objekt të cilit i kemi shtuar. Por ajo që kemi kemi pak rrjedhje dhe thashetheme rreth tyre, dhe tani duket sikur Ne kemi zbuluar emrin e këtyre pajisjeve të ardhshme që priten për ditët e ardhshme, javë pas një kohe: AirTag.

Kjo zbulohet nga kodi i iOS 13.2 i lëshuar së fundmi, versioni më i fundit i disponueshëm për iPhone, ku Guilherme e ka zbuluar këtë emër brenda sistemit të fshehur të skedarëve të sistemit. Përveç emrit, ai ka gjetur edhe disa detaje interesante që do t’iu tregojmë më poshtë.

Kemi folur për të ashtuquajturën pajisje të lokalizuara të Apple për javë të tëra dhe deri më tani kemi përdorur emra si AppleTag, por duket se emri zyrtar do të përfundojë si AirTag. Përveç këtij emri, ne gjithashtu e dimë atë mund të përfshijë një bateri të zëvendësueshme, pasi që në të njëjtin sistem skedar mund të gjeni se cila do të ishte animacioni në të cilin do të tregohej se është e nevojshme të zëvendësoni baterinë e pajisjes. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm pasi do të sigurojë një jetë më të gjatë të pajisjes sesa sikur të ishte një bateri fikse, siç është rasti me disa pajisje aktuale.

Nuk kemi ide kur mund t'i shohim këto pajisje të reja. Pasi dje Apple lançoi AirPods Pro të ri pa ndonjë njoftim paraprak, shumë prej nesh prisnin që sot do të vazhdonte të kishte surpriza dhe se mund të shihnim këto pajisje të reja tashmë në shitje, por për momentin nuk ka asnjë lajm për to. Këto AirTags do të përdorin çipin U1 të përfshirë në iPhone 11 dhe 11 Pro të ri për të gjetur pajisje, me saktësi shumë më të madhe se Bluetooth, dhe duke lejuar jo vetëm për të përcaktuar afërsinë, por edhe pozicionin në lidhje me ne (majtas, djathtas, etj.).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Anonim dijo

    Mirë, do të jem në gjendje të zbuloj se ku është makina e gruas time! LOL