Analiza e paneleve të dritës Nanoleaf Hexagons

Dritat në shtëpi kanë pushuar prej kohësh të jenë thjesht drita për t'u bërë elemente dekorative që ndryshojnë atmosferën e shtëpisë tuaj në varësi të momentit dhe Këto Gjashtëkëndësha Nanoleaf ju lejojnë gjithashtu të kontrolloni mjediset tuaja HomeKit.

Nanoleaf fillon kategorinë e saj të re Shapes me panele shkëlqimi në formë gjashtëkëndore që ju lejojnë të ndriçoni një dhomë duke krijuar mjedise të ndryshme ideale për të shijuar filmat tuaj të preferuar, për të mbështetur dritën për të punuar me kompjuterin tuaj, për t'i bërë ata të "kërcejnë" në ritmin e muzikës ose thjesht për të dekoruar me animacionet e saj pothuajse të pafund. Por përveç kësaj, Nanoleaf ka pajisur çdo panel me sensorë në mënyrë që duke i prekur ata të mund të ekzekutoni veprime që ju lejojnë të kontrolloni vetë panelet ose ndonjë pajisje tjetër shtesë të pajtueshme me HomeKit përveç që luani me panelet, duke u bërë kështu dritat inteligjente të përkufizimeve. Ne ju tregojmë procesin e instalimit, konfigurimit dhe menaxhimit të tij në këtë video dhe në këtë artikull.

Paketimi fillestar, gjithçka që ju nevojitet për të filluar

Ne testuam kompletin më themelor që na ofron Nanoleaf: Paketa fillestare. Kutia përmban nëntë panele të lehta, një kontrollues që ju lejon të shtoni deri në 500 panele gjashtëkëndëshe dhe një karikues që ju lejon të furnizoni me 21 panele. Ne gjithashtu gjejmë shiritin ngjitës me të cilin mund t'i vendosim në çdo sipërfaqe të lëmuar, dhe pjesët që bashkohen me secilin panel dhe lejojnë që energjia elektrike të transmetohet në secilën prej tyre.

Këto janë panele të pavarura të dritës të bëra prej plastike, shumë të lehta dhe me një dizajn gjashtëkëndor. Ideja është që t’i kombinojmë duke krijuar formën që duam, dhe natyrisht Ne mund ta zgjerojmë kompletin duke blerë pajisje të tjera në rast se duam një formë më të madhe apo edhe "tapiceri" një mur të tërë. Lidhja bëhet përmes WiFi në rrjetin tonë shtëpiak, duke qenë në përputhje vetëm me rrjetet 2,4GHz. Edhe pse në këtë artikull do të përqendrohemi në pajtueshmërinë e tyre me HomeKit, ato janë gjithashtu në përputhje me Amazon Alexa dhe Google Assistant.

Instalimi dhe konfigurimi

Kur shihni këtë lloj aksesori, gjëja e parë që mendoni është se instalimi duhet të jetë i ndërlikuar, por asgjë nuk është më larg së vërtetës. Nanoleaf ka thjeshtuar shumë procesin e instalimit Falë ngjitësve të dyanshëm që janë përfshirë dhe simulatorit të tij që përdor Realitetin e Zgjeruar për të parë se si do të duket dizajni ynë dhe kështu të jemi të sigurt se ku dhe si t'i vendosim ato.

Për të parë se si janë instaluar panelet, është më mirë të shikoni videon, dhe gjithashtu e rekomandoj që të mos bëni ndonjë gabim për të cilin më vonë pendoheni. Unë thjesht dua të theksoj dy këshilla që ju jap në video: së pari mos u shqetësoni për vendosjen e pjesës së parë të rreshtuar mirë, sepse ajo pjesë mund të rrotullohet ta lini në pozicionin perfekt, por pasi të vendosni të dytin, pozicioni do të rregullohet dhe nuk do të jeni në gjendje ta modifikoni atë; Së dyti, vendosni furnizimin me energji sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që kur vendosni një panel të shihni që lidhja është e saktë kur ndizet, sepse nëse e vendosni dhe kontrolloni që të mos ndizet, do të keni për ta hequr atë dhe kjo do të thotë një rrezik i lartë që ju nga problemet.

Pasi të kemi vendosur panelet me modelin që dëshironim, është koha ta shtojmë në HomeKit, i cili është aq i thjeshtë sa kurrë më parë. Ne skanojmë kodin e përfshirë në udhëzimet brenda kutisë ose në prizë dhe ne presim që ajo të shtohet në rrjetin tonë, duke specifikuar dhomën në të cilën duam ta konfigurojmë. Pasi të jetë bërë kjo, ne mund të shkojmë te aplikacioni Nanoleaf për të instaluar mjediset dhe për të konfiguruar veprimet e prekjes.

Një aplikacion i plotë dhe i menduar mirë

Nanoleaf na ofron një aplikacion falas (lidhje) me të cilën ne mund të kontrollojmë panelet tona të dritës dhe të shkarkojmë të gjitha llojet e dizenjove për dritat tona inteligjente. Nëse e keni shumë të qartë për një dizajn, mund ta krijoni vetë, t'i jepni animacion dhe ta konfiguroni sipas dëshirës tuaj, por nëse imagjinata juaj është më e kufizuar keni një listë të dizenjove që është e pafund dhe që me një klik të vetëm (dhe plotësisht falas) mund ta shkarkoni për ta shijuar atë në Gjashtëkëndëshit tuaj. Dhe nëse doni t'i modifikoni për t'i dhënë atyre një prekje më personale, nuk ka problem.

Me Gjashtëkëndëshat mund të krijoni dizajne fikse ose t'i ndryshoni ato me një shpejtësi plotësisht të personalizueshme. Shumë mund të instaloni lojëra me të cilat mund të ndërveproni duke përdorur panelet prekëse, ose vendosni dizajne që ndryshojnë në varësi të muzikës për të gjallëruar festat tuaja në shtëpi. 16 milion ngjyrat e këtyre paneleve ju japin mundësi të pafund për të krijuar kombinimet e ngjyrave që dëshironi.

Një nga efektet më spektakolare që këta Gjashtëkëndësh na ofrojnë është mënyra e Pasqyrës së Ekranit. Me një aplikacion që instaloni në kompjuterin tuaj mund të bëni dritat tregojnë ngjyrat që shfaqen në ekranin e kompjuterit. Spektakolare për të shijuar përmbajtjen multimediale, nuk do t'ju duhet ndonjë pajisje shtesë për ta përdorur atë. Intensiteti i paneleve është i lartë, ato madje mund të përdoren për të ndriçuar një dhomë dhe 16 milion ngjyrat janë intensive dhe të gjalla. Mund të vihet vetëm si defekt që në cepat e gjashtëkëndëshave ka zona të vdekura që nuk më shqetësojnë, por që vërehen.

Siç ndodh zakonisht, aplikacioni Home është shumë më i thjeshtë, ai do t'ju lejojë vetëm të kontrolloni ndezjen dhe fikjen, dhe të ndryshoni ngjyrën e të gjithë kompletit, pa mundësinë e kombinimit të ngjyrave. Por Nanoleaf ka dalë me një mënyrë shumë të zgjuar për të zgjidhur këtë problem, dhe kjo është Çdo dizajn që instaloni në Nanoleaf Hexagons tuaj do të krijojë automatikisht një mjedis në shtëpi, kështu që mund ta aktivizoni nga aplikacioni Home, të krijoni automatizime ose të përdorni Siri.

Mendimi i redaktorit

Easyshtë e lehtë të biesh në gabimin e të menduarit se panelet me shkëlqim nuk shtojnë më shumë se një prekje dekorimi në dhomën tënde, por realiteti është se ky lloj i ndriçimit ju lidh sapo ta provoni. Leximi i një libri, shijimi i një seriali ose filmi, puna në kompjuterin tuaj ose dëgjimi i muzikës janë aktivitete që kryhen çdo ditë dhe janë edhe më të këndshme me ndriçimin e duhur. Hexagons na ofron përvojën më të mirë të mundshme kur bëhet fjalë për panele të lehta, me një aplikacion shumë të bërë mirë, një integrim total me HomeKit dhe një sistem montimi shumë të thjeshtë, me funksione befasuese siç janë Pasqyra e Ekranit ose animacionet e kontrolluara nga tingulli i muzikës. Çmimi i tij është 201 € në Amazon (lidhje)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.