Analiza AirTag: teknologji e përqendruar në maksimum

Apple sapo ka lëshuar një produkt të ri: AirTag, një lokator që ju ndihmon të dini se ku janë gjërat tuaja në çdo kohë, dhe që për çmim dhe përfitime premton të jetë bombë. Ne e provojmë atë dhe ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me të.

Especificaciones

Me përmasa pak më shumë se 3 centimetra në diametër, 8 milimetra të trashë dhe peshë 11 gramë, ky aksesor i vogël është pak më i madh se një monedhë, gjë që e bën të lehtë për tu vendosur kudo. Dhe kur thua kudo, e ke fjalën, sepse Falë specifikimit IP67, ai është rezistent ndaj pluhurit dhe ujit, madje i reziston zhytjes deri në një thellësi prej një metri për një maksimum prej 30 minutash.. Në dispozicion vetëm në të bardhë, një klasik në Apple, po ne mund ta rregullojmë atë duke kërkuar ta regjistrojmë pa ndonjë kosto. Në këtë gdhendje mund të përdorim deri në katër karaktere, apo edhe emoji.

Ka lidhje Bluetooth LE për t'u lidhur me iPhone, chip U1 për kërkim preciz dhe NFC në mënyrë që çdo smartphone, madje edhe Android, të mund të lexojë informacionin që përmban në rast humbje. Ajo përmban një altoparlant të integruar, një bateri qelize butoni CR2032 të zëvendësueshme nga përdoruesi dhe një akselerometër. Difficultshtë e vështirë të përqendrosh më shumë teknologji në një pajisje kaq të vogël, por përveç kësaj Apple ka arritur të kapërcejë një kufizim shumë serioz që kishin këto lloje të aksesorëve: pa marrë parasysh sa jeni larg tij, do të jeni në gjendje të dini se ku është . Më vonë do ta shpjegoj për ju.

Qeliza e butonit ka qenë një ide e diskutueshme, shumë kanë sugjeruar që një bateri e rimbushur do të kishte qenë më e mirë. Personalisht dhe pasi kam parë se çfarë ndodh me bateritë në pajisje të tilla të vogla (të tilla si AirPods), mendoj se është më mirë një bateri që mund ta hidhni në enën përkatëse dhe të ndryshoni vetë, pajisje krejt të re. Jeta e kësaj baterie butoni është një vit sipas Apple, por do të ndryshojë në varësi të mënyrës se si e përdorni. Nëse e humbni AirTag tuaj shpesh dhe përdorni vendndodhjen ose altoparlantin e saktë, kohëzgjatja do të jetë më e shkurtër.

Conectividad

AirTags përdorin lidhjen Bluetooth me energji të ulët (LE) për t'u lidhur me iPhone tuaj ndërsa konsumoni pak bateri, diçka thelbësore kur flasim për një pajisje kaq të vogël dhe autonomia e së cilës duhet të jetë sa më e gjatë. Diapazoni i kësaj lidhjeje Bluetooth është deri në 100 metra, por kjo varet shumë nga ajo që gjendet midis AirTag dhe iPhone tuaj. Ai gjithashtu përdor çipin U1 (Ultra Wide Band) për të ditur më saktësisht vendndodhjen e AirTag, me saktësi të tillë sa që tregon edhe me një shigjetë se ku është, megjithëse kjo ndodh vetëm kur ka një distancë të shkurtër midis iPhone-it tuaj dhe AirTag-ut tuaj, dhe vetëm nëse keni një iPhone me një çip U1 (iPhone 11 dhe më të ri).

Lidhja me iPhone bëhet automatikisht sapo të hiqni plastikën që mbulon AirTag, e cila bën që të lëshohet tingulli i parë i këtij gjurmuesi. Ashtu si kur konfiguroni AirPods tuaj, ose një HomePod, shfaqet dritarja klasike e poshtme dhe pas disa hapash AirTag-u juaj do të lidhet me llogarinë tuaj Apple, gati për t'u përdorur. Kjo lidhje me llogarinë tuaj është e pakthyeshme, nuk ka mundësi të rivendosni AirTag tuaj për të fshirë të dhënat tuaja. Vetëm pronari mund ta bëjë atë nga aplikacioni Kërko në iPhone ose iPad i tyre. Një masë e nevojshme e sigurisë për ta bërë atë një gjurmues efektiv.

Kërkimi i aplikacionit

Apple kohët e fundit njoftoi integrimin e gjurmuesve të palëve të treta në aplikacionin e saj të Kërkimit, duke hapur rrugën për AirTags të saj, të cilat padyshim mund t'i kontrollojmë nga brenda këtij aplikacioni. Ne mund të shohim vendndodhjen e saj në hartë, ta bëjmë atë të lëshojë një tingull për ta gjetur në rast se jemi afër, dhe madje mund të përdorim kërkimin preciz nëse kemi një iPhone me një çip U1. Në rast se humbim objektin të cilit i kemi bashkangjitur AirTag, atëherë do ta shënojmë si të humbur. Kur e bëjmë këtë, do të na kërkohet një numër telefoni dhe një mesazh që do t'i tregohet kushdo që e gjen, për t'ju ndihmuar ta rimarrni atë.

Një nga tiparet më interesante të AirTag është se edhe nëse jeni larg tij, shumë larg, do të jeni në gjendje të dini vendndodhjen e tij në hartë. Si mund të jetë kjo? Për shkak se AirTag do të përdorë çdo iPhone, iPad ose Mac për të dërguar vendndodhjen e tij në mënyrë që të dini se ku është. Kjo është, nëse i lini çelësat në një lokal dhe shkoni në punë, kur të kuptoni se keni harruar atje, edhe nëse jeni shumë kilometra larg, mund t'i kërkoni në hartë për sa kohë që ka dikë afër me një iPhone, iPad ose Mac.

Nëse dikush gjen pajisjen tuaj të humbur, ju do të merrni një njoftim se është gjetur me vendndodhjen e saktë dhe ai person gjithashtu do të jetë në gjendje të shohë atë mesazh që keni lënë të shkruar për t'ju kontaktuar. Edhe nëse përdorni Android ju mund të përdorni NFC të AirTag për të marrë atë informacion. Nga rruga, një fakt i rëndësishëm është se AirTags nuk ndahen midis anëtarëve të familjes, në aplikacionin tuaj të Kërkimit ju shihni vetëm AirTags tuaj, jo ato të pjesës tjetër të familjes tuaj, dhe i vetmi person që merr njoftimet është pronari i AirTag , Askush tjeter.

Nuk është një sistem anti-vjedhje, as një lokalizues i kafshëve shtëpiake

Meqenëse Apple njoftoi AirTag-et e saj, të gjitha përdorimet e mundshme që njerëzit menduan se mund t'i jepnin këtij aksesori të vogël të Apple filluan të shfaqen në internet. Ekziston vetëm një realitet: ajo është një pajisje locator, pikërisht ajo. Nuk është një sistem anti-vjedhje, nuk është një gjurmues i kafshëve shtëpiake, aq më pak njerëz. Sigurisht që të gjithë mund ta përdorin atë siç dëshirojnë, si me çdo gjë, por nëse përdorni një tigan për të bërë një pizza, gjëja normale është që rezultati nuk është më i miri, megjithëse mund të bëhet. E njëjta gjë ndodh me AirTags: nëse planifikoni t'i përdorni ato si një sistem anti-vjedhje ose gjurmues të kafshëve shtëpiake, do të gjeni mjaft gabime, sepse ky nuk është qëllimi i tyre.

Dhe kjo AirTag dëshiron që kushdo që e gjen ta dijë se është atje, kjo është arsyeja pse lëshon tinguj, dërgon njoftime në iPhone, etj. Nëse një hajdut ju vjedh çantën e shpinës dhe merr një njoftim ose dëgjon një tingull nga AirTag, ata menjëherë do ta hedhin atë ose do të heqin baterinë. Sepse është projektuar në mënyrë që kushdo që gjen çantën tuaj të shpinës të dijë me kë të kontaktojë për ta kthyer, për të mos zbuluar një hajdut të mundshëm që e ka vjedhur. Gjithashtu nuk është një gjurmues i mirë për kafshët shtëpiake, aq më pak për njerëzit.

Privatësia është e para

Apple ka kohë që është përqendruar në privatësinë e përdoruesve të saj dhe AirTags nuk bëjnë përjashtim. Jo vetëm që i mban të gjitha të dhënat që dërgoni private, edhe kur përdorni iPhone të një të huaji për të dërguar vendndodhjen e tyre në llogarinë tuaj iCloud, por Apple ka zbatuar masa sigurie për të parandaluar dikë që t'ju ndjekë me një AirTag që keni vendosur diku pa e kuptuar ajo Pra, kur një AirTag që nuk është i juaji lëviz për një kohë pranë jush, celulari juaj do të njoftohet me një njoftim. Nëse mbërrini në shtëpinë tuaj ose në ndonjë vend tjetër, frekuentoni një AirTag që nuk është i juaji, do të njoftoheni gjithashtu. Këto njoftime sigurie mund të çaktivizohen, por duhet të çaktivizohen nga personi që merr atë njoftim sigurie, jo nga pronari i AirTag.

Mendimi i redaktorit

AirTags të reja të Apple edhe një herë vendosin rrugën për të gjithë konkurrencën. Ne kemi përdorur pajisje shtesë për lokator për një kohë të gjatë, por asnjë nuk i ka të gjitha tiparet që kemi theksuar nga AirTags. Nga dizajni, autonomia, rezistenca, integrimi me sistemin dhe çmimin, nuk do të gjeni një lokator më të mirë nëse përdorni iPhone. Po, ai ende ka disa gabime që duhet të lëmohen, siç është ai që nuk ju paralajmëron kur largoheni prej tij, por Apple ka kohë që po lustron funksionimin e këtyre AirTags dhe kjo tregon. Dhe të kesh miliona pajisje në të gjithë botën për të të ndihmuar të gjesh një AirTag është diçka që askush përveç Apple nuk mund ta bëjë. Për 35 € këto pagers do të jenë kudo brenda disa muajsh, ne do t'i shohim më shumë sesa AirPods.

AIRTAG
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
35
 • 80%

 • AIRTAG
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajn kompakt dhe diskret
 • Teknologji e përparuar me çip U1
 • Përdorimi i të gjitha pajisjeve Apple për vendndodhjen
 • Privatësia e garantuar

Contras

 • Nuk ka asnjë mundësi për të njoftuar kur largoheni prej tij

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.