Apple blen kompaninë e analizës së fotove dhe fytyrës Regaind

Njohja e fytyrës e ofruar nga aplikacioni Photos është ideale për kur duam shpejt kërkoni për fotot e miqve tanë ose të familjes. Ky sistem vihet në punë kur jemi duke karikuar iPhone, në mënyrë që kur të analizojmë imazhet e fundit të mos kemi probleme me baterinë, pasi kërkon një proces disi kompleks.

Por duket se Apple dëshiron zgjerimi i funksionimit të këtij sistemi njohja e fytyrave në më shumë objekte, ose të paktën kjo është e qartë pas blerjes së kompanisë Regaind, një kompani që përmes inteligjencës artificiale është e aftë të analizojë fotografitë dhe fytyrat.

Regaind ka punuar në një API që na lejon të analizojmë përmbajtjen e fotos, funksionimi i së cilës duket se është më inteligjente sesa ajo që na ofron Apple aktualisht në aplikacionin Photos, një funksion që iOS mori dy vjet më parë, por funksionon mirë vetëm kur bëhet fjalë për njohjen e fytyrave. Ky API është i aftë të analizojë të gjitha kapjet që kemi bërë dhe të na tregojë se cila është më e mira, duke fshehur pjesën tjetër të imazheve (duke mos i fshirë ato) në mënyrë që t'i rikuperojmë ato nëse na duhen.

Faleminderit Regaind Apple mund të përmirësojë funksionimin e funksionit Memories i aplikacionit Fotografitë, një funksion që krijon automatikisht albume bazuar në ngjarje, vendndodhje ... dhe ku zakonisht depërton edhe një imazh që nuk ka asnjë lidhje me atë moment. Përveç kësaj, ajo është gjithashtu në gjendje të analizojë fytyrën tonë për të përcaktuar gjininë, moshën dhe emocionet tona, të cilat mund të na lejojnë të kërkojmë fotografi në përputhje me gjendjen tonë shpirtërore.

Një përshkrim i shkurtër i punës së tij ofrohet në faqen e internetit të Reginad:

Ne i ndihmojmë kompanitë dhe zhvilluesit të menaxhojnë rrjedhat masive të imazheve duke përdorur inteligjencën artificiale më të fundit për t'i analizuar dhe klasifikuar ato. Problemi juaj shpesh nuk është thjesht gjetja e një fotoje të një "varke me vela" ose një "luani" - ka të bëjë gjithashtu me gjetjen e fotografisë së duhur për përdorimin tuaj specifik, ndër shumë të tjera. Regaind ju lejon të kuptoni përmbajtjen e një imazhi, si dhe të vlerësoni vlerat e tij teknike dhe estetike, për të maksimizuar ndikimin e saj me foto me cilësi të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.