Aktivizoni automatikisht modalitetin me energji të ulët dhe shkurtore të tjera të mrekullueshme

Bateria në iPhone nuk është më problem për një pjesë të vogël të përdoruesve, ose sepse modelet më të mëdha kanë një kapacitet dhe një optimizim që e ka pozicionuar Apple si kompaninë që mund të mposhtet në këtë aspekt, ose thjesht sepse përdorimi juaj është më pak intensiv se mund të pritet.

Sido që të jetë, modaliteti i Konsumit të ulët është një mbështetje e mirë për ato momente në të cilat ju duhet të rrisni autonominë e baterisë tuaj më shumë se normale për çfarëdo arsye. Ne ju tregojmë se si mund të programoni modalitetin Konsum të ulët në mënyrë që të aktivizohet automatikisht kur arrihet një përqindje e caktuar e baterisë.

Këtë dhe shumë këshilla të tjera të të njëjtit stil do të keni mundësi gjeni në grupin tonë Telegram, ku bashkohet komuniteti më i mirë i adhuruesve të Apple në përgjithësi, dhe ku do të gjeni zgjidhje dhe këshilla për të gjitha produktet tuaja nga kompania Cupertino. Në të njëjtën mënyrë, duke qenë se një fotografi vlen më shumë se një mijë fjalë, nëse dëshironi, mund të ndaloni Kanali i iPhone News në YouTube, ku do të gjeni këtë dhe shumë truke të tjera mahnitëse për iPhone tuaj.

Aktivizon automatikisht modalitetin e konsumit të ulët

Me këtë cilësim ajo që duam është të krijojmë një automatizim të personalizuar për iPhone ose iPad, në këtë mënyrë, se do të aktivizojë automatikisht modalitetin e Konsumit të ulët pa qenë nevoja që ne të kryejmë ndonjë veprim. Për këtë, do të na duhet aplikacioni i njohur Shortcuts që vjen i parainstaluar në pajisjen tonë, ose përndryshe, në rast se e kemi hequr atë, ne duhet të hyjmë në App Store për të vazhduar me shkarkimin e tij.

Këta janë hapat që duhet të ndjekim nëse duam të krijojmë një automatizim që aktivizon modalitetin e Konsumit të ulët pa qenë nevoja që ne të bëjmë absolutisht asgjë në baza ditore:

 1. Shkojmë te aplikacioni Shortcuts të iPhone ose iPad tonë dhe klikoni në butonin Automatizim, ndodhet në qendër të poshtme të ekranit, në menynë e përzgjedhjes së opsioneve.
 2. Tani do të zgjedhim opsionin Krijoni Automatizim Personal, Në këtë mënyrë do të mund të krijojmë një automatizim që plotëson kërkesat tona, po, do të duhet ta bëjmë hap pas hapi.
 3. Ndër të gjitha opsionet që na ofron, ne do të zgjedhim opsionin Niveli i baterisë, ndër të gjitha ato që ofrohen.
 4. Tani do të shohim një rrëshqitës për të rregulluar nivelin e baterisë, Në këtë moment, zgjidhni përqindjen e baterisë së mbetur në të cilën dëshironi të aktivizohet modaliteti i konsumit të ulët, unë rekomandoj, për shembull, 30%.
 5. Pasi të keni zgjedhur përqindjen e baterisë në të cilën dëshironi që modaliteti me fuqi të ulët të aktivizohet automatikisht, ju ofrohen tre opsione të ndryshme:
  1. eshte 30%
  2. mbi 30%
  3. më pak se 30%
 6. Në këtë rast Unë rekomandoj që të zgjidhni opsionin e parë "Është 30%", Kjo do të aktivizojë automatikisht modalitetin e konsumit të ulët kur bateria të arrijë atë përqindje të saktë.
 7. Tani klikoni në butonin në vazhdim, nga këndi i sipërm djathtas dhe zgjidhni opsionin Shto Veprim, që shfaqet në qendër të sipërme të ekranit.
 8. Përveç që ju ofron një sërë funksionesh të paracaktuara, ju keni një motor kërkimi në krye, përfitoni prej tij dhe shkruaj "Konsum i ulët", dhe do të shfaqet opsioni Përcaktoni modalitetin me fuqi të ulët. 
 9. Ne e kemi rregulluar tashmë automatizimin në mënyrë që ai të kryejë funksionet që duam, është koha të klikojmë Pas, siç e dini mirë, ai ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.
 10. Në këtë ekran kemi më poshtë opsionin Kërkoni konfirmim, i cili aktivizohet si parazgjedhje. Ky opsion duhet të çaktivizohet, Përndryshe, do të marrim një njoftim të bezdisshëm sa herë që do të ekzekutohet ky automatizëm që e kemi rregulluar me aq zell, prandaj do ta çaktivizojmë, në mënyrë që automatizimi të ekzekutohet pa pasur nevojë për asnjë lloj konfirmimi.
 11. Tani kliko në OK, të vendosura në këndin e sipërm të djathtë të ekranit, dhe ne do të kemi përfunduar duke bërë këtë automatizëm të jashtëzakonshëm.

Në këtë mënyrë tepër të thjeshtë, ju do të jeni në gjendje të rregulloni automatikisht modalitetin e Konsumit të ulët kur ju iPhone ose iPad arrin një përqindje të caktuar të baterisë, pa pasur nevojë të bëni asgjë.

Shkurtore të tjera të mrekullueshme

Por gjërat nuk do të ndalonin këtu. Në Actualidad iPhone ne kemi folur tashmë me ju në shumë raste për disa shkurtore për iOS plotësisht mahnitëse dhe kjo do ta bëjë jetën tuaj shumë më të lehtë, kështu që ne përfitojmë nga ky postim për të rekomanduar edhe një herë disa nga më të mirat.

 • Shkarkoni video nga çdo platformë: Falë kësaj shkurtoreje që mund ta shkarkoni plotësisht pa pagesë, do të mund të shkarkoni video nga çdo platformë. Për ta bërë këtë, thjesht kur shkoni për të luajtur videon, shtypni butonin e ndarjes dhe zgjidhni këtë shkurtore, videoja do të fillojë të shkarkohet shpejt.
 • Largoni ujin nga iPhone: Nëse iPhone juaj është lagur, për çfarëdo arsye, është një opsion i mirë për të ekzekutuar këtë shkurtore, kjo do t'ju lejojë të gjeneroni tingujt dhe dridhjet e nevojshme për të nxjerrë ujin nga iPhone, duke përdorur të njëjtin mekanizëm që Apple përdor në inteligjencën e tij. shiko .
 • Ndani rrjetin tuaj WiFi me një kod QR: Kjo shkurtore do t'ju lejojë të gjeneroni një QR që ndan rrjetin dhe çelësin e lidhjes tuaj WiFi për mysafirët tuaj, nuk ka qenë kurrë kaq e lehtë. Sidoqoftë, mbani mend se ky funksion (ose i ngjashëm) vjen si parazgjedhje në iOS.
 • Krijo një dokument PDF: Me këtë shkurtore mund të krijoni një dokument në format PDF nga çdo fotografi apo skedar që shfaqet në ekran, pa pasur nevojë të përdorni konvertues të jashtëm, nuk ka qenë kurrë kaq e lehtë...
 • Fshini fotot e kopjuara: Edhe pse ne tashmë e kemi këtë veçori të integruar në iOS 16, fshirja e disa fotove të kopjuara nuk është kurrë e dëmshme. Ekzekutimi i kësaj shkurtoreje do të kryejë një skanim të aplikacionit tuaj Photos dhe do të heqë të gjitha ato që janë plotësisht identike.

Këto janë këshillat më të mira që kemi mundur t'ju sjellim sot në iPhone News, nëse keni shkurtore më interesante, ndajini ato këtu në kutinë e komenteve ose në kanalin tonë Telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.