Android N tashmë po përgatitet të përshtatet me 3D Touch

iOS dhe Android

Google ka konfirmuar këtë mëngjes se po punon për të shtuar mbështetje në ekranet me sensorë presioni të ngjashëm me 3D Touch nga Apple. Isshtë Beta e dytë për zhvilluesit e Android N që ka lënë mbetjet e para të këtij funksioni Android që arrin gati një vit me vonesë në lidhje me funksionin 3D Touch të Apple. Sidoqoftë, Google i është referuar funksionit të kontrollit të presionit në ekran me një emër disi të veçantë, megjithëse ishte e qartë se herët a vonë Android do ta mirëpriste këtë funksion të pagëzuar nga Apple pasi interesi nga ana e kompanive dhe përdoruesve është i konsiderueshëm.

Në shënimet e edicionit të fundit Android ata e quajtën këtë funksion «Mekanizëm lëshimi Shkurtesat«, Kjo do të thotë, ata do të ishin si shkurtore në Launcher. Për ata që nuk janë të njohur me fjalën "Launcher", në Android është pjesa e sistemit që na lejon të lundrojmë në desktop (në iOS do të ishte SpringBoard) dhe sirtari i aplikacionit. Në fakt, Launcher është një pjesë mjaft e personalizueshme e Android dhe është ajo që përdoruesit e tij shpesh ndryshojnë më së shumti. Ne ju lëmë një video në mënyrë që të vlerësoni se si funksionon ky kapacitet i zbulimit të presionit në Android N.

Pra, tani për tani Android 3D Touch është i disponueshëm vetëm për Launchers, megjithëse pritet që gjatë tremujorit të fundit të këtij viti, Google do të përfundojë duke shtuar këtë funksion në të gjithë sistemin Android N. Launcher, ne nuk do të mashtrojmë veten ose Nderkohe, markat si Huawei ose Meizo kanë imituar sistemet e tyre 3D Touch, megjithëse ato janë funksione që kontrollojnë shtresat e tyre të personalizimit dhe jo kodin burimor të sistemit operativ. Android vazhdon të vendosë bateritë, është hera e pestë që të dy Apple dhe Google marrin hua funksione nga konkurrenca.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.