AMPLIFI Instant, një rrjet ideal MESH për shtëpinë tuaj

Ne jetojmë të lidhur, kjo tashmë është diçka e pashmangshme edhe për ata që rezistuan më së pari, dhe nuk ka pse të jetë diçka e keqe. Por nëse kamera që monitoron foshnjën tonë, ujitje automatike e kopshtit apo edhe lavatriçe në bodrum janë të lidhura në internet, kjo do të thotë që ne kemi nevojë për një lidhje të mirë në çdo cep të shtëpisë, e cila është një dhimbje koke e vërtetë për shumicën. Dhe sigurisht, të jesh në gjendje të shijosh Netflix në HD (ose 4K) në dhomën tonë të gjumit.

Nëse jeni të lodhur nga humbja e kohës dhe parave për zgjidhje që nuk funksionojnë, mund të jetë koha për të bërë një hap të mirë për një sistem të mirë MESH. Ato janë jashtëzakonisht të lehta për tu përdorur, ofrojnë performancë të shkëlqyeshme, por shpesh janë të shtrenjta. Sidoqoftë Ubiquiti, prodhuesi i AMPLIFI HD të suksesshëm na ofron një MESH më të thjeshtë me një çmim të bujshëm dhe që me siguri do t'ju bindë: AMPLIFI Instant. Ne e kemi testuar dhe kjo është analiza jonë.

Pse një sistem MESH?

Një sistem MESH përdor disa njësi (një satelit kryesor dhe disa) për të krijuar një rrjet që siguron që sinjali i internetit në të gjithë shtëpinë tuaj të jetë optimal dhe ju mund të përfitoni nga shpejtësia më e mirë në dispozicion në të gjitha cepat. Nuk ka përsëritës më të vështirë për të konfiguruar dhe të kesh shumë rrjete në shtëpi dhe të kesh nevojë të kalosh manualisht nga njëri në tjetrin. Me një konfigurim shumë të thjeshtë dhe të shpejtë, sistemet MESH janë një nga zgjidhjet më të mira të disponueshme për çdo shtëpi, dhe kanë avantazhin se ato janë të shkallëzueshme, domethënë nëse keni nevojë për më shumë njësi mund të shtoni aq sa dëshironi për të zgjeruar rrjetin tuaj.

Në këtë artikull shpjegojmë më thellë, por me terminologji shumë të thjeshtë, funksionimin dhe përparësitë që na ofron një sistem MESH krahasuar me përsëritësit tradicionalë dhe sistemet PLC. Për qëllime praktike, Nëse keni probleme në shtëpi me mbulimin WiFi unë do t'ju tregoja pa frikë se mos gaboni se zgjidhja më e mirë për problemet tuaja është ky lloj rrjeti, ku ka një mori markash dhe modelesh në dispozicion, me diapazione shumë të ndryshueshme çmimesh, por përgjithësisht të larta. Kjo është arsyeja pse ne ishim shumë të interesuar për të testuar këtë AMPLIFI Instant që premton performancë të shkëlqyeshme me një çmim më të ulët.

Karakteristikat dhe specifikimet

Siç kemi thënë më parë, një nga veçoritë e sistemeve MESH është se ato janë të shkallëzueshme, ju mund t'i zgjeroni ato me njësi të reja ose. Kjo është arsyeja pse ne kemi në dispozicion nga njësi kryesore të vetme deri tek përsëritësit, por kompleti që do të analizojmë dhe ky është ai që unë rekomandoj atyre që duan të fillojnë me sistemin e tyre MESH është ai që përbëhet nga një njësi kryesore dhe një përsëritës. Ato janë dy njësi identike në dimensione dhe formë, dhe kjo vështirë se mund të diferencohet sepse njësia kryesore, ajo që lidhet me modem-routerin e operatorit, ka një ekran me prekje në pjesën e përparme dhe një lidhje WAN në pjesën e pasme.

Madhësia e tij është shumë e ngjashme me atë të Apple TV 4K, edhe pse më e ulët (99.5 x 97.8 x 33.05 mm) dhe dizajni është jashtëzakonisht i thjeshtë dhe diskret, i cili së bashku me ngjyrën e bardhë mat nënkupton që ju mund t'i vendosni ato në mënyrë të përsosur kudo pa u përplasur. Nuk ka antena të jashtme ose elementë të tjerë që bien ndesh me këtë dizajn minimalist, dhe megjithëse kanë një dritë LED të bardhë në bazë (të cilën unë e dua) ju mund ta çaktivizoni atë gjatë natës ose gjithmonë, dhe rregulloni intensitetin e saj.

Në pjesën e pasme kemi lidhësin e rrymës, i cili është i tipit USB-C dhe një lidhje Gigabit Ethernet për ato pajisje që duhet t’i kemi të lidhura me kabllo, plus lidhjen e sipërpërmendur WAN të njësisë kryesore (e rrethuar me blu). Në këtë AMPLIFI Instant nuk ka lidhje USB për të qenë në gjendje të lidhni disqet e forta, as më shumë lidhje Ethernet, por është çmimi për të paguar për të kushtuar gjysmën e vëllait të saj të madh, AMPLIFI HD.

Specifikimet e tjera të këtyre pajisjeve janë si më poshtë:

 • Dual Band
 • MIMO 2.4 GHz: 2 × 2 GHz: 5 × 2
 • WiFi a / b / g / n / ac deri në 867Mbps
 • Ekran 1,21 (njësia kryesore)
 • Modaliteti i energjisë së ulët
 • LED i ndritshëm i zbehur në intensitet

Konfigurim i shpejtë dhe i lehtë

Procesi i konfigurimit të këtij AMPLIFI Instant është shumë i thjeshtë dhe praktikisht identik me atë të AMPLIFI HD falë aplikacionit që kemi në dispozicion në App Store (lidhje) dhe Google Play (lidhje). Ju lidhni njësinë me rrjetin elektrik dhe me routerin e operatorit tuaj, hapni aplikacionin dhe filloni një proces konfigurimi automatik në të cilën ju thjesht duhet të futni emrin e rrjetit që dëshironi të krijoni dhe fjalëkalimin e tij. Njësia tjetër do të shtohet automatikisht kur të futet në prizë. Isshtë një nga sukseset e mëdha të Ubiquiti me sistemet e tyre MESH, çdokush mund t'i vendosë ato brenda disa minutash.

Nëse jeni një përdorues më i përparuar dhe dëshironi të modifikoni disa nga konfigurimet automatike që ju ofron AMPLIFI Instant, mos u shqetësoni, sepse keni një mori opsionesh në aplikacion, por nëse doni ta harroni këtë, mund të jeni shumë i qetë që nuk të duhet asgjë. Mund të krijoni rrjete shtesë me një bandë të vetme dhe një emër tjetër, në rast se ka pajisje (të tilla si automatizimi në shtëpi) që nuk shkojnë mirë me brezin 5GHz, ose mund të krijoni një rrjet vizitorësh që zgjat vetëm disa orë, me një fjalëkalim krejtësisht të ndryshëm nga juaji, dhe duke kufizuar numrin e përdoruesve që mund të lidhen. Këta janë vetëm dy shembuj të mundësive që ju ofron ky MESH, mos mendoni se për shkak se është më i lirë ka opsione "kapak" në krahasim me vëllain e tij të madh.

Një nga opsionet që më pëlqen më shumë është mundësia e krijimit të grupeve të pajisjeve dhe caktimi i kohës kur ato mund të lidhen dhe herë kur nuk munden. Kështu që unë kam një grup me pajisjet e të vegjëlve të mi që kanë leje të lidheni me internet deri në orën 9 të natës, dhe asnjëherë para orës 10 të mëngjesit, nga e diela në të premte dhe të shtunave deri pak më vonë. Ju mund të shihni të gjitha pajisjet e lidhura, ju informon për gjerësinë e brezit që konsumon secila prej tyre dhe madje mund të çaktivizoni lidhjen tuaj të internetit me një prekje në ekranin tuaj të iPhone.

Aplikacioni ka një numër të pafund opsionesh që është e pamundur të renditni në një artikull të vetëm, dhe më e mira nga të gjitha është që ju të mund të përdorni atë edhe nga distanca. Më shumë se një herë kam arritur të zgjidh probleme të lidhjes duke mos qenë në shtëpi, madje edhe nga një qytet tjetër, dhe me ndihmën e vetme të iPhone tim. Jo vetëm që kanë eleminuar proceset e lodhshme të konfigurimit, por gjithashtu na ofrojnë një aplikim të qartë dhe të thjeshtë për përdoruesit më themelorë, dhe me mundësi të përparuara për ata më "Pro".

Performancë optimale dhe mbulim i shkëlqyeshëm

Me Njësinë Kryesore + Paketën Satelitore ne arrijmë një mbulim të mjaftueshëm për një shtëpi me madhësi të mesme me një familje të vetme ose për një dysheme të mesme të madhe. Përmirësimi i performancës vërehet që në momentin e parë nëse e krahasojmë atë me shumicën e routerëve të siguruar nga operatorët e internetit. Ulur në divan në dhomën time të ndenjes, vetëm 3 metra larg routerit dhe i lidhur me AMPLIFI Instant kam më shumë se 350Mbps shkarkim dhe 80Mbps ngarkim. Në të njëjtin vend, i lidhur me rrjetin e routerit tim Vodafone "përrallor", i vendosur pranë AMPLIFI, kam pak më shumë se 30Mbps shkarkim dhe 50Mbps ngarkim.

Dallimet janë aq të thella sa nuk është e nevojshme të japësh shumë shpjegime. Nëse kalojmë nga dhoma e ndenjes në shtëpi, falë sistemit MESH Ne gjithmonë do të jemi të lidhur me pajisjen që na ofron lidhjen më të mirë, pa pasur nevojë të ndryshojmë rrjetin manualisht, dhe gjithashtu iPhone ose iPad ynë nuk do të "lidhen" me rrjetin me më pak mbulim pavarësisht se janë pranë përsëritësit. Isshtë një nga karakteristikat kryesore të një sistemi të mirë MESH, dhe ky AMPLIFI Instant është ai.

Mendimi i redaktorit

Një sistem i mirë MESH është zgjidhja për shumicën e problemeve që lidhen me WiFi në çdo shtëpi. Konfigurimi i lehtë, performanca e mirë dhe mbulimi i shkëlqyeshëm dhe mundësia e zgjerimit me blerjen e përsëritësve shtesë janë karakteristikat e tij kryesore dhe AMPLIFI Instant jep. Me përvojën dhe performancën e shkëlqyeshme të arritur nga vëllai i tij i madh, AMPLIFI HD, ky komplet më shumë sesa plotëson pritjet e krijuara, kështu që çmimi i tij i ulët nuk duhet të na bëjë të mendojmë se cilësia është më e ulët. Le t'i shtojmë kësaj një aplikacion fantastik me të cilin ne mund të menaxhojmë rrjetin tonë me opsione të panumërta në dispozicion dhe madje edhe mundësinë për ta bërë atë në distancë. Rezultati është një sistem shumë i rekomanduar MESH me një çmim shumë të mirë. Sapo është lansuar në Evropë dhe nuk është ende në dispozicion në shumë dyqane në internet, por mund ta gjejmë për shembull në «tel2u » (lidhje) për 190,90 € (njësia kryesore + përsëritësi).

AMPLIFI i menjëhershëm
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
252
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • thjeshtësi
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn i pastër dhe minimalist
 • Performancë e shkëlqyeshme
 • Konfigurimi i lehtë
 • Aplikacion me shumë mundësi
 • Lidhja Ethernet në satelitë
 • I zgjerueshëm

Contras

 • Pa USB

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   csevgut dijo

  Kush është nga Slate? Botuesi apo ndonjë bashkatdhetar?

  1.    Louis Padilla dijo

   Askush !!! Ai do të ketë marrë një server nga atje

 2.   JR dijo

  Për 80 € në amazon ne e kemi këtë ... cili është ndryshimi?

  Sistemi WiFi i Rrjetit të Rrjetit Tenda MW3 AC1200 Mesh Ruteri (2.4GHz + 5GHz Dual Band) për Shtëpi Paketimi 100-300㎡ 2 Roaming Seamless, Plug and Play, Mu-MIMO, Kontrolli Prindëror)
  nga Tenda
  79,99 € Kryeministri

  1.    Louis Padilla dijo

   Epo nuk e di ... por për atë çmim ...