Rishikimi: VOCOlinc PureFlow, thithni ajër të pastër në shtëpi me HomeKit

Cilësia e ajrit që thithim është një problem në rritje, dhe jo vetëm jashtë shtëpisë, por edhe brenda. Erërat e këqija, alergjenët, ndotja… E gjithë kjo mund të përfundojë me një pastrues si ky VOCOlinc PureFlow, i cili është gjithashtu i pajtueshëm me HomeKit.

Pavarësisht se janë në treg për një kohë të gjatë, pastruesit e ajrit ende nuk janë shumë të popullarizuar. Se përmasat e saj janë të mëdha dhe se çmimet e tyre janë të larta me siguri pjesërisht duhet të fajësohen, por edhe fakti që shumë njerëz nuk shohin ndonjë problem në ajrin që thithin në shtëpi. Sidoqoftë përfitimet e një pastruesi janë të mëdhaMegjithëse duhet një kohë për ta realizuar, veçanërisht kur pas disa javësh shikoni filtrat dhe shihni gjithçka që ata kanë mbledhur.

 

Dy filtra të trefishtë për 99,97% të grimcave

Sistemi i tij i dyfishtë i filtrit lejon të ruajë 99,97% të të gjitha grimcave deri në 0,3 mikronë në madhësi. Për këtë, ai ka dy filtra me tre shtresa HEPA, përfshirë një me karbon të aktivizuar., të cilat mblidhen nga flokët e kafshëve shtëpiake, deri tek aromat e këqija, përmes baktereve, polenit, pluhurit, etj. Hyrja në filtra bëhet përmes dyerve magnetike të vendosura anash, dhe zëvendësimi i tyre kur është e nevojshme është lojë e fëmijëve. Nga kohëzgjatja e filtrave, mund të ndryshojë midis gjashtë muajve ose një viti, kjo varet shumë nga koha e përdorimit dhe cilësia e ajrit që ata filtrojnë. Treguesi në ekran ju informon për jetën e mbetur të filtrave, të cilat janë në dispozicion në Amazon, kështu që blerja e tyre nuk do të jetë problem.

Falë madhësisë së saj ju lejon të pastroni ajrin në një dhomë deri në 60 metra katrorë, gjë që e bën atë të përsosur jo vetëm për shtëpinë, por edhe për biznesin. Për më tepër, në intensitetin e tij më të ulët është shumë i heshtur, vetëm 30dB, praktikisht i padukshëm edhe në heshtjen e natës, kështu që mund ta përdorni edhe gjatë kohës që flini. Specifikimet e VOCOlinc PureFlow janë rrumbullakosur me lidhje 2,4GHz WiFi, ekran LED 5.1 inç, kontrolle fizike, kohëmatës dhe pajtueshmëri me HomeKit, Google Assistant dhe Alexa. Në këtë analizë ne do të përqendrohemi në integrimin e saj me platformën e automatizimit të shtëpisë të Apple.

Më shumë sesa thjesht një pastrues

Funksioni kryesor i kësaj pajisje është pastrimi i ajrit që thithim, por gjithashtu përfshin karakteristika të tjera që e dallojnë atë nga pastruesit e tjerë konvencionalë. Gjëja e parë është ekrani i tij i madh LED i vendosur në pjesën e përparme. Në të mund të shohim cilësinë e ajrit, të shprehur në përqendrim të PM 2.5 (grimca të pezulluara më pak se 2.5 mikronë). OBSH rekomandon nivele nën 10 mikrogram / m3 në një mesatare vjetore dhe 25 mikrogram / m3 në një mesatare 24-orëshe për të zvogëluar efektet kardiovaskulare. Pak kohë pasi përdorni këtë pastrues do të shihni se si ekrani ju tregon nivelet që variojnë nga 1 në 5 mikrogram / m3, shumë poshtë maksimaleve të vendosura nga OBSH. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shihni shpejtësinë e ventilatorit, lagështinë dhe temperaturën e ajrit dhe statusin e filtrave. Poshtë ekranit keni një shirit të lehtë që tregon cilësinë e ajrit me ngjyra: jeshile për cilësi të mirë, e kuqe për cilësi të dobët, e verdhë dhe portokalli për cilësi të ndërmjetme.

Ndriçimi i ekranit dhe shiriti i ngjyrave është plotësisht i rregullueshëm, lejimi i rregullimit manual ose automatik që ndryshon në varësi të dritës së ambientit. Kur pajisja nuk është në funksion, ekrani fiket plotësisht. Butonat në pjesën e sipërme, rreth grilës së daljes së ajrit, ju lejojnë të kontrolloni funksionimin e pastruesit. Ato janë butona të prekshëm dhe përfshijnë një kyç ideal për rastet kur ka fëmijë në shtëpi.

Ai gjithashtu përfshin integrimin me HomeKit, ku duke e shtuar do të shohim që jo vetëm që kemi një pastrues, por gjithashtu do të shfaqen informacione në lidhje me temperaturën e dhomës, lagështinë dhe cilësinë e ajrit. Një nga pasuritë e saj më të forta është pikërisht ky integrim, me të cilin ne mund të krijojmë ambiente, ta integrojmë atë me pajisje të tjera që kemi shtuar në rrjetin tonë të shtëpisë dhe të krijojmë automatizime, të tilla si lidhja e tij kur të ktheheni në shtëpi, shkëputja kur largoheni, ose bërja e një ndryshimi të lehtë të ngjyrës në varësi të cilësisë së ajrit, si dhe vënien e tij të ndezur kur cilësia e ajrit bie nën një pikë të caktuar.

Ne gjithashtu kemi kontrollet ndezur dhe fikur, dhe intensitetin e ventilatorit. Unë me të vërtetë nuk shoh asnjë arsye për të mos përdorur pastruesin me mënyrën automatike shumë më të rehatshme. Herën e parë që lidha PureFlow funksionoi për disa minuta me tifozin në rrotullime të larta, por, siç thashë më parë, vështirë se vura re se ka një tifoz të lidhur. Për t'ju dhënë një ide, zhurma që ajo bën është shumë e ngjashme me atë të një kondicioneri në modalitetin e heshtur.

Aplikacioni VOCOlinc (lidhje) ka një estetikë të veçantë, personalisht nuk është një nga të preferuarat e mia, por ju lejon të kontrolloni opsionet që Casa nuk përfshin. Ju keni të njëjtat kontrolle si butonat në pjesën e sipërme të pastruesit, duke përfshirë mënyrën e natës, bllokimin, etj. Dhe gjithashtu mund të kontrolloni shkëlqimin e ekranit LED dhe shiritit të ngjyrave. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme për azhurnimet e firmuerit që ka, mjaft të shpeshta në aksesorët VOCOlinc, gjë që është një lajm i mirë.

Mendimi i redaktorit

Meqenëse nuk mund ta kontrollojmë cilësinë e ajrit në rrugë, të paktën duhet të shqetësohemi për cilësinë në shtëpi. Ventilimi i dhomave është i domosdoshëm dhe shumë i rekomanduar, por në të njëjtën kohë ne i hapim derën ndotësve të dëmshëm dhe alergjenëve. Kjo VOCOlinc PureFlow do të përmirësojë ndjeshëm ajrin që thithni në shtëpi, duke eleminuar shumicën dërrmuese të substancave të dëmshme që gjenden në ajër në dhomën tuaj. Dhe gjithashtu e bën atë shumë në heshtje, pa u bezdisur aspak. Integrimi i tij me HomeKit është një plus i rëndësishëm dhe fakti që filtrat tuaj zëvendësues janë në dispozicion në Amazon është një mendje. Çmimi i tij është i lartë, por në nivelin e pastruesve të tjerë konvencionalë me karakteristika të ngjashme. Ju mund të blini VOCOlinc PureFlow për 399 € në Amazon (lidhje) Dhe paketa e dy filtrave zëvendësues për 176 € (lidhje).

VOCOlinc PureFlow
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
399
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • operacion
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Filtri i dyfishtë HEPA
 • Ekran LED me informacion
 • Përputhshmëria e HomeKit, "Asistentit të Google" dhe Alexa
 • Kapaciteti për dhoma deri në 60m2

Contras

 • Filtra të shtrenjtë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.