Aplikacioni Parler do të jetë në gjendje të kthehet në App Store nëse plotëson kushtet e shërbimit

parler

Protesta që u organizua disa ditë më parë në Kapitol ditën që rezultatet e zgjedhjeve që u mbajtën në Shtetet e Bashkuara nëntorin e kaluar do të zyrtarizoheshin, pak nga pak po sjell pasoja si për kandidatin e partisë Republikane, Trump, ashtu edhe për aplikacionin që u përdor për të organizuar propozimin.

Aplikimi i zgjedhur nga bashkëpunëtorët e Trump që nuk donin të pranonin humbjen e tyre në votime dhe vunë në dukje mashtrimin elektoral, ishte Parler, një aplikacion që që nga e diela e kaluar nuk është më në dispozicion as në App Store as në Play Store. Gjithashtu, të njëjtën të Dielë, Amazon pezulloi shërbimet e saj të ruajtjes së reve me AWS.

Pavarësisht njoftimeve të përsëritura, Apple i kishte dërguar Parler, duke e nxitur atë që rregullojnë përmbajtjen që shfaq, ata e injoruan atë, kështu që Apple dhe Google morën rrugën e drejtpërdrejtë duke e dëbuar atë nga dyqanet përkatëse të aplikacioneve. Për më tepër, AWS gjithashtu ndaloi ofrimin e shërbimit të pritjes, kështu që shërbimi nuk është i disponueshëm që nga kjo datë.

Sidoqoftë, siç deklaroi dje Tim Cook, kjo nuk do të thotë se ata i kanë mbyllur dyert plotësishtpasi mund të jetë përsëri në dispozicion për sa kohë që plotësoni kushtet e shërbimit. Kjo do të thotë, eleminoni të gjithë përmbajtjen që nxit dhunë të çdo lloji dhe racizëm kryesisht përveç krijimit të udhëzimeve për moderim.

Tim Cook deklaroi në intervistën që dha për CBS se:

Parler ka disa probleme me moderimin. Shpresa jonë është që ata ta bëjnë këtë dhe të kthehen përsëri në dyqan.

Ne i pezullojmë, nuk i ndalojmë. Ne kemi kushte shërbimi për dyqanin tonë të aplikacioneve dhe disa nga ato kushte të shërbimit që ai po i shkel. E vetmja gjë që ne kërkojmë është që të jeni në përputhje me kushtet e shërbimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.