Analiza e Sonos Roam të re, më shumëngjyrëshe dhe me të njëjtat virtyte

Sonos ka përditësuar altoparlantin e tij më të vogël, por me veçori të krahasueshme me ato të vëllezërve të tij më të mëdhenj. Altoparlantët portativë kanë ende një lider të padiskutueshëm, dhe ky Sonos Roam mbetet në një distancë nga konkurrentët e tij.

karakteristika të

Kur flasim për altoparlantët portativë, përgjithësisht supozojmë se mungojnë altoparlantët "e futur në prizë", megjithatë Sonos ka arritur t'i thyejë ato paragjykime me një Altoparlant i vogël, i lëvizshëm dhe i fortë, por në të njëjtën kohë ka cilësi dhe performancë superiore të zërit ndaj konkurrentëve tuaj.

 • Lidhja WiFi 802.11a/b/g/n/ac 2,4 ose 5 GHz
 • Lidhja Bluetooth 5.0
 • AirPlay 2
 • Pesha 430g
 • Certifikimi IP67 (ujë dhe pluhur)
 • Bateri e integruar me deri në 10 orë autonomi
 • Lidhja USB-C (kabllo karikimi përfshihet)
 • Karikimi me valë i pajtueshëm me karikuesit Qi
 • 2 amplifikatorë dixhitalë H, një altoparlant i mesëm dhe një cicërimë
 • Luajtja automatike e vërtetë, shkëmbimi i zërit (dërgoni tingullin te altoparlantët e tjerë Sonos me një buton)
 • Gama e mikrofonit me rreze të lartë për kontrollin zanor dhe luajtje të vërtetë
 • Pajtueshmëria me asistentët virtualë (Alexa, Google dhe Sonos)

Sonos Roam është një altoparlant që përdoret në çdo situatë dhe për këtë ka rezistencë ndaj rënies dhe ujit. duke qenë në gjendje të përballojë edhe zhytjen në ujë në një thellësi prej 1 metër për 30 minuta maksimumi, kështu që nuk do të keni probleme me spërkatjet apo edhe rënien e herëpashershme në pishinë. Pjesa e jashtme nuk ka asnjë lloj parakolpi, kështu që edhe pse altoparlanti do të vazhdojë të funksionojë, në varësi të sipërfaqes në të cilën bie, duhet të prisni një lloj dëmtimi në pjesën e jashtme.

Me të njëjtën filozofi të përdorimit në çdo situatë, ne kemi lidhje WiFi dhe Bluetooth. Për për të përfituar sa më shumë nga tingulli juaj, është mirë ta përdorni atë nëpërmjet WiFi. Falë lidhjes gjithmonë me internetin, do të mund të përdorni altoparlantin pa pasur nevojë fare për iPhone, duke i dhënë porosi asistentit virtual që keni konfiguruar. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të transferoni çdo tingull nga iPhone, iPad ose Mac juaj përmes AirPlay 2, me të gjitha avantazhet që ofron kjo, si për shembull mund të çiftoni me pajisje të tjera ose me shumë dhoma.

Bluetooth ju jep shkathtësinë për ta përdorur atë kudo, edhe nëse nuk keni asnjë lloj lidhjeje WiFi të disponueshme. Kalimi nga WiFi në Bluetooth është po aq i thjeshtë sa shtypja e butonit të energjisë, dhe një LED i vendosur në krye do të ndryshojë nga e bardha (WiFi) në blu (Bluetooth) duke ju lejuar të dini gjithmonë se çfarë lloj lidhjeje po përdor.

Në krye gjejmë kontrollet fizike për të kontrolluar riprodhimin, volumin dhe aktivizimin ose çaktivizimin e asistentit virtual, me një buton të dedikuar për të siç është e zakonshme në të gjithë altoparlantët inteligjentë Sonos. Madhësia e tij kompakte dhe dizajni trekëndor i prizmit me skajet shumë të rrumbullakosura e bëjnë të lehtë marrjen kudo, dhe mundësia e vendosjes vertikalisht dhe horizontalisht është gjithashtu shumë komode.

Konfiguro me aplikacionin Sonos

Konfigurimi i altoparlantit është i lehtë duke ndjekur hapat në aplikacionin Sonos (lidhje). Nëse ndezim altoparlantin dhe hapim aplikacionin, në të do të shfaqet automatikisht mundësia e shtimit të tij në sistemin tonë të zërit Sonos. Hapat e konfigurimit do t'ju marrin disa minuta dhe pas përfundimit ju do të keni Sonos tuaj të shtuar në rrjetin tuaj, me asistentin virtual të konfiguruar dhe gati për t'u përdorur. Në këtë altoparlant nuk keni nevojë të konfiguroni Trueplay, pasi ai e bën atë automatikisht. Ky funksionalitet ju lejon të përshtatni tingullin e tij në vendndodhjen ku e vendosni, për të cilin ai përdor grupin e përfshirë të mikrofonit.

Sonos ka një aplikacion shumë të kompletuar me të cilin ne mund të konfigurojmë shërbimet tona të muzikës streaming dhe t'i kontrollojmë ato nga ai, përveç që mund të barazojmë tingullin e altoparlantit dhe të konfigurojmë veçori të tjera të tij. Nëse dëshironi, mund të bëni pa të konfiguruar një herë, sepse duke qenë AirPlay 2, të gjitha kontrollet e tij janë të integruara në sistem dhe nga luajtësi juaj Apple Music ose Spotify Ju do të jeni në gjendje të menaxhoni në mënyrë të përsosur tingullin e altoparlantit tuaj, si dhe ta kombinoni atë me altoparlantë të tjerë të përputhshëm me AirPlay 2, pavarësisht nga marka.

Asistentë virtualë

Nuk është shumë e zakonshme që altoparlantët portativë të kenë një asistent virtual të integruar, por ky Sonos Roam është përjashtim. Mund të instaloni asistentin e ri Sonos, ose asistentët Alexa dhe Google. Integrimi i Apple Music me Alexa do të thotë që edhe nëse nuk keni Siri, mund të përdorni shërbimet e Apple pa asnjë problem, dhe mund të kontrolloni muzikën tuaj dhe të bëni kërkesa me zërin tuaj, sikur të ishte një HomePod. Mund t'i bëni edhe kërkesa të tjera Alexa në lidhje me automatizimin e shtëpisë, ose të dëgjoni lajmet, parashikimin e motit... sikur të ishte një Echo por me një cilësi zëri shumë më të lartë.

Nuk dëshironi të përdorni asistentë virtualë? Epo, mos u shqetësoni sepse ka një buton që ju lejon të çaktivizoni mikrofonat me një prekje të vetme. Për ta aktivizuar duhet të shtypni të njëjtin buton, një mënyrë shumë e rehatshme për t'i përdorur asistentët kur ju nevojiten, por të mos ndiheni vazhdimisht të dëgjuar.

Cilësia e tingullit

Sonos Roam ka tingull vërtet të mirë duke marrë parasysh madhësinë e tij. Baset janë mjaft të spikatur, diçka që vlerësohet shumë jashtë ku nuk ka mure për t'u kërcyer, por pa harruar mesataret dhe lartësitë. Pa as më të voglin dyshim, është altoparlanti portativ më i mirë për sa i përket cilësisë së zërit që mund të gjeni në treg me këtë madhësi.. Sonos Move ka cilësi superiore të zërit, pa dyshim, por megjithëse është gjithashtu i lëvizshëm, është shumë më i madh, më i rëndë dhe, mbi të gjitha, më i shtrenjtë.

Kësaj cilësie të brendshme të zërit duhet t'i shtojmë funksione të tjera që i japin atij një avantazh më të madh ndaj konkurrentëve të tij. Të jesh folës i Sonos do të thotë bëhet pjesë e të gjithë rrjetit të altoparlantëve të markës që keni në shtëpi, dhe se mund t'i çiftoni me të gjitha sipas dëshirës tuaj. Në mënyrë të ngjashme, të kesh AirPlay 2 do të thotë që mund ta çiftosh me altoparlantë të tjerë AirPlay 2, pavarësisht se çfarë marke janë. Gjëja më e rekomanduar, nëse duam ta çiftojmë me një altoparlant tjetër, është ta bëjmë me një nga karakteristikat e tij të njëjta dhe për këtë, çiftimi me një tjetër Sonos Roam është shumë i lehtë duke shtypur butonin Play për disa sekonda në të dy altoparlantët. Ne marrim tingull stereo që mbush çdo dhomë me madhësi mesatare.

Ne gjithashtu kemi funksioni Sound Swap, për të qenë në gjendje të dërgoni tingullin e Sonos Roam në një altoparlant tjetër Sonos pa pasur nevojë të përdorni celularin. Nëse shtypni dhe mbani butonin Play në Sonos Roam për disa sekonda, tingulli do të vazhdojë të luhet në altoparlantin më të afërt Sonos, aq i lehtë dhe aq i rehatshëm sa duket. Ju dëgjoni muzikë në dhomën e ndenjes, ia kaloni tingullin Sonos Roam tuaj për të shkuar në pishinë, dhe kur ktheheni, ia kaloni përsëri Sonos tuaj në dhomën e ndenjes. Teknologjia në shërbim të komoditetit tonë.

Portë pa pagesë e karikimit

Sonos Roam mund të rikarikohet duke përdorur kabllon USB-A në USB-C në kuti, megjithëse nuk ka asnjë përshtatës prizë të përfshirë. Mund të përdorni gjithashtu çdo bllok karikimi me valë Qi që keni në shtëpi, falë përputhshmërisë së tij me këtë lloj karikuesish. LED i poshtëm ndizet në ngjyrë portokalli kur fillon të karikohet, për t'u fikur disa sekonda më vonë. Dëshiron të përdorësh një stacion karikimi të krijuar posaçërisht për këtë Sonos Roam? Ju e keni atë.

Baza ka të njëjtën formë si Sonos Roam, për të formuar një grup në harmoni të përsosur, ajo gjithashtu ngjitet në mënyrë magnetike me të. Është në dispozicion në të zezë dhe të bardhë, jo në ngjyrat e tjera të Sonos Roam (blu, jeshile dhe portokalli). Lajmi i mirë është se ai duket i shkëlqyeshëm në Sonos Roam tonë, plus që përfshin përshtatësin e energjisë.. Lajmi i keq është çmimi i tij: 49 €.

Mendimi i redaktorit

Sonos ka përditësuar altoparlantin e tij më të lëvizshëm me ngjyra të reja duke ruajtur veçoritë e tij që e kanë bërë atë referencë absolute në këtë segment. Për cilësinë e zërit, për veçoritë, për integrimin me sistemin Sonos, për mundësinë e përdorimit të asistentëve virtualë dhe për dizajnin, nuk ka asnjë konkurrent të mundshëm. E keni në dispozicion në Faqja e internetit Sonos për 199 € (lidhje) në të gjitha ngjyrat. Ju gjithashtu mund të blini bazën në faqen e tyre të internetit (lidhje) për 49 €.

bredh
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
199
 • 80%

 • bredh
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Lidhje Wi-Fi dhe Bluetooth
 • Portativ dhe i thyer
 • Asistent virtual i integruar
 • Cilësi superiore e zërit

Contras

 • Çmimi i lartë por ia vlen


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.