Android dhe iOS tani përbëjnë 99% të tregut botëror të celularëve

android-ios-udhëheqësit

Shifrat nuk janë mashtruese, siç thonë ata, dhe sipas analizës së fundit, industria e smartphone-ve është fjalë për fjalë e mbushur me pajisje Android dhe iOS. Një kombinim i të dy llojeve të pajisjeve jep rezultatin e asgjë më pak se 99 përqind e pajisjeve mobile që i gjejmë në tregun botërorTë paktën ato janë statistikat që na kanë dhënë në lidhje me tremujorin e dytë të këtij viti 2016. isshtë e qartë se konkurrenca është gjithnjë e më e vështirë, zhvilluesit janë përfundimisht ata që janë përgjegjës dhe ata kanë vendosur që iOS dhe Android janë dy platformat thelbësore në të cilat do të bazohet teknologjia mobile në vitet e ardhshme.

Grupi i analistëve Gartner ka zbuluar se industria e celularëve për iOS dhe Android është rritur, vitin e kaluar ato treguan 96,8 përqind të tregut botëror në të njëjtën kohë, ndërsa këtë vit ato tashmë janë në 99,1 përqind, gjë që lë shumë Telefoni ose BlackBerry OS nuk janë në realitet. Një mirazh që ka zgjatur pak ose aspak në një treg të udhëhequr nga mollët dhe robotët, dhe kështu është. Dhe ne duhet ta kuptojmë atë, midis të dyve, ato mbulojnë plotësisht nevojat e çdo lloji të përdoruesit, një sistem të lëmuar, efektiv dhe me një sy gjithmonë te Apple, siç është iOS. Në anën tjetër, ne kemi Android, liri, personalizim dhe mundësi kudo me një ekip të madh zhvillimi prapa. Kjo e heq konkurrencën në asgjë.

Android aktualisht është sistemi operativ më i përdorur celular në planet, nuk mund të ishte ndryshe, veçanërisht nëse marrim parasysh tregjet në zhvillim dhe numrin e madh të pajisjeve me kosto të ulët që kanë sistemin operativ të Google, një sistem që nuk e harrojmë, është burim i hapur. Vitin e kaluar, në të njëjtën kohë, Android kishte 82,2 përqind të tregut, ndërsa këtë vit rritet në 86,2 përqind të aksioneve të tregut. Nga ana tjetër kemi iOS, i cili ka ndaluar së rrituri, dhe kjo është vitin e kaluar ai kishte një pjesëmarrje prej 14,6%, dhe tani qëndron në 12,9%, duke riafirmuar kështu pozicionin dominues të Android.

Analizimi i numrave në detaje

Kjo është grafiku i saktë i pjesës së tregut. Siç e kemi thënë tashmë, ndërsa pjesa e tregut Android vitin e kaluar ishte 82,2%, këtë vit ai shkoi në 86,2%, dhe ne përsërisim, ajo e iOS ra nga 14,6% në 12,9, 2,5%. Por, dyshimi varet nga sistemet e tjera operative. Goditja më e madhe është marrë nga Windows, e cila u prezantua si alternativa e vërtetë për dominimin e Android dhe iOS, ka rënë papritur, nga 0,6%, ne tani e gjejmë atë në një mbetje gati XNUMX%, e cila konfirmon vdekjen e saj teknike, fakti që Microsoft këmbënguli dhe këmbëngul, ne mund të përhapim vajosjen ekstreme në sistemin operativ windows në udhëtimin e tij celular, ishte mirë ndërsa zgjati. Në fakt, është hera e dytë që ai humbet në përpjekje. Herën e tretë është sharmi?

Me pak fjalë, iOS dhe Android mbeten lider në një treg që vetëm gjashtë vjet më parë ata komanduan BlackBerry dhe SymbianDhe ne nuk po tallemi, Nokia dhe BlackBerry ishin liderë në një industri që dukej sikur nuk do të dilte kurrë nga kontrolli, dhe suksesi i tyre ishte fatkeqësia e tyre. Ndërkohë, Symbian u ndërpre në 2012 dhe BlackBerry reziston duke vdekur për të mirë.

Çfarë po pret Microsoft për të mbyllur Windows 10 Mobile? Ata i rezistojnë kronikës së një vdekje të njoftuar, është një sistem operativ me shumë mundësi, ne nuk do ta mohojmë atë, funksionon mirë dhe funksionon mirë, ideja është fantastike, por zhvilluesit, nga më i madhi te më i vogli, kanë tregoi një mosinteresim total për sistemin operativ windows në ekranin e vogël, kjo ka kushtuar zhdukjen e saj, siç thoshte Ballmer: «Zhvilluesit, zhvilluesit, zhvilluesit ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Morali i Yurit dijo

  Shumë keq me Windows Phone. Unë kisha një Lumia 920 dhe një 1520 që unë ende kam shikuar Windows 10 celular dhe unë me të vërtetë i dua tiparet dhe rrjedhshmërinë që ka. Unë u detyrova të kaloj në iPhone për shkak të aplikacioneve që edhe kompania ime kërkon që nuk ekzistojnë në W10. Microsoft nuk mund t'i bënte gjërat siç duhet me WP10.

 2.   Rager Një dijo

  Sa paguani për të shkruar këto artikuj anti-windows?

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Pjesa juaj e tregut 0,6 flet vetë, nuk ju duhen artikuj të subvencionuar. Pershendetje