Aplikacioni Kamera iPhone mund të ofrojë realitet të shtuar

Realiteti i shtuar në iPhone 6s

Apple po punon për të përfshini realitetin e shtuar në aplikacionin Kamera iPhone. Kjo nuk është asgjë e re dhe as nuk duhet të na habisë aspak pasi CEO i Apple Tim Cook ka shprehur vazhdimisht interesin e dukshëm dhe në rritje të kompanisë në këtë drejtim, megjithatë tani, një raport i botuar nga Business Insider tregon disa detaje rreth sesi kompania Cupertino do të integronte realitetin e shtuar në iPhone.

Mundësitë e realitetit të shtuar, një sektor që sapo ka filluar të fillojë, janë të mëdha, dhe jo vetëm në lidhje me kohën e lirë dhe argëtimin, por gjithashtu, dhe më e rëndësishmja, zbatohen në sektorë të tillë si informacioni, fusha e biznesit, arsimi ose mjekësia. ndër të tjera. Apple duket e vendosur ta nisë atë, por mënyra se si do ta bëjë është diçka që ne ende nuk e dimë saktësisht, megjithëse të dhënat kanë filluar të shfaqen.

Realiteti i shtuar: nga iPhone te "syzet inteligjente"

CEO i Apple Tim Cook tashmë ka shprehur vazhdimisht interesin e tij për realitetin e shtuar, shpesh duke promovuar aftësitë e kësaj teknologjie madje duke sugjeruar se ka më shumë potencial në botën reale sesa realitetin virtual.

Vetëm disa ditë më parë lajmi shpalosi atë Apple do të fillojë të provojë një dëshirë për realitetin e shtuar, mbase një mjet i mirë për të "Rritja e kontaktit njerëzor", ashtu si Cook shprehet vetëm një muaj më parë:

Realiteti i shtuar do të marrë ca kohë për tu rregulluar, por mendoj se është i thellë. Ne mund të ... kemi një bisedë më produktive, nëse të dy kemi një përvojë AR duke qenë këtu, apo jo? Dhe prandaj mendoj se gjëra të tilla janë më të mira kur përfshihen pa u bërë pengesë për bisedën tonë. … Ju dëshironi që teknologjia të amplifikohet, të mos jetë pengesë.

Tani një raportojnë publikuar por Insider biznesit ofron disa detaje se si Apple planifikon të integrojë realitetin e shtuar në iPhone. Sipas këtij informacioni, Apple po punon për të integruar realitetin e shtuar në aplikacionin iPhone Camera duke përdorur teknologjinë nga disa kompani që ka fituar me kalimin e kohës, të tilla si Metaio.

Në fakt, që nga fillimi i këtij viti kompania ka filluar të krijojë një ekipi i punës dhe hulumtimit "sekret" u përqendrua në teknologjitë AR (realiteti i shtuar) dhe VR (realiteti virtual).

Siç vëren ky raport, duke shtuar realitetin e shtuar në aplikacionin e kamerës iPhone, Apple shpreson që përdoruesit të tregojnë një objekt të vërtetë dhe se kamera do të jetë në gjendje ta njohë atë.

Duke shtuar teknologjinë AR në programin e kamerës së iPhone, Apple dëshiron që konsumatorët të jenë në gjendje ta drejtojnë telefonin në një objekt të botës reale dhe ta njohin atë, sipas personit të njohur me këtë çështje. Kjo do të kërkonte krijimin ose licencimin e një baze të të dhënave 3D objektesh.

Gjithashtu, Apple dëshiron integroni softuer më të përparuar të njohjes së fytyrës në iPhone me ndihmën e realitetit të shtuar, duke lejuar që aplikacioni i kamerës të njohë fytyrat e njerëzve.

Më vonë, Apple shpreson të lëshojë një SDK në mënyrë që zhvilluesit e aplikacioneve të integrojnë gjithashtu realitetin e shtuar në aplikacionet e tyre., gjë që do ta sillte këtë teknologji në më shumë përdorues dhe përdorime.

E gjithë kjo do të ishte një hap para qëllimit përfundimtar të Apple, i cili do të ishte lançimi i atyre syzeve inteligjente që kemi përmendur më lart. Në esencë, Ajo që Apple shpreson është që duke sjellë realitet të shtuar në iPhone, përdoruesit mund të shohin gjithçka për të cilën është e aftë kjo teknologji dhe kështu të zgjojnë interesin e tyre për syzet e përmendura.

Raporti i Business Insider pjesërisht përkon me një mori të thashethemeve të mëparshme, veçanërisht ato të bëra nga Robert Scoble i cili pretendoi atë iPhone 8 do të ofrojë një fryt "realiteti të përzier" të kombinimit të trefishtë të realitetit të shtuar, realitetit virtual dhe inteligjencës artificiale.

iphone-realitet-i-shtuar-robert

Përpjekjet e Apple për të integruar inteligjencën artificiale në aplikacionin e kamerës janë të ngjashme me iniciativën Google të Tango megjithatë, është e paqartë se kur Apple do të prezantojë AR në aplikacionin Kamera iPhone, por ka të ngjarë të përkojë me një azhurnim të madh të pajisjes. Ndoshta iPhone për 2017 vjetorin e XNUMX?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Morali i Yurit dijo

    Kjo ishte bërë tashmë nga nokia lumia 920 e mia e vjetër nga 2011