Altoparlantët inteligjentë ende nuk depërtojnë në HomeKit

Lajmet e ditës qarkullojnë rreth versioneve të Google Home që kompania ka nisur në Spanjë zyrtarisht dhe që synon të demokratizojë sistemin e asistentëve virtualë të zërit për shtëpinë.
Sidoqoftë, studimet e fundit tregojnë se vetëm 6% e përdoruesve të altoparlantëve inteligjentë përfitojnë prej tyre për të menaxhuar sistemin e automatizimit në shtëpi. Për disa arsye duket se ato nuk po depërtojnë thellë në sisteme si HomeKit ... Cila mund të jetë arsyeja? Le të hedhim një vështrim në situatën aktuale të tregut dhe arsyet e zgjerimit të tij të ulët.

Ky studim është kryer nga ekipi i anketës IHS dhe rezultatet duket të jenë mjaft të vetëkuptueshme. Kontrolli i shtëpisë tonë përmes komandave zanore është shumë (shumë) larg nga standardizimi, vetë përdoruesit e altoparlantëve inteligjentë ende nuk zgjedhin ta kenë këtë mekanizëm "të rehatshëm" si një preferencë për menaxhimin e pajisjeve të përputhshme në shtëpi. Rezultati është katastrofik, vetëm 6% e përdoruesve të altoparlantëve inteligjent preferojnë të operojnë HomeKit ose produkte të ngjashëm përmes komandave zanore.
Pjesa më e madhe e fajit për këtë është padyshim Siri, Alexa dhe shokët e tyre. Në testet e para të Amazon Echo që kolegu ynë Luis Padilla ka kryer, ne kemi marrë pak kohë për të kuptuar se sa joefikase është ndonjëherë me komandat e standardizuara të tilla si ato për menaxhimin e multimedias, Ne as nuk duam të imagjinojmë se çfarë mund të ndodhë kur dëshironi që unë të hap blinds ose rregulluar temperaturën e shtëpisë në një shkallë të caktuar. Ndërkohë, kompanitë janë ende larg nga dashuria me një produkt të menduar mirë, por të ekzekutuar dobët. Në mënyrë përfundimtare, ne do të ndjekim nga afër progresin e këtij lloji të produkteve që po standardizohen kaq shumë në treg dhe që synojnë ta bëjnë jetën tonë më të lehtë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.