Analiza e shiritit LED Meross të pajtueshëm me HomeKit

Ne testuam shiritin LED Meross RGBW i pajtueshëm me HomeKit, me një gjatësi prej 5 metrash dhe të gjitha veçoritë e avancuara të funksionimit që na ofron HomeKit.

Shiritat LED janë bërë një nga pajisjet e preferuara të ndriçimit për përdoruesit pasi ato jo vetëm që na lejojnë të ofrojmë ndriçim të këndshëm në dhomat tona, por edhe sepse kanë një funksion të rëndësishëm dekorativ. Vendosja e një shiriti LED pas një rafti librash, nën një mobilje ose pas televizorit mund të ndryshojë plotësisht këndin e një dhome. Nëse këtij kontrolli i shtojmë nga smartfoni juaj, automatizimet e HomeKit, krijimin e ambienteve të ndryshme dhe kontrollin e zërit nëpërmjet altoparlantëve inteligjentë, shpjegohet pse janë një nga aksesorët më interesantë të ndriçimit dhe automatizimit të shtëpisë për shtëpinë tuaj.

karakteristika të

 • Shirit LED inteligjent me lidhje WiFi (2,4 GHz)
 • Ngjyrat RGB dhe të bardha (2700K-6500K)
 • Gjatesia 5 metra (e prere)
 • I përshtatshëm vetëm për ambiente të brendshme
 • Përmbajtja e kutisë: shirit LED, kontrollues, përshtatës rryme, 5 kapëse fiksuese
 • Shirit LED me ngjitës në anën e pasme në të gjithë gjatësinë e tij
 • E përputhshme me HomeKit, Alexa, Google Assistant dhe SmartThings

Gjithçka që ju nevojitet për instalim dhe funksionim përfshihet në kuti. Asnjë lloj HUB nuk është i nevojshëm për ta lidhur atë me sistemin tuaj të automatizimit të shtëpisë, në rastin tonë HomeKit. Po, sigurisht që ju nevojitet njësia e duhur e automatizimit të shtëpisë për çdo sistem, për HomeKit ju nevojitet një HomePod, HomePod mini ose Apple TV për të pasur akses në të gjitha funksionet e avancuara si kontrolli zanor, automatizimi, telekomanda etj.

instalim

Instalimi i shiritit LED është shumë e thjeshtë falë ngjitësit në anën e pasme që ju lejon ta rregulloni atë në çdo sipërfaqe të lëmuar, me të vetmen masë paraprake që të jetë shumë i pastër përpara se ta rregulloni. Nëse dëshironi, mund të përdorni edhe kapëset e fiksimit që përfshihen në kuti, por nuk mendoj se është i nevojshëm për shumicën e instalimeve pasi fiksohet në mënyrë perfekte me ngjitës. Në rast se dëshironi ta hiqni nuk lë mbetje, por kujdes nëse e vendosni direkt në sipërfaqe të lyer sepse mund të marrë bojën.

Gjatësia e këtij shiriti LED është 5 metra, gjë që është vërtet shumë e vlerësuar sepse për çmimin e një shiriti LED ju po merrni shumë më tepër gjatësi sesa me markat e tjera, kështu që mund të mbuloni shumë më shumë gjatësi për më pak çmim, pasi me markat e tjera do t'ju duhet të blini shtesa shtesë. Në rast se keni një shirit LED të tepërt, nuk ka asnjë problem sepse mund ta prisni në disa pika. Sigurisht, mos e vendosni në zona ku mund të grumbullohet lagështi ose të bjerë uji direkt, sepse nuk kanë asnjë lloj veshjeje që e mbron. Mos u shqetësoni që lidhësit dhe LED-et t'i keni në pamje, nuk ka rrezik ta prekni sepse voltazhi që ka është shumë i ulët.

konfiguracion

Për procesin e konfigurimit, ne duhet t'i drejtohemi aplikacionit Meross (lidhje). Mund ta bëni direkt nga aplikacioni Casa, por është gjithmonë më mirë të përdorni aplikacionin zyrtar për përditësime të mundshme të firmuerit, përveç faktit që ka funksione që nuk mund t'i përdorni nga aplikacioni Casa. Procesi i konfigurimit konsiston në dhënien e aksesit në rrjetin tuaj Wi-Fi, diçka që bëhet drejtpërdrejt duke skanuar kodin QR HomeKit nëpërmjet kamerës së smartfonit tuaj kur ju kërkohet nga aplikacioni Meross. Hapat që duhet të ndiqni janë shumë të qarta dhe nuk do të keni as më të voglin problem për ta përfunduar në një minutë.

Meross LED Shirit Control

Për të kontrolluar shiritin LED mund të përdorim vetë aplikacionin Meross ku kemi opsionet klasike të ndezjes dhe fikjes, ndriçimit dhe kontrollit të ngjyrave. Gama e ngjyrave mbulon spektrin RGB dhe gjithashtu të bardhën, duke qenë në gjendje të ndryshojë nga e bardha e ftohtë në të ngrohtë., për të krijuar ambientin më të favorshëm sipas orës së ditës. Aplikacioni përfshin gjithashtu “tema” me ndryshime ngjyrash, ambiente ideale për lexim, shikim filmash etj. Ne kemi gjithashtu një aplikacion për Apple Watch me të cilin mund të kontrollojmë dritën nga ora jonë inteligjente.

Aplikacioni Home ka të njëjtat veçori të ndriçimit, fuqisë dhe ngjyrave, por jo temat e paracaktuara që janë në aplikacionin Meross. Në këmbim kemi automatizimet dhe mjediset, dy funksionalitete që na ofrojnë shumë opsione kur bëhet fjalë për kontrollin e dritës Meross dhe atë Gjithashtu na lejon ta integrojmë me aksesorë të tjerë të pajtueshëm me HomeKit, çfarëdo marke qofshin ato, në mënyrë që të mund të kontrollojmë disa drita njëkohësisht për të krijuar ambiente të plota brenda së njëjtës dhomë, apo edhe në të gjithë shtëpinë.

Me automatizimet mund të bëjmë që dritat të ndizen automatikisht në perëndim të diellit, ose të zbulojmë se kemi mbërritur në shtëpi duke përdorur vendndodhjen e iPhone-it tonë dhe ta ndezim nëse është natë, ose nëse e kombinojmë me një sensor të hapjes së derës, i bëjmë dritat të ndizen. kur hapim derën e shtëpisë përderisa dielli ka perënduar. Mjediset na lejojnë të krijojmë skena të disa elementeve, në mënyrë që me një komandë të vetme të ndizen disa drita, të modifikohet ndriçimi ose ngjyra. Mundësitë janë të pafundme me këto opsione. Reagimi i shiritit LED Meross është i shpejtë, dhe lidhja e tij me sistemin e shtëpisë është shumë e qëndrueshme, pa humbje të lidhjes në dy javët që e kam testuar. Në përgjithësi kam kohë që përdor pajisjet Meross me HomeKit dhe nuk më kanë shfaqur në asnjë moment probleme lidhjeje.

Ne mund t'i kryejmë të gjitha këto kontrolle nga aplikacioni Casa ose aplikacioni Meross, si dhe kemi mundësinë të përdorim Siri në çdo pajisje Apple për ta kontrolluar atë me zë. Ekzekutoni një skenë ose thjesht ndizni dritën, kontrolloni ngjyrën ose ndriçimin duke i dhënë komandën HomePod-it tuaj, HomePod mini, iPhone, iPad ose Apple Watch, edhe nga Mac juaj, duke përdorur asistentin Apple, me një përgjigje të menjëhershme.

Mendimi i redaktorit

Shiriti LED Meross është një opsion i shkëlqyer për ata që kërkojnë një dritë dekorative që gjithashtu ndriçon një dhomë. Një lidhje shumë e qëndrueshme me një përgjigje shumë të shpejtë dhe me të gjitha opsionet e kontrollit që na ofron HomeKit, të gjitha me një çmim shumë të volitshëm për të cilin marrim një shirit LED 5 metra, një gjatësi shumë të pazakontë dhe që me markat e tjera kërkon blerjen e dy shiritave. . Mund ta merrni në Amazon për 39,99 (lidhje).

Shirit LED RGBW
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
39,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • 5 metra në gjatësi
 • Lidhje e qëndrueshme dhe reagim i shpejtë
 • HomeKit, Alexa dhe "Asistenti i Google"
 • të prerë

Contras

 • I përshtatshëm vetëm për ambiente të brendshme

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.