AirTags: Të gjitha truket, cilësimet dhe cilësimet

El AIRTAG Apple është një pajisje që ka krijuar mjaft kuriozitet në mesin e përdoruesve të ndryshëm të teknologjisë në përgjithësi. Ne nuk do të jemi të sinqertë, Apple nuk ka shpikur asgjë me AirTags, ajo ka bërë atë që bën më mirë: Merrni një produkt ekzistues dhe shndërrojeni atë në më të mirën në treg.

Ne do të rishikojmë AirTags dhe do t'ju tregojmë për truket, shërbimet dhe cilësimet më të mira që do të gjeni. për këtë pajisje të veçantë. Si gjithmonë, në Actualidad iPhone ne duam t'ju ndihmojmë të përfitoni sa më shumë nga produktet tuaja Apple.

Si gjithmonë, kolegu ynë Luis Padilla ka zhbllokuar dhe analizuar AirTag drejtpërdrejt në kanalin tonë YouTube, kështu që nëse nuk e keni parë akoma, ju ftojmë të vizitoni kanalin tonë dhe të regjistroheni për të na ndihmuar të vazhdojmë të rritemi.

Si funksionon AirTag i Apple?

AirTag është një produkt me diametër 3,19 cm me një front të bardhë plastik dhe një mbrapa klasik të çelik inox Apple. Isshtë një total prej 0,8 cm i trashë dhe pesha totale, përfshirë baterinë, është 11 gram Për të shërbyer si një pajisje për gjetjen e AIRTAG Ka disa teknologji wireless me fuqi të ulët në të njëjtën pajisje.

 • Shtrirja: 100 metra duke përdorur Bluetooth LE 2,4 GHz
 • Çipi U1 me Bandë Ultra të Gjerë
 • NFC

Ne fillojmë me Bluetooth LE (Energji e ulët) kjo do t'ju lejojë të lidheni me çdo pajisje Apple të përputhshme me aplikacionin e kërkimit si iPhone, iPad ose MacBook tonë. Si avantazh, AirTag nuk bën dallim midis pronarëve, domethënë lidhet automatikisht me çdo pajisje të Apple. Falë teknologjisë Bluetooth LE, këto AirTags komunikojnë me pajisjet përmes identifikuesve të koduar 128-bit, kështu që në teori privatësia është e garantuar plotësisht, diçka e zakonshme në produktet e ndërmarrjes Cupertino.

Si të vendosni AirTag

Ne do të vazhdojmë në një kontakt të parë direkt për të hequr "paketën" tonë AIRTAG dhe kështu hyj në punë. Pasi të jetë bërë kjo, ne mund të kalojmë në tërheqjen e plastikës anësore të vogël, kjo shmang kontaktin midis baterisë dhe pajisjes në mënyrë që të mos ndikojë në autonominë. Pajisja do të aktivizohet automatikisht sapo të heqim filmin plastik, Ne do ta dimë sepse do të lëshojë një tingull konfirmimi përmes altoparlantit të tij të vogël plotësisht të integruar. Tani është koha të fillojmë punë me konfigurimin.

Do të jetë e mjaftueshme për ta sjellë iPhone tonë afër AirTag dhe ai do ta zbulojë atë duke përdorur kombinimin midis Bluetooth dhe NFC. Kjo do të tregojë se ne kemi një AirTag për të konfiguruar siç ndodh me AirPods dhe ne mund të zgjedhim midis dy alternativave:

 • Shpejt: Ne do të zgjedhim nga një listë një seri funksionesh që mund t'i japim AirTag dhe sistemi do të jetë përgjegjës për caktimin e tij një emër dhe një ikonë.
 • Të personalizuara: Në këtë rast ne duhet të caktojmë një emër, një emoji për ta identifikuar atë dhe pak tjetër.

Nga ky moment AirTag do të lidhet me Apple ID-në tonë përgjithmonë, Për ta eleminuar atë do të duhet të shkojmë te cilësimet e pajisjes së Apple ID-së tonë dhe ta bëjmë atë manualisht. Kjo nuk do të rivendoset edhe nëse heqim baterinë, kështu që nuk mund të "formatohet" nga jashtë.

AirTag në aplikacionin e kërkimit

Pajisja jonë AirTag do të shfaqet direkt në aplikacionin Kërko, epiqendra e këtij sistemi të veçantë të vendndodhjes. DHEShtë e rëndësishme që të kemi të instaluar versionin 14.5 të iOS ose iPadOS për të parë skedën e re objekte në të cilën të gjitha AirTag-et tona do të shfaqen në një mënyrë të rregullt. Vetëm atëherë do të jemi në gjendje të ndërveprojmë me ta, kështu që është koha të azhurnoheni në rastin në distancë që nuk e keni bërë akoma.

Tani nëse klikojmë në AIRTAG që duam ta shohim specifikisht, do të shfaqet një menu e re e opsioneve, por së pari do të përqendrohemi në ato që shfaqen:

 • Shto një objekt të ri: Në rast se AirTag nuk shfaqet automatikisht kur i afrohemi përmes NFC, ne mund ta përdorim këtë funksionalitet. Sidoqoftë, kjo do të na lejojë gjithashtu të konfigurojmë "motorë kërkimi" të tjerë që kanë një licencë MFi ose janë të pajtueshme.
 • Identifikoni objektin e gjetur: Nëse jemi shumë afër një AirTag, qoftë i yni apo i huaj, mund të klikojmë në "identifikimin e objektit të gjetur", kështu që mund të jemi të qartë se kush është pronari i atij AirTag, detajet e kontaktit ose ndonjë informacion përkatës.

Si të përdorni AirTag

Nëse klikojmë në AirTag në aplikacionin e kërkimit, ai menjëherë do të na tregojë vendndodhjen e tij në hartë. Sidoqoftë, ne kemi disa aftësi të tjera që do t'i prishim bazuar në butonat që shfaqen në ekran:

 • Luaj tingullin: Nëse nuk jemi të sigurt se ku është AirTag, shtypja e këtij butoni do të përfitojë nga altoparlanti i integruar i AirTag dhe do të lëshojë një tingull të qartë, sa për ta gjetur atë.
 • Kerko: Nëse shtypim këtë buton, sistemi i famshëm që do të na drejtojë drejtpërdrejt në AirTag do të aktivizohet. Realiteti është se ai punon disi në mënyrë jo precize, humbet lidhjen lehtë dhe funksionon vetëm nëse jemi vërtet afër AirTag.
 • Modaliteti i humbur: Ky funksionalitet do të na lejojë të lajmërojmë pajisjet e afërta se AirTag afër tyre është "humbur". Në këtë mënyrë, ata do të jenë në gjendje të shohin informacionin tonë të kontaktit në ekranin e tyre kur t'i zbulojnë ato. Ky është ndoshta një nga funksionet më të rëndësishme të të gjitha shtëpive tona AirTag.
 • Busulla: Nëse klikoni dy herë në ikonën e lundrimit nën "i" në ekranin e kërkimit, ai do të kryejë një kalibrim që do të na lejojë të identifikojmë saktësisht se në cilin drejtim po shikon AirTag.

Përveç kësaj, në këtë menu do të mund të vëzhgojmë në pjesën e sipërme të majtë sasinë e baterisë që ka lënë AirTag. Bateria do të zgjasë rreth një vit dhe është e një standardi klasik për këtë lloj pajisje. Në të njëjtën mënyrë në pjesën e poshtme do të jemi në gjendje të riemërtojmë AirTag ose ta fshijmë atë përgjithmonë.

Kjo është gjithçka që duhet të dini për AirTag-un tuaj të ri, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga tuaji këtë produkt të veçantë të Apple që mund ta blini nga 35 euro në faqet e internetit si Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.