Aplikacionet e rreme fillojnë të shkaktojnë probleme në App Store

App Store

Aplikacionet false, të cilat premtojnë përmbajtje ose paraqesin si një kompani në të cilën nuk bëjnë pjesë, janë për fat të keq gjithnjë e më të zakonshme në iOS App Store. Këto lloje të aplikacioneve që gjetën territorin e tyre kryesor në Android Google Play Store, por kanë zgjedhur të zgjerohen në heshtje përmes App Store iOS, shpesh i shpëtojnë kontrollit të Apple, duke shkaktuar vjedhje të të dhënave financiare dhe personale në një shkallë të gjerë., Duke prodhuar dëme të pariparueshme klientët që i kanë përdorur ato. Kështu, Apple po planifikon një "spastrim" për të hequr qafe shpejt këto lloj aplikimesh përpara periudhës së blerjeve të Krishtlindjeve.

Këto aplikacione vijnë kryesisht nga zhvilluesit kinezë, të cilët janë përgjegjës për zhvillimin e tyre në një mënyrë joprofesionale dhe të shpejtë, në mënyrë që të marrin sasinë maksimale të të dhënave në kohën më të shkurtër të mundshme. Një raport i New York Times ka nxjerrë në dritë aplikacione gjoja nga Puma, Nike, Celine dhe markave të tjera, nën një zhvillues të quajtur Footlocke Sport Co. e cila padyshim që nuk është Dollap me këmbë, por një emër që ata kanë dashur të përdorin mjaft të ngjashëm, me përmbajtje të përqendruar në këpucë sportive në mënyrë që të ngatërrojnë klientelën dhe të evokojnë shkarkimin e aplikacionit dhe blerjen e këpucëve përmes aplikacionit, me pasojë vjedhjen e të dhënave.

Problemi lind me rishikimin e aplikacioneve dhe është se Apple përqendrohet më shumë se gjithçka në sigurinë e pajisjes në fjalë, megjithatë, ata nuk ndalen për të përcaktuar në shumë raste nëse aplikacioni është krijuar me keqdashje totale, me qëllimin e vetëm për të marrë informacione përmes kanaleve të tjera, ata gjithashtu përdorin versione të modifikuara të Xcode në mënyrë që softueri të jetë sa më i njohur për inxhinierët e Apple dhe kështu të anashkalojnë numrin maksimal të mundshëm të kontrolleve të sigurisë në App Store iOS.

Fabrikat kineze të aplikacioneve

Harta e Kinës shihet përmes një lente në sfond në numra binarë

Në Kinë, prodhohen jo vetëm terminale kaq të larmishëm sa iPhone dhe Doogee, në fakt, në Kinë prodhohet praktikisht gjithçka, si më e mira ashtu edhe më e keqja. Ajo që mund të mos e keni imagjinuar është se softueri prodhohet gjithashtu. Po, në Kinë gjen kompani si ajo e demaskuar nga New York Times thirrje Aplikacionet e rrobave, të cilët janë të përkushtuar në zhvillimin masiv të aplikacioneve duke kryer pyetësorin minimal për klientët, nëse i paguani ata, ata do të bëjnë atë që ju kërkoni dhe si ju kërkonis Kjo kompani mund të bëjë aplikime "Fake" në anglisht mjaft të dobët (të përkthyera dobët), për rreth 3.000 dollarë, e cila është shumë pak para duke marrë parasysh zhvillimin prapa aplikacioneve nga markat e mëdha, për atë çmim mund të presësh vetëm më të keqen nga më të keqen.

Shpresojmë që klientët tanë të jenë shitësit zyrtarë. Ne përdorim markat e tyre, kështu që na duhet një lloj autorizimi - tha Jack Lin, CEO i Cloaker, për të New York Times.

Sidoqoftë, realiteti është se ata nuk e bëjnë këtë. "Kryevepra" e fundit e mantelit ka qenë aplikacioni i kompanisë Pema e dollarit, problemi eshte se Pema e dollarit nuk ka një aplikim zyrtar, E bardhë dhe në shishe

Apple tashmë është duke punuar në pastrimin e këtyre aplikacioneve

Mësimi i mollës

Ndalimi është i hapur për mashtruesit, ekipi inxhinierik i Apple tashmë ka filluar punën dhe planifikon të bëjë një pastrim të madh të këtij lloji të përmbajtjes mashtruese. Sidomos sepse Apple ka filluar me një projekt për të vlerësuar cilësinë e aplikacioneve, diçka që ai ua komentoi zhvilluesve përmes kanaleve përkatëse gjatë muajit shtator.

Në këtë mënyrë, Apple synon të luftojë rezultatet false në App Store, si dhe të heqë qafe aplikacione që nuk janë bërë për procesorë 64-bit dhe që nuk janë azhurnuar të paktën në dy versionet e fundit të sistemit operativ të Kompania Cupertino, Meqenëse në këtë mënyrë, aplikacionet me cilësi të dyshimtë, të tilla si ato që shkaktojnë vjedhje të të dhënave, gradualisht do të zhduken nga App Store iOS duke mos përmbushur standardet e cilësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.