Aplikacionet më të mira për të bërë thirrje video

Telefonatat me video të Facetime

Telefonatat me video janë bërë forma më e mirë e energjisë mbani lidhje me të dashurit tanë Në distancë. Gjatë më shumë se një muaji që ne kemi qenë në karantinë për koronavirusin, shumë janë aplikacionet që janë bërë të njohura, aplikacione që për shumë përdorues ishin praktikisht të panjohura.

Në muajt e ardhshëm, ne do të duhet të vazhdojmë të mbajmë një distancim shoqëror me miqtë dhe familjen tonë, një distancë që mund të jetë pak a shumë e durueshme, nëse përdorim disa aplikacione të thirrjeve me video, pasi jo të gjitha na ofrojnë të njëjtat funksione . Këtu ju tregojmë aplikacionet më të mira për të bërë thirrje video.

Marco Polo

Thirrjet me video Marco Polo

Marco Polo është një nga aplikacionet më të reja në dispozicion në App Store që gjithashtu na lejon të bëjmë thirrje video. Funksionimi i aplikacionit është shoqëruar me një numër telefoni, kështu që ne mund t'i përdorim ato vetëm nga pajisjet mobile. Kur jemi në një telefonatë me video, mund të reagojmë ndaj saj përmes një serie emoticonash të paracaktuar që shfaqen në të djathtë të ekranit.

Edhe Marco Polo na lejon dërgoni mesazhe video, si çdo aplikacion tjetër i mesazheve dhe karakterizohet nga të qenit një nga aplikacionet më të lehta për t'u përdorur. Pavarësisht se jemi në gjendje ta përdorim atë falas, ne kemi në dispozicion një pajtim mujor prej 9,99 euro, një pajtim që na lejon të bisedojmë në bisedat që kemi.

Marco Polo - Bisedë Video (Lidhja e AppStore)
Marco Polo - Bisedë Videofalas

Takohet Jitsi

Jitsi Njihuni me thirrjet video

Falë Jitsi Meet, ne mund të bëjmë thirrje me video, pa kufizime, pasi numri i pjesëmarrësve kufizuar në fuqinë e shërbimit dhe gjerësinë e bandës në dispozicion. Ju nuk keni nevojë të regjistroheni në çdo kohë për të përdorur aplikacionin, thirrjet video janë të mbrojtura me fjalëkalim dhe të koduara dhe është në përputhje me kompjuterët desktop përmes çdo shfletuesi.

Jitsi Meet (Lidhja në AppStore)
Takohet Jitsifalas

Takoni Hangouts

Takoni Hangouts

Zgjidhja për kompanitë që Google na ofron është Hangouts Meet, Hangout-et e vjetra të konvertuara për kompani dhe i disponueshëm brenda G Suite Enterprise. Kufiri i pjesëmarrësve është deri në 250 persona, ai ka një shërbim automatik të transkriptimit të titrave, integron me Google Calendar për të menaxhuar së bashku takimet. Hangouts Meeet punon përmes një lidhjeje, një lidhje që na lejon të kemi qasje në thirrjen video përmes aplikacionit.

Google Meet (Origjinal) (Lidhja e AppStore)
Google Meet (origjinal)falas

Instagram

Instagram

Instagram gjithashtu na lejon të bëjmë thirrje video, thirrje video që, si WhatsApp, kufizohen ne 4 parti, kështu që nëse nevojat tuaja të kontaktit janë më të larta, do të duhet të zgjidhni një nga zgjidhjet e tjera që ju tregojmë në këtë artikull. Për të bërë një thirrje video përmes Instagram, ne thjesht duhet të krijojmë një bisedë me katër personat që duam të ndërhyjmë dhe të klikojmë në ikonën e kamerës video për të filluar thirrjen video.

Skype

Thirrjet me video të Skype

Nëse flasim për thirrjet me video, njerëzit më veteranë me siguri do të marrin parasysh Skype, një nga shërbimet e para që ofron si thirrje video ashtu edhe thirrje VoIP. Skype është në dispozicion në të gjitha ekosistemet desktop dhe celular, kështu që ne mund të mbajmë lidhje me të dashurit tanë nga çdo pajisje.

Një javë më parë, Skype lançoi Meet Now, një tipar i ri që ju lejon të krijoni takime me deri në 50 persona dhe të cilit mund t'i bashkohemi pa pasur nevojë të regjistroheni për shërbimin ose të hyni në aplikim. Për të qenë në gjendje të qasemi në këtë lloj takimi, për të mos u ngatërruar me thirrjet video tradicionale, ne thjesht duhet të klikojmë në një lidhje.

Skype i përket Microsoft, kështu që për të përdorur këtë shërbim, ne thjesht duhet të përdorim një llogari @outlook, @hotmail, @ msn ...

Zoom

Një nga aplikacionet që është rritur më shumë që nga fillimi i pandemisë, ka qenë Zoom, një aplikacion që është parë të përfshirë në polemika të ndryshme të sigurisë (të cilat kanë detyruar shumicën e qeverive të ndalojnë përdorimin e saj) dhe privatësinë (Facebook API regjistroi të dhëna nga përdoruesi dhe pajisja).

Funksioni kryesor që e ka lejuar atë të bëhet aplikacioni më i popullarizuar është metoda për t'u bashkuar me një thirrje video: përmes një lidhjeje. Duke klikuar në këtë lidhje, automatikisht hapet aplikacioni (në të cilin duhet të futemi me çdo llogari) dhe ne i qasemi thirrjes video, një thirrje video që në versionin e saj falas lejon deri në 40 bashkëbisedues.

Kjo metodë e lidhjes është e njëjtë me atë që Skype na ofron me funksionin Meet Now. Sidoqoftë, Tako Tani na lejon të bashkohemi në bisedë. pa qenë e nevojshme të regjistroheni në aplikim, kështu që Microsoft nuk merr ndonjë të dhënë nga ne, të dhëna që nëse regjistroni Zmadhoni.

Zoom - Një platformë për t'u lidhur (Lidhja e AppStore)
Zoom - Një platformë për t'u lidhurfalas

Google Duo

Telefonatat me video të Google Duo

Një nga zgjidhjet e ndryshme që Google na vë në dispozicion për të bërë thirrje me video mund të gjendet në Google Duo. Google Duo na lejon të bëjmë thirrje video me deri në 12 palë. Ajo është e lidhur me një numër telefoni, kështu që funksionon vetëm në smartphone dhe jo në tableta ose desktop.

Google Meet (lidhja e AppStore)
Takohen Googlefalas

Mesazheri

Telefonatat Video Messenger

Nëse përdorni rregullisht Facebook Messenger për të mbajtur lidhje me miqtë tuaj, ka të ngjarë që të përdorni edhe shërbimin e tyre të thirrjeve video, një shërbim video thirrjesh që, si WhatsApp, na ofron një numër shumë i vogël i bashkëbiseduesve: 6.

Disa javë më parë, ai lëshoi ​​një aplikacion desktop, aplikacion që na lejon të bëjmë thirrje video ashtu si bëjmë nga pajisja jonë mobile. Ky aplikacion është i disponueshëm si në Microsoft Store për Windows 10 ashtu edhe në Mac App Store për ekosistemin macOS.

FaceTime

Telefonatat me video të Facetime

FaceTime është platforma që Apple na vë në dispozicion për të bërë thirrje video, një platformë që lejon deri në 32 përdorues njëkohësisht. Problemi i vetëm me këtë shërbim është se ai është i disponueshëm vetëm brenda ekosistemit Apple, kështu që ne mund ta përdorim atë vetëm me miqtë ose familjen që kanë një pajisje të projektuar në Cupertino.

WhatsApp

WhatsApp prezantoi thirrjen me video dy vjet më parë. Që tani, ajo gjithmonë ka kufizuar mundësinë e bërjes së thirrjeve me video për 4 pjesëmarrës, por një pandemi duhej të vinte para se të kuptonte kufizimin absurd që ofronte. Beta e fundit e WhatsApp, Zgjasni numrin e pjesëmarrësve në një thirrje video deri në 8.

Për momentin, ne nuk e dimë kur ky version i ri i WhatsApp do të dalë nga beta, por nuk duhet të zgjasë shumë nëse doni të ktheni të gjithë përdoruesit që kanë ndaluar përdorimin e platformës tuaj për të bërë thirrje video. Shpresojmë që kur numri i pjesëmarrësve të zgjerohet, cilësia e dobët që gjithmonë keni ofruar përmes shërbimit tuaj do të përmirësohet.

WhatsApp Messenger (Lidhja e AppStore)
WhatsApp Messengerfalas

telegram

Sot, Telegrami nuk na ofron thirrje video, por çfarë do të bëjë para fundit të vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.