Ethet e blerjes dhe shitjes së aplikacioneve dhe faunës së saj

wallapop-ai

Në iOS App Store zakonisht gjejmë një ethe tematike që zgjat për shumë muaj, madje disa vite. Për shembull, iOS App Store ishte zakonisht një platformë me çmime fikse, blerjet brenda aplikacioneve ishin të mbetura, megjithatë, sot është biznesi i zakonshëm. Një shembull tjetër ishin lojërat e qyteteve ose fermave që banonin kohët e fundit në App Store dhe që tani janë zëvendësuar nga lojërat strategjike klasike. Trendi i fundit në App Store është krijimi i aplikacioneve për blerjen dhe shitjen e sendeve të përdorura, shpejt dhe lehtë. Teoria është e mirë, por fatkeqësisht ata nuk japin atë që ofrojnë, dhe edhe një herë faji është i komunitetit të përdoruesve.

Teoria: blej dhe shes lehtë

Në teori, sistemi është ideal, nuk kemi nevojë për këtë artikull ose objekt të veçantë që ka një vlerë të konsiderueshme dhe është në gjendje të mirë, asgjë nuk është më e lehtë sesa disa fotografi të mira, një tekst i thjeshtë përshkrues dhe ai është tashmë i disponueshëm për të gjithë. E mira e këtyre aplikacioneve është se ato zakonisht janë të vendosura në vend, si p.sh. Wallapop (I XNUMX-ti në App Store), Vibbo, Milanuncios, Letgo dhe kështu një numër i pafund aplikimesh, të gjitha në pjesën e goditjeve.

Fakti i të qenit «i vendosur në vend» është ai na lejon të botojmë reklama dhe në të njëjtën kohë t'i kërkojmë ato, me synimin për të arritur një marrëdhënie të ngushtë me dikë në zonën tonë, gjë që do të na bëjë të kursejmë në shpenzimet e transportit dhe natyrisht në kohë dhe udhëtime. Sidoqoftë, kjo dihet nga shumë, ka pikërisht pak që ofrojnë produktet e tyre në një mënyrë masive, duke treguar qartë se ato transportojnë kudo, gjë që është mirë në disa raste të produkteve të pakta, por çfarë bëhet humbje kohe. sistemi.

Praktika: përdoruesit janë fatkeqësi e sistemit teorik

Wallapop-2

Kjo është e drejtë, ju vetëm duhet të zhyten në Wallapop të thuash Walla! Gabimet drejtshkrimore janë buka jonë e përditshme në këto aplikime, disa prej tyre i referohen markës së produktit që shesin, Nuk është e pazakontë të gjesh gjëra të tilla si "Pley", "Sansun" ose "Aifon". 

Kjo nuk do të ishte plotësisht shqetësuese, nëse nuk do të ishte sepse një tjetër defekt i këtij sistemi është kontrolli i vogël. Commonshtë e zakonshme të gjesh mbathje në kategorinë e "Elektronikës" ose një ofertë të panumërt të produkteve ose shërbimeve krejtësisht të paligjshme, të tilla si "çelësat Wi-Fi", pajisjet elektronike të vjedhura (kryesisht telefonat) apo edhe kafshët, ashtu është, nuk është asgjë e rrallë për të gjetur kafshë të paligjshme në këto aplikacione të blerjes dhe shitjes. Fakti i bëjeni atë një fole mashtrimesh ku kopje të pajisjes ka me bollëk ose njerëzit që kërkojnë para me transferim ne do t'i injorojmë ato.

Pastaj është një përdorues tipik i mërzitur, domethënë ai që në një mërzi të arsyeshme vendos të gjejë dhe marrë pazare pa synimin më të vogël të blerjes, si ai që luan marsianët. Ju hasni një bollëk mesazhesh të pakuptimta, ata madje më kanë ofruar një tatuazh për një iPhone 5s apo edhe 35 € për një monitor LED 22 me HDMI që ishte në shitje për 90 €.

Dora e dytë, plehrat e mia me çmimin e arit

Wallapop-3

Kushdo që njeh tregun e dorës së dytë në Spanjë e di atë. Për shumicën dërrmuese të produkteve, çmimet janë pothuajse të fryra nga parazgjedhja. Nuk është aspak e çuditshme të gjesh një iPhone 5 me 300 € sot, pajisje "Krejt e re, vetëm ekrani është i prishur" ose produkte që vlejnë pothuajse njësoj si të reja pavarësisht se janë të dorës së dytë dhe të dyshimtë.

Forshtë për të gjitha këto që është një turp i vërtetë që këto aplikacione idetë e të cilave janë fantastike, ushqehen nga një audiencë dhe përdorues të cilët më në fund bëjnë që ata që janë vërtet të interesuar në tregun real dhe legal të përdorura të braktisin sistemin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.