Analiza e Sonos Arc, shiriti zanor më i plotë në treg

Sonos e ka vendosur shiritin shumë të lartë me Sonos Arc, një shirit zanor i krijuar për të na ofruar tingullin më të mirë, Dolby Atmos, të cilit duhet t'i shtojmë shumë veçori të tjera që e vendosin atë pa asnjë dyshim si një nga shiritat më të mirë të zërit.

Specifikimet dhe dizajni

Ky shirit zanor ka përmasa të mëdha, me gjatësi 114cm, gjë që e bën të përsosur të vendoset para televizioneve të mëdha. Mund të vendoset nën televizion, të mbështetet në një tavolinë, ose të varet në mur, për të cilën do të duhet të blini një mbështetje shtesë që nuk përfshihet në kutinë. Ka gjithsej 11 altoparlantë (3 cicërima, 8 wooferë) dhe 11 amplifikatorë të klasës D. Këta altoparlantë janë të orientuar duke menduar për gjenerimin e tingullit më të mirë Dolby Atmos. Ky nuk është një shirit zanor që "simulon" ose që një azhurnim softueri i ka dhënë Dolby Atmos, por është krijuar posaçërisht për të.

Për sa i përket lidhjes, ai ka një lidhje ethernet dhe WiFi (802.11b / g), përveç një lidhje e vetme HDMI 2.0 e pajtueshme me ARC dhe eARC (Do të flasim më vonë për lidhjen e tij me TV). Nëse dëshironi të përdorni një kabllo optike për të lidhur zërin, nuk ka problem, pasi në kutinë përfshihet një përshtatës, por do të humbni tingullin Dolby Atmos. Katër mikrofonët e tij ju lejojnë t'i jepni udhëzime vokale për të përdorur asistentët virtualë që mund të instalohen: Google Assistant dhe Alexa. Përveç Dolby Atmos, ajo gjithashtu mbështet Dolby TrueHD dhe formate të tjera më konvencionale.

Dizajni i saj është një markë tregtare e shtëpisë, me një grilë të lakuar që shtrihet në të gjithë sipërfaqen e Sonos Arc, e shpuar nga më shumë se 75.000 vrima dhe vetëm logo e Sonos që thyen uniformitetin e sipërfaqes së përparme. E matur, elegante dhe e përjetshme, si të gjitha produktet e Sonos. Përveç altoparlantit të zi që mund të shohim në këtë analizë, ne gjithashtu kemi mundësinë e blerjes së tij në të bardhë. Në pjesën e poshtme, dy këmbë silikoni lejojnë një kapje të mirë në tryezë dhe shmangin dridhjet, thelbësore në këtë lloj pajisje.

Ka një LED të vogël mbi logon Sonos, i cili tregon statusin e lidhjes, kur kërkojmë ndihmësin virtual, ose kur kemi heshtur shiritin e zërit. Ne gjithashtu kemi tre butona prekës për të kontrolluar volumin dhe riprodhimin. Ai gjithashtu ka një buton prekës në anën e djathtë për të çaktivizuar asistentin virtual, i cili shoqërohet nga një LED për të njohur statusin e tij. Lidhjet janë në pjesën e pasme, pranë butonit të energjisë. Një detaj i rëndësishëm: kabllo HDMI është përfshirë në kutinë, diçka që nuk është zakonisht shumë e zakonshme.

Lidhja me TV

Shiriti Sonos Arc lidhet me televizorin duke përdorur një kabllo HDMI, e cila duhet të shkojë në lidhjen HDMI ARC / eARC në televizorin tuaj. Kjo do të thotë që ju nuk do të jeni në gjendje të lidhni ndonjë pajisje direkt me shiritin, por përkundrazi i gjithë tingulli që del nga TV juaj shkon te Sonos Arc. Kjo ka avantazhet dhe disavantazhet e veta, edhe pse në rastin tim unë e përcaktoj veten më shumë në favor të pikave pozitive të këtij opsioni. Arsyeja kryesore është se ju nuk shqetësoheni për atë që riprodhohet në televizorin tuaj, nuk do të keni nevojë për shpërndarës ose pajisje të tjera sepse ju keni mbaruar lidhjet e përputhshme. Ju madje mund të dëgjoni përmbajtjen e DTT përmes saj.

Por kjo gjithashtu do të thotë që TV juaj do të duhet të jetë relativisht modern për të qenë në gjendje ta përdorni atë. HDMI ARC nuk është problem, sepse shumica dërrmuese e televizioneve e përfshijnë atë, por HDMI eARC është, e cila nuk është ende një lidhje shumë e përhapur. Përmes HDMI ARC mund të dëgjoni tingull të shkëlqyeshëm, por jo 100% Dolby Atmos të vërtetë, thjesht diçka shumë e afërt që tingëllon vërtet mirë, por jo reale. Me HDMI eARC mund të shijoni tingullin më të mirë që mund të na japë Sonos Arc. Sigurohuni që lloji i lidhjes që përfshin televizori juaj për të ditur saktësisht se në cilën cilësi të tingullit mund të arrini.

Sa i përket kontrollit të shiritit të zërit, mund të përdorni telekomandën e televizionit tuaj, gjithashtu telekomandën Siri të Apple TV tuaj. Ju nuk do të keni nevojë të bëni asgjë, nuk keni nevojë të konfiguroni asgjë, thjesht do të duhet të lidhni Sonos Arc me televizorin tuaj dhe të merrni telekomandën që përdorni rregullisht të jetë në gjendje të rrisë dhe ulë vëllimin e shiritit të zërit. Ekziston një vonesë minimale prej disa të dhjetave të sekondës, diçka absolutisht anekdotale që nuk ndryshon përvojën fantastike të përdorimit të këtij aksesori për televizionin tuaj.

Tingull kinemaje në shtëpinë tuaj

Cilësia e zërit të Sonos Arc është përtej diskutimit, pasi duhet të jetë në një shirit zanor të nivelit të lartë. Ju do të shijoni të gjitha detajet e tingullit të filmave dhe serialeve tuaja, me bas dhe zëra shumë të mirë që mund t'i dëgjoni qartë edhe në skenat më të zhurmshme. Kjo është diçka që dallon nga pajisjet e tjera më të volitshme, madje edhe me mundësinë e përdorimit të dy HomePods të lidhur me Apple TV tuaj.. Tingulli rrethues që merrni vetëm me Sonos Arc është vërtet i mirë, duke qenë një mundësi e shkëlqyeshme për ata që nuk duan të mbushin dhomën e tyre të ndenjes me altoparlantë.

Nga aplikacioni Sonos për iPhone-in tonë ne mund të përdorim disa opsione për të përmirësuar tingullin, ose më mirë, ta përshtatim atë për secilën situatë. Sonos Arc ka TruePlay, një opsion që përshtat zërin në dhomën në të cilën jeni falë përdorimit të mikrofonit të iPhone tuaj. Por gjithashtu mund të aktivizoni dy opsione shumë interesante siç janë modaliteti i natës dhe dialogët e përmirësuar. E para për të zvogëluar tingujt me zë të lartë pa pasur nevojë të ulni volumin, dhe e dyta për ta bërë dialogun më të qartë, ideal për filma aksion.

Modulariteti dhe zgjerueshmëria e sistemit tuaj zanor është karakteristikë e Sonos, dhe me këtë Sonos Arc ajo vazhdon të jetë një pikë e rëndësishme favorizuese. Në vetvete na ofron një tingull spektakolar, por nëse dëshironi mund të shtoni dy satelitë për t'i vendosur pranë divanit, si Sonos One, ose të shtoni një amplifikator bas, si Sonos Sub, për ta bërë përvojën e zërit edhe më të mirë. Dhe e gjithë kjo pa tel, duke shtypur disa menu në aplikacionin tuaj Sonos.

Amazon Alexa, Google Assistant dhe AirPlay 2

Përveç përdorimit të saj si shirit tingulli, kemi edhe mundësi të tjera që rrisin vlerën e kësaj pajisjeje. Ne mund të instalojmë asistentë virtualë nga Google ose Amazon, për të pasur një altoparlant inteligjent në dhomën tonë të ndenjes. Çfarë mund të bësh me këta asistentë? Epo, e njëjta gjë që bëni me çdo altoparlant inteligjent konvencional: dëgjoni muzikë nga shërbimi juaj i transmetimit, kontrolloni automatizimin në shtëpi, dëgjoni podcast ose radio të drejtpërdrejtë, kërkoni informacion në lidhje me atë që ju nevojitet ... Dhe gjithashtu, ndizni televizorin ose fikur, dhe kontrolloni volumin.

Dhe Siri? Epo, Siri nuk mund të instalohet në këtë Sonos Arc, por Po, ju mund të dërgoni përmbajtje falë pajtueshmërisë AirPlay 2. Kjo do të thotë që kjo shirit i tingullit do të përfshihet në aplikacionin tuaj Home dhe ju mund të përdorni Siri nga çdo pajisje që e ka atë (iPhone, iPad, HomePod) për të dërguar tingull në Sonos Arc. Mund të përdorni multiroom, ose ta gruponi me altoparlantë të tjerë AirPlay me muzikë të sinkronizuar në mënyrë perfekte në të gjitha.

Muzikë në Sonos Arc tuaj

Në këtë mënyrë Harku Sonos Ai nuk përdoret vetëm për të dëgjuar përmbajtjen e televizionit tuaj, por edhe për të dëgjuar muzikë duke përdorur çdo shërbim që përdorni. Apple Music, në sajë të faktit që është përfshirë në Amazon Alexa ose përmes AirPlay 2, Spotify ose ndonjë prej shërbimeve muzikore që përfshihen në aplikacionin Sonos dhe që mund t'i kontrolloni nga vetë aplikacioni.

Cilësia e muzikës përmes Sonos Arc është e shkëlqyeshme, megjithëse mbase nuk bën aq shumë ndryshime me altoparlantët e tjerë të nivelit të lartë sa kur dëgjojmë filma ose seriale. Dy HomePods në stereo mund të ofrojnë një tingull shumë të ngjashëm me atë të këtij Sonos Arc, i cili nuk është asgjë negative, përkundrazi e kundërta.. Sonos Arc performon shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për kinemanë, dhe të jashtëzakonshme kur bëhet fjalë për muzikën.

Mendimi i redaktorit

Me pajtueshmërinë e Dolby Atmos, AirPlay 2, mundësinë e përdorimit të Alexa ose Google Assistant, dhe me modularitetin dhe mundësitë e zgjerimit që Sonos ofron në altoparlantët e tij, ky Sonos Arc është pa asnjë dyshim shiriti zanor më i plotë dhe interesant që mund të gjeni në tregu. Çmimi i tij mund të duket i lartë, por nëse e krahasojmë me shiritat e tjerë të zërit që ofrojnë Dolby Atmos, do të na duket i lirë dhe kjo pa llogaritur veçoritë e tjera që pak (ose asnjë) na ofron. Mund ta blejmë për 899 € në Amazon (lidhje).

Harku Sonos
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
899
 • 100%

 • Harku Sonos
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Alexa dhe "Asistenti i Google"
 • Dolby Atmos dhe Dolby TrueHD
 • Përfshihen kabllo HDMI dhe adaptor optik
 • Dizajn kompakt
 • Mundësia e zgjerimit me produktet e tjera Sonos
 • I pajtueshëm me AirPlay 2
 • Aplikacioni Sonos

Contras

 • Subwoofer nuk përfshihet

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.