Android 12 do të tregojë njoftime të aksesit në clipboard si iOS 14

iOS 14, sistemi i ri operativ i Apple

Për pak më shumë se një muaj, betat e para të Android 12 janë tani në dispozicion në mënyrë që çdo përdorues ta instalojë atë në pajisjet e tij për sa kohë që përfshihet midis modeleve të përputhshme. Ndërsa Google lëshon beta të reja, po zbulohen karakteristika të reja që do të përpiqen ta bëjnë jetën më të lehtë për përdoruesit e Android.

Një nga risitë që do të vijë nga dora e Android 12 Isshtë shumë e ngjashme me atë që Apple prezantoi me iOS 14. Unë jam duke folur në lidhje me aplikacionet që kanë qasje në clipboard. Sipas djemve të Zhvilluesi XDA Android 12, do të tregojë një njoftim kur një aplikacion hyn në kujtesën e fragmenteve

Clipboard Android 12

Apple prezantoi me iOS 14 një njoftim në krye të ekranit që informon përdoruesit kur një aplikacion hyn në përmbajtjen që ka qenë më parë e mundur kopjo në clipboard. Kjo veçori ishte një nga tiparet e para të përqendruara në privatësi që Google duket se i pëlqen.

Sidoqoftë, duket se ky opsion do të jetë opsion Sipas djemve nga XDA Developers, ndryshe nga iOS 14 dhe iPadOS 14, ku ky opsion aktivizohet natyrshëm dhe nuk mund të çaktivizohet në çdo kohë. Sipas përshkrimit të këtij funksioni, kur aktivizohet opsioni "Show access clipboard", ai do të tregojë një mesazh kur aplikacionet hyjnë në tekstin e kopjuar, imazhin ose përmbajtjen tjetër.

Që kur Apple prezantoi këtë veçori, shumë aplikacione janë detyruar të përpiqen të justifikojnë aksesin e tyre në clipboard duke deklaruar se ishte një defekt, si TikTok dhe Reddit pa shkuar më tej.

Një tjetër tipar që do të vijë në Android 12 që Apple prezantoi në versionin më të fundit të disponueshëm të iOS, është qasje në kamera dhe mikrofon përmes një pike jeshile ose portokalli të shfaqur në pjesën e sipërme të ekranit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.