Aplikacioni për Ndjekjen e Koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar do të mbajë të dhënat tona për 20 vjet

Pandemia e Coronavirus Ajo po ndryshon jetën tonë, por ndoshta po e ndryshon atë aq shumë sa që ne nuk e kuptojmë se ku mund të çojnë këto ndryshime të reja. Dhe është se shumë prej jush do ta dinë që ato ekzistojnë metodat e kontrollit pandemik të përdorura nga pajisjet tona mobile. Ata janë të sigurt? A është e nevojshme të humbasësh privatësinë dhe të vendosesh 24 orë në ditë? Pas kërcimit ne ju tregojmë se si po ecin Mbretëria e Bashkuar, dhe ne tashmë ju themi se të dhënat do të ruhen për 20 vjet ...

Siç e përmendëm, shumë qeveri po zgjedhin metodën e gjurmimit që përdorin pajisjet tona mobile, një gjurmim që do të parandalojë përhapjen e pandemisë duke kontrolluar të gjithë individët që mund të infektohen. Problemi është se NHS, Shërbimi i Sigurisë Publike në MB, do të përdorë një aplikacion gjurmimi që do të ruajë të dhënat tona për 20 vjet. Kjo është ajo që ata sqarojnë në njoftimi i privatësisë (lidhja nuk është në dispozicion nga jashtë MB) nga vetë aplikacioni për ndjekjen e MB, një shënim ku duket qartë se informacioni ynë do të ruhet për 20 vjet për shkak të mungesës së njohurive në lidhje me sëmundjen:

Shëndeti Publik Anglia ruan informacionin personal të identifikueshëm të mbledhur nga Test dhe Gjurmë NHS për njerëzit me simptoma COVID-19 për 20 vjet.

Shëndeti Publik Anglia mban informacionin personal të identifikueshëm të mbledhur në lidhje me kontaktet e njerëzit me COVID-19 por nuk kanë simptoma për 5 vjet.

Ky informacion duhet të mbahet gjatë kësaj kohe sepse COVID-19 është një sëmundje e re dhe mund të jetë e nevojshme të dihet se kush është infektuar ose ka qenë në kontakt të ngushtë me dikë me simptoma, për të ndihmuar në kontrollin e ndonjë shpërthimi në të ardhmen ose për të siguruar trajtime të reja […]

Ju mund të kërkoni që çdo informacion i mbajtur në lidhje me ju të fshihet. Kjo nuk është një e drejtë absolute dhe Shëndeti Publik Anglia mund të ketë nevojë të vazhdojë të përdorë informacionin tuaj. Ne do t'ju tregojmë pse nëse është kështu.

Siç keni qenë në gjendje të lexoni, është vetëm 5 vjet koha që ruhet informacioni i atyre që nuk kanë paraqitur ndonjë simptomë, të tjerët do të duhet të presin një kohë më të gjatë që këto të dhëna të fshihen. Per te gjitha keto, shumë grupe në mbrojtje të privatësisë në internet po bëjnë fushatë në mbrojtje të privatësisë së identitetit tonë në internet. Dhe për ju, çfarë mendoni se po ndiqemi? A justifikon kontrollin e pandemisë humbjen e privatësisë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.